Dnevni.ba - PRELOADER

EU4AGRI  - Projekt za opstanak i napredak poljoprivrede u BiH

19 Srp 2023


EU4AGRI  - Projekt za opstanak i napredak poljoprivrede u BiH

Projekt “Podrška Europske unije za konkurentnost poljoprivrede i ruralni razvoj u Bosni i Hercegovini” - EU4AGRI je četverogodišnja inicijativa (2020-2024), s ciljem modernizacije poljoprivredno-prehrambenog sektora, otvaranja novih i zadržavanja postojećih radnih mjesta, te potpore oporavku od krize uzrokovane COVID-om 19.

EU4AGRI je primarno financiran sredstvima Europske unije u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć, a vrijednost je 20 milijuna eura, uz zajedničko sufinanciranje UNDP-a i Češke razvojne agencije - CzDA.

Težište projekta je na povećanju ulaganja u poljoprivredno-prehrambeni sektor i podizanju razine znanja i vještina proizvođača i ostalih sudionika u lancima vrijednosti kroz prošireno pružanje savjetodavnih usluga, kao i poboljšanje ekonomskih prilika u ruralnim područjima.

Projekt unapređuje politike kroz koherentan i komplementaran skup aktivnosti, uključujući jačanje institucionalnih kapaciteta i usluga, kao i potporu unapređenjima politika i regulatornih okvira.

Oporavak i osnaženje

EU4Agri je u cijelosti usklađen sa “Strateškim planom ruralnog razvoja BiH (2018-2021)”, izrađenim s ciljem utvrđivanja pravaca razvoja sektora poljoprivrede i ruralnog razvoja. Doprinosi i ostvarivanju ciljeva održivog razvoja, između ostalog, okončanja gladi i postizanja sigurnosti hrane te promociji inkluzivnog i održivog ekonomskog rasta i dostojanstvenog rada za sve.

Sa 130.000 zaposlenih, poljoprivreda je jedan od najvažnijih ekonomskih sektora u zemlji. Postoji više od 125.000 registriranih farmi prosječne površine oko 2.6 hektara. Produktivnost, dodana vrijednost i konkurentnost su na niskoj razini.

Pored fragmentiranosti zemljišta, poljoprivrednu proizvodnju ograničavaju i topografske karakteristike, imovinsko-pravni izazovi i kvalitet tla. Ostali izazovi uključuju degradaciju zemljišta i gubitak plodnog poljoprivrednog zemljišta. Rast ograničava i visok udio malih i neefikasnih farmi, neodgovarajuće i zastarjele tehnologije i vještine, ograničen pristup financijama i integraciji u europske lance, te neadekvatan pristup tržištu.

Projekt pruža i tehničku pomoć kako bi se omogućila implementacija investicijske podrške, dok će institucionalni partneri biti uključeni u osiguranje relevantnog znanja, vještina i praksi za provođenje javnih politika orijentiranih na rezultate.

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac na svim sastancima s predstavnicima UNDP-a, kao i u javnim istupima isticao je važnost implementacije projekta EU4Agri.

- Putem projekata poput EU4Agri će se osigurati značajna sredstva u vidu grantova za poljoprivrednike u našoj zemlji. Grantovi se dodijeljuju za ulaganja u primarnu poljoprivrednu proizvodnju i prerađivačke kapacitete, a kako bi se tržišno ojačali i bili što efikasniji. Također, radi se i na kvalitetnijim savjetodavnim uslugama, u cilju promocije edukacije i razvoja neophodnih vještina kod poljoprivrednih proizvođača, ali i na jačanju i diverzifikaciji agrarane ekonomije, navodi. 

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine punopravno će sudjelovati u sprovođenju projekata, kako bi se što brže i konkretnije obezbjedila adaptacija naših poljoprivredno prerađivačkih kapaciteta, ali i projekata u oblasti turzima. 

- Radimo na oporavku i osnaživanju domaće poljoprivrede i kroz projekte u ovoj oblasti, a kako bi što lakše i bezbolnije prevazišli posljedice nakon krize, naveo je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH. 

UNDP, u suradnji sa CzDA, je odgovoran za provođenje aktivnosti. Investicijska podrška služi kao financijski mehanizam projekta kojim bi se podržali korisnici i postigli planirani ciljevi. Ona je raspodjeljena kroz javne pozive.

