EU za potporu vladavini prava dala 700 milijuna eura, a politika sve zloupotrijebila

Financijska potpora Europske unije (EU) Zapadnom Balkanu imala je vrlo slab učinak u pogledu napretka u temeljnim reformama u oblasti vladavine prava, konstatira se u izvješću koje je u ponedjeljak objavio Europski revizorski sud (ECA).
Potpora EU-a vladavini prava na Zapadnom Balkanu očito nije polučila uspjeh u smislu ostvarenja korjenitih promjena, izjavio je Juhan Parts, član Europskog revizorskog suda zadužen za to izvješće. Skroman napredak ostvaren u posljednjih 20 godina dovodi u pitanje ukupnu održivost potpore EU-a pružene u okviru pristupnog procesa.
“Ako se stalnim reformama ne postižu opipljivi rezultati, one gube na vjerodostojnosti“, ukazao je Parts.
EU je za potporu vladavini prava na Zapadnom Balkanu samo u proteklom proračunskom razdoblju od 2014.-2020. isplatila gotovo 700 milijuna eura, a postignuti rezultati su skromni. Izvješće ECA-e napravljeno je za zemlje kandidatkinje Albaniju, Sjevernu Makedoniju, Crnu Goru i Srbije te za potencijalne kandidate, BiH i Kosovo.
U izvješću se navodi da su u regiji provedene određene reforme tehničke i operativne naravi, ali u kontekstu manjka političke volje i nedovoljnog angažmana potpora EU-a u pravilu je bila nedostatna za rješavanje postojanih problema u područjima, kao što su neovisnost pravosuđa, koncentracija moći, politička uplitanja i korupcija.
Unatoč desetljećima političke potpore i financijske pomoći EU-a, u mnogim zemljama Zapadnog Balkana temeljni problemi ostaju neriješeni, među kojima i oni u pogledu neovisnosti pravosuđa, borbe protiv korupcije i slobode izražavanja, ukazano je u izvješću. Revizori upozoravaju na nedosljednu primjenu preduvjeta za financiranje i provedbu projekata te da EU prerijetko poseže za mogućnošću obustave pomoći ako zemlja korisnica ne poštuje temeljna načela demokracije, vladavine prava i poštovanja ljudskih prava.