EUROBASKET: Zmajice u nedjelju igraju sa Slovenkama za četvrtfinale Eura

19 Lip 2021

Pobjedom protiv Turske (64:54) ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine je osigurala razigravanje za četvrtfinale Europskog prvenstva koje se igra u Strasbourgu (Francuska) i Valenciji (Španjolska), a u nedjelju (12 sati) će se sa Slovenijom boriti za izravni plasman među osam najboljih reprezentacija Starog kontinenta.

Reprezentacija BiH je čak i s dosta slabijom igrom nego protiv Belgije pobijedila, što ukazuje na karakter i kvalitetu više. Sve loše napravljeno tijekom meča su djevojke nadoknadile u posljednjoj četvrtini koju su dobile sa 26:10.

Na Zmajicama je bio vidljiv umor zbog dvije utakmice u manje od 24 sata, a u ovaj meč su ušle i bez pomoći Irene Vrančić koja je dan ranije ozlijedila tetivu desne noge.

Oscilacije u igri

Izbornik Goran Lojo je na teren poslao jednaku startnu petorku kao protiv Belgije: Milica Duera, Nikolina Babić, Marica Gajić, Matea Tavić, Jonquel Jones, a ove djevojke su odgovorile opet odličnim otvaranjem utakmice. U šest minuta igre su dozvolile samo 2 poena Turskoj (11:2). Imale su naše i 14:4, a ovu dionicu, uz niz grešaka na obje strane, su ipak zaključile prednošću od 17:8. Drugu četvrtinu otvaraju s najvećim vodstvom (22:10), ali onda Turkinje rade seriju od 12:0 za prvo izjednačenje i u konačnici egal rezultat na odmoru (27:26 za Zmajice).

Na otvaranju drugog poluvremena reprezentacija BiH je prvi put u zaostatku na ovom prvenstvu (28:27), Turska nastavlja s boljom igrom, čak odlazi i na plus 8 (44:36), te završava ovu dionicu sa prednošću od 44:38.

17:0 u 4 minute

Međutim izabranice Gorana Loje kao da se tek bude i za točno 3 minute i 55 sekundi igre u posljednjoj četvrtini rade seriju od 17:0, vraćaju visoku prednost na svoju stranu (55:44), ključnu za osiguranje druge pobjede. Do kraja su dosta sigurno sačuvale ovu prednost i sad su u poziciji igrati za izravni plasman u četvrtfinale.

Bh. tim je nosila Jonquel Jones sa 22 poena i 15 skokova, Matea Tavić je dodala 14 koševa, Nikolina Babić 10, a Marica Gajić 7, uz 9 skokova i 3 oduzete lopte. Melis Gulčan je bila najbolja u redovima Turske sa 17 poena i 14 skokova.

Pozitivna stvar je svakako i činjenica da će djevojke imati jedan dan više za oporavak jer se utakmica sa Slovenkama igra u nedjelju od 12 sati.

Velika šansa

Ženska košarkaška reprezentacija BiH je treći put na Euru. Prethodno je igrala na turnirima 1997. godine (12. mjesto) i 1999. godine (10. mjesto). Ova generacija je sad osigurala mjesto među 16 najboljih, a ima priliku još jednom pobjedom nadmašiti ove rezultate. Ukoliko ne uspije protiv Slovenije, imat će novu šansu dan kasnije u razigravanju za četvrtfinale. Ukoliko pobijede Sloveniju, Zmajice će ponovno na teren tek u srijedu kad se igra četvrtfinale.

Grgič: Jako cijenim BiH

U 3. kolu će naša reprezentacija igrati protiv Slovenije u nedjelju od 12 sati. “Slovenske rakete” naši protivnici smatraju najboljom generacijom košarkašica ove zemlje u povijesti.

- Dobro poznajem sastav reprezentacije Bosne i Hercegovine, jako ih cijenim. Sa Jones su jako težak protivnik. Vidjet ćemo kako ćemo se nositi s njima, rekao je izbornik Slovenije Damir Grgič.

Lojo: Nadam se navijačima

Pobjedom od 64:54 najbolje košarkašice Bosne i Hercegovine su nastavile svoju prelijepu sportsku priču osiguravši time najmanje još jednu utakmicu na Eurobasketu izvan same grupe C. Protiv Turske nije išlo potpuno po planu, ali su djevojke pokazale da se mogu vratiti i iz rezultatskog deficita.

- Bila je ovo jako teška utakmica. Dobro smo otvorili, vodili poslije prve četvrtine, da bi u drugoj imali problema s napadom. U trećoj četvrtini je Turska igrala puno bolje, imali su plus 8, ali smo pokazali karakter i napravili 17:0 seriju. Drago mi je da smo pokazali karakter, a bili smo jako umorni od prošle utakmice. Pobjeda protiv Belgije nam je dala samopouzdanje i snagu da se vratimo protiv Turske, iako smo energetski bili na konopcima. Jako sam sretan jer smo prošli u drugi krug, rekao je izbornik Goran Lojo.

Protiv Slovenije ćemo u nedjelju igrati za četvrtfinale.

- Nadam se da će biti više naših navijača u nedjelju jer je vikend, kazao je Lojo.

Deura: Nismo završile

Kapetanka reprezentacije, Milica Deura, je istakla da je ponosna na ekipu zbog povratka iz deficita i pobjede.

- Sretna sam da smo u drugom krugu prvi put u povijesti. Karakter, atmosfera i kemija su naša snaga. Borimo se do kraja, nikad ne odustajemo. Sve djevojke su dale sve od sebe na terenu i tako igramo otkad je ova grupa igračica sklopljena. Nadam se da možemo tako nastaviti. Hvala svima koji nas podržavaju. Vjerujem u ovoj tim i mislim da još imamo šta pokazati na ovom turniru. Nismo završile, poručila je Deura.

Piše: Ersan Bijedić