U sklopu projekta sproveden je, između ostaloga, javni poziv vrijedan tri milijuna maraka za dodjelu bespovratnih sredstava, odnosno investicija u prerađivačke kapacitete i marketing poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, odgovarajući ujedno i na potrebe za oporavkom od krize uzrokovane pandemijom.

Cilj poziva bio je kroz provedbu mjera, stabilizirati proizvodne konkurentnosti i povećati razine produktivnosti prehrambene industrije kroz modernizaciju, te uvođenje novih tehnologija, inovacije, i promoviranje dodane vrijednosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.

Nositelji projekta istovremeno su unaprijedili kvalitetu proizvoda, higijene i sigurnosti hrane kroz uvođenje standarda kvalitete, promovirali dobru praksu i održivi razvoj putem poboljšanja upravljanja prirodnim resursima, te zaštitili poslovanje od posljedica nastalih uslijed pandemije COVID-a 19.

Bespovratna sredstva u okviru podrške dobili su obrti, preduzetnici, zadruge i preduzeća u skladu sa važećom klasifikacijom, koja se bave preradom poljoprivrednih proizvoda ili proizvodnjom prehrambenih. Investicije i troškovi odnosili su se na izgradnju objekata, nabavku opreme, mašina, alata, komunikacijskih uređaja, hardvera i softvera za kontrolu, praćenje, upravljanje i nadzor proizvodnih procesa, profesionalnih i konsultantskih usluga te ostalih roba. 

Arsenići kao primjer

Farma Arsenić jedna je od njih. Oni su uz potporu EU nabavili modernu cisternu za stajsko đubrivo, te su njenom uporabom unaprijedili plodnost tla oko farme i što je važnije, povećali proizvodnju mlijeka.

Arsenići su obitelj koja više od 50 godina uzgojem krava čuva obiteljski biznis. Zahvaljujući podršci Europske unije kroz EU4AGRI, Arsenić je uspio nabaviti cisternu za 24.400 litara u vrijednosti od preko 140.000 KM. Europska unija je osigurala 93.300 KM, a Farma 48.000 KM.

- To nije obična cisterna. Opremljena je injektorima koji apliciraju tečno stajsko đubrivo izravno u zemljište. Na taj način stajsko đubrivo nema kontakt s vazduhom i time su veće mogućnosti da ga iskoristimo, a efekti po životnu sredinu povoljniji. Nova cisterna je također dosta većeg kapaciteta nego cisterna koju smo ranije koristili na farmi, priča vlasnik Milorad Arsenić.

Jedna muzna krava na Farmi Arsenić godišnje prosječno proizvede više od 8.000 litara mlijeka, dok farma svake godine uspijeva proizvesti blizu 900.000 litara mlijeka. Farma danas broji 226 krava, od čega su 103 muzna grla.

Obitelj Arsenić planira nabavku još 80 krava, te izgradnju novog objekta na farmi uz podršku Ministarstva poljoprivrede Republike Srpske.

Projekt će doprinijeti okruženju poboljšane konkurentnosti kroz više nivoe proizvodnje sigurne i kvalitetne hrane, utemeljene na inovativnim praksama, a štiteći prirodne resurse i okoliš. Partneri su Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih poslova Bosne i Hercegovine, Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacije BIH, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i Ured za harmonizaciju i koordinaciju sistema plaćanja u poljoprivredi, ishrani i ruralnom razvoju Bosne i Hercegovine.

S. Ž.

EU


EU

Ministri vanjskih poslova EU-a o pomoći Ukrajini, Bliskom istoku, sankcijama Iranu

Ministri vanjskih poslova država članica EU-a razgovaraju u ponedjeljak u Luxembourgu o zao&scaro...

14 Lis 2024

EU

Članice EU odobrile plan rasta za pet zemalja Zapadnog Balkana, bez BiH

Države članice Evropske unije (EU) su odobrile reformske agende za pet zemalja Zapadnog Balkana, ...

12 Lis 2024

YLVA JOHANSSON

Johansson: Ponovo odgođen Sistem ulaska i izlaska (EES)

Europska unija je ponovo odgodila uvođenje sistema za provjeru otiska prsta i skeniranja lica za ...

11 Lis 2024