Europska komisija preporučila dodjelu statusa kandidata BiH

Evropski komesar za susjedstvo i proširenje Olivér Várhelyi potvrdio je danas da je Evropska komisija preporučila dodjelu statusa kandidata Bosni i Hercegovini za članstvo u Evropskoj uniji.
On je danas u Briselu predstavio Paket proširenja za 2022. godinu koji je usvojio Kolegij kada je govorio o stanju napretka u zemljama zapadnog Balkana i Turskoj na njihovom putu ka članstvu u Evropskoj uniji.
Naglasio je da ova preporuka dolazi pod uvjetom da se ispune neki koraci i to da se prioritetno usvoji Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV), Zakon o sudovima, Zakon o sprečavanju sukoba interesa i poduzmu odlučujući koraci za borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala.
Također potrebno je osigurati bolje mehanizma upravljanja granicama, uspostavi funkcionalni sistem azila te spriječiti slučajeve mučenja i zlostavljanja uspostavom međunarodnog mehanizma, garantirati slobodu medija i zaštitu novinara te odgovarajuće praćenje zastrašivanja medija.
Evropska komisija potcrtava da je Evropsko vijeće pozvalo čelnike BiH da hitno riješe preostale reforme u oblasti pravosuđa i ustavne reforme.
- Davanje statusa zemlje kandidata je ponuda s evropske strane upućena BiH i narodu BiH. Mi to činimo za narod BiH, međutim, to dolazi i uz visoka očekivanja, politička elita to mora pretvoriti u stvarnost - kazao je Várhelyi.
Nakon izbora održanih 2. oktobra, kaže Várhelyi, očekuje se da će zakonodavna tijela i vlade brzo biti formirane kako bi se mogli početi baviti provedbom evropskih reformi.
- Evropsko vijeće će donijeti konačnu odluku vjerovatno u decembru. Komisija je spremna dati svoju podršku, ali Komisija nastavlja pratiti provedbu 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije na temelju napretka ostvarenog na terenu i o njima se ne može pregovarati. BiH ih sve mora ispuniti prije nego bude u mogućnosti otvoriti pregovore - zaključio je Várhelyi.
Ponovio je da su zemlje zapadnog Balkana za njih prioritet te je strateško opredjeljenje da svih šest zemalja uđe u EU što je prije moguće.
Podvukao je i da je ruski rat protiv Ukrajine temeljno promijenio stanje u Evropi te je geostrateško ulaganje u dugoročni mir i stabilnost evropskog kontinenta od iznimne važnosti.
Kao hitna reakcija na takvo stanje Ukrajini i Moldaviji dat je status kandidata za članstvo, kazao je Várhelyi, dok je Gruziji dat status potencijalnog kandidata, a njihov zahtjev za takvo nešto podcrtavaju njihovu percepciju da Evropska unija ima ključnu ulogu u očuvanju mira i stabilnosti.
Rangel: Novi uvjeti za BiH u samoj su srži 14 ključnih prioriteta
Izvjestitelj Evropskog parlamenta za Bosnu i Hercegovinu, portugalski zastupnik Paulo Rangel kazao je danas da je dobra vijest to što je Evropska komisija preporučila dodjelu statusa kandidata Bosni i Hercegovini za članstvo u Evropskoj uniji.
- To je dobra vijest za građane i civilno društvo i političke elite sada trebaju uložiti mnogo truda kako bi ispunjavala uvjete, ali dodali ste nove uvjete koji su u samoj srži onih 14 ključnih prioriteta što znači da su neke aktivnosti već odrađene - kaže Rangel.
Upitao je stoga evropskog komesara za susjedstvo i proširenje Olivéra Várhelyija kako će se to ostvariti u naredna dva mjeseca jer je najavljeno da će Vijeće EU donijeti tu odluku u decembru jer najviša tijela trebaju biti spremna za ispunjenje ovih preduvjeta.
Evropski komesar za susjedstvo i proširenje Olivér Várhelyi kazao je da je decembar realan rok, a to znači da je potrebno formirati vlade i početi s radom.
- Tačno je da brojni od ovih uvjeta proizilaze iz ranijih 14 prioriteta, ali to je preduvjet bez kojeg se neće moći ići dalje. Bez angažmana političke elite u Bosni i Hercegovini to se neće moći materijalizirati, stoga je to njihova odgovornost - podvukao je Várhelyi.
Tvrdi da je ovim Evropska komisija dala ponudu BiH i nadam se da će ih političari odmah prihvatiti kako je to učinila Ukrajina i Moldavija.
On je danas predstavio Paket proširenja za 2022. godinu kada je rekao da je Evropska komisija preporučila dodjelu statusa kandidata Bosni i Hercegovini za članstvo u Evropskoj uniji o čemu bi se trebalo odlučivati vjerovatno u decembru pred Vijećem EU.
Naglasio je da ova preporuka dolazi pod uvjetom da se ispune neki koraci i to da se prioritetno usvoji zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV), zakon o sudovima, zakon o sprečavanju sukoba interesa te poduzmu odlučuni koraci u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala.
Također, potrebno je osigurati bolje mehanizma upravljanja granicama, uspostaviti funkcionalni sistem azila te spriječiti slučajeve mučenja i zlostavljanja uspostavom međunarodnog mehanizma, garantirati slobodu medija i zaštitu novinara te odgovarajuće praćenje zastrašivanja medija.
Evropska komisija potcrtava da je Evropsko vijeće pozvao čelnike BiH da hitno riješe preostale reforme u oblasti pravosuđa i ustavne reforme.
Dragan Čović: Povijesni dan za BiH
Nakon što je Europska komisija u srijedu objavila da je dala preporuku da se Bosni i Hercegovini dodijeli status kandidata za članstvo Europskoj uniji (EU), predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a BiH Dragan Čović poručio je da je ovo povijesni dan za nađu zemlju. “Iskrena zahvala u ime hrvatskog naroda u BiH te sviju nas u BiH na spremnosti da se učini ovaj korak koji predstavlja prekretnicu“, objavio je Čović na Twitteru.
Komšić: Perspektiva članstva ugrožena odlukama Schmidta
Čelnik DF-a i član Predsjedništva BiH Željko Komšić ocijenio je, nakon što je BiH dana preporuka za dodjelu statusa kandidata za članstvo u BiH u EU, da je perspektiva članstva ugrožena nedavnim odlukama visokog predstavnika. “Vijest o dodjeli kandidatskog statusa možemo samo primiti k znanju. Obzirom na novonastale okolnosti u kojima visoki predstavnik u BiH pri donošenju odluka u potpunosti zanemaruje presude Europskog suda za ljudska prava i Mišljenje Europske komisije te ugrožava europski put BiH, izražavamo zabrinutost i utemeljeni pesimizam u pogledu efekata dodjele kandidatskog statusa u odnosu na ukupnu perspektivu članstva“, obrazlaže Komšić koji pozitivnim drži to da je EU prepoznala napore BiH u pogledu usklađenosti vanjske politike naše zemlje sa stavovima EU-a, ostvarene unatoč brojnim opstrukcijama.
Turković: Poticaj reformama
Odluka Europske komisije da preporuči Vijeću EU-a dodjeljivanje statusa kandidata BiH za članstvo u Europskoj uniji dobrodošla je i povijesna za našu državu i građane, ocijenila je ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković koja je putem Facebooka poručila da je riječ o snažnoj poruci građanima kojoj smo se nadