'EU4Employment': Pet milijuna eura za zapošljavanje
Trogodišnja inicijativa nudi mogućnost zaposlenja mladima, ženama iz ruralnih područja, ranjivim grupama uključujući osobe s invaliditetom, Rome i dugoročno nezaposlene osobe.
Projekt 'EU4Employment' ima za cilj poboljšanje socio-ekonomske situacije i uvjeta života u Bosni i Hercegovini.
Trogodišnja inicijativa nudi mogućnost zaposlenja mladima, ženama iz ruralnih područja, ranjivim grupama uključujući osobe s invaliditetom, Rome i dugoročno nezaposlene osobe.
Kako bi se postigli rezultati, projekt će koristiti provjerene metode Međunarodne organizacije rada kako u upravljanju komponentom bespovratnih sredstava, tako i u pružanju stručne potpore oslanjajući se na dugotrajno partnerstvo s institucijama u BiH.
Pet milijuna za BiH
Vrijednost projekta je pet milijuna eura uz zajedničko sufinanciranje Europske unije u iznosu od četiri milijuna i Švedske – od milijun eura. Realizira ga Međunarodna organizacija rada u BiH.
Cilj projekta je poboljšanje društveno-ekonomske situacije i životnih uvjeta u Bosni i Hercegovini. Kako bi se suočili s izazovima na tržištu rada koji nerazmjerno pogađaju žene, mlade, dugotrajno nezaposlene i osobe s invaliditetom, te Rome, projekt će pružiti šemu grantova i visokokvalitetnu tehničku pomoć.
Ključni cilj je povećanje mogućnosti zapošljavanja mladih, žena iz ruralnih područja i ranjivih grupa. Ova populacija se suočava s poteškoćama na tržištu rada, zbog kombinacije sklonosti i karakteristika i zategnutosti lokalnog tržišta, a kako bi se uhvatila u koštac s izazovima i intervencija MOR-a.
Radi se na uravnoteženoj i adekvatnoj kombinaciji pažljivo osmišljene šeme grantova i pružanja visokokvalitetne tehničke pomoći od strane MOR-a.
- Ideja je da kroz grantove okupimo širi spektar aktera, udruge civilnog društva, privatne kompanije, ponuđače obuka, koji će u suradnji s institucijama tržišta rada provoditi integralne i inovativnije mjere aktivacije i zapošljavanja teško zapošljivih kategorija. Program predviđa aktivaciju, obuku i razvoj vještina te podršku zapošljavanju i samozapošljavanju, kaže menadžer projekta Amer Nuhanović.
Za projekt je zainteresirana Ragionalna razvojna agencija za Hercegovinu – REDAH iz Mostara.
- Sudjelovali smo u jednom projektu, pri kraju smo i drugoga, a ovo je novi poziv u o kojemu je totalno drugačija situacija. Želimo određenoj populaciji izaći ususret i pomoći im pri zapošljavanju i obuci. Dosta toga će ovisiti i o partnerima i mogućnostima, a nama je cilj postići rezultate i efekte, kako bi se grupaciji nezaposlenih pomoglo u pronalaženju zaposlenja, ističe direktor Ivica Sivrić.
Ovo je prilika i za nevladine organizacije, institucije i druge zainteresirane da predlože projekte koji će doprinijeti unapređenju zapošljavanja u različitim segmentima društva.
Romi u Bosni i Hercegovini su najbrojnija nacionalna manjina, a životi većine su teški, puni izazova i svakodnevne borbe. Iako se aktivno radi na razbijanju stereotipa i predrasuda, oni, ipak, samo zato što su Romi, teško imaju priliku da ostvare prava, poput onog na rad.
- Predrasude su da Romi neće i ne žele da rade. Odgovorno tvrdim da to nije tako, te da će oni ukoliko se Romu ili Romkinji pruži prilika da radi, sigurno raditi i jednostavno opravdati zaposlenje, kaže predsjednik Udruženja Euro Rom, Nedžad Jusić.
Ruka spasa Romima
Osim Roma, priliku za zaposlenje teško dobijaju i osobe s invaliditetom. Kako bi bile poboljšane socio-ekonomske prilike i životni uvjeti kategorija koje se teško zapošljavaju, Međunarodna organizacija rada raspisala je javne pozive u okviru projekta.
- Određeni programi odnosno LOT-ovi će biti financirani iznosima od 200 do 252 tisuće dolara, dok će drugi, ovisno o LOT-u odnosno programu, biti financirani u rasponu od 140 do 180 tisuća dolara. Ova sredstva će se iskoristiti da se implementiraju usluge i programi orijentirani ka teško zapošljivim licima, dodaje Nuhanović.
Romi se rijetko prijavljuju službama za zapošljavanje, te se stoga i ne zna točan broj onih koji su nezaposleni. Plan Udruge je da u projekt na koji apliciraju uključe 400 Roma, s kojima će raditi na jačanju i razvijanju svijesti o značaju prijave na evidenciju.
- Pokušati ćemo da zaposlimo makar 20 Roma, kako kod poslodavaca, tako i na način da pokrenu svoj biznis. I mi kao Udruženje sa spomenutim sredstvima ćemo sufinancirati zapošljavanje Roma kod poslodavca, dodaje Jusić.
Rok za dostavu projektnih prijedloga je otvoren do 4. ožujka ove godine.
Nekoliko institucija i organizacija, na svim razinama upravljanja imat će koristi od intervencije u smislu unapređenja kapaciteta, mehanizama i procesa za rješavanje strukturalnih izazova tržišta rada koji utiču na krajnje korisnike, a koji su u opasnosti od isključenosti.
To uključuje ministarstva nadležna za rad i socijalnu politiku, javne službe za zapošljavanje, centre za socijalni rad, fondove za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, poslodavce i njihove organizacije, socijalne partnere i organizacije civilnog društva koje pružaju određene oblike podrške krajnjim korisnicima.
Da bi se postigli željeni rezultati, akcija će se graditi na prethodnim i trenutnim inicijativama koje su razvile relevantne metodologije i alate, na integritetu testiranih alata MOR-a, na kapitalizaciji dugotrajnih partnerstava između MOR-a i institucija tržišta rada u BiH s ciljem proširenja primjene i održivosti programa i procesa nakon trajanja akcije, te na uključenju stručnjaka iz javnih službi za zapošljavanje.
N. K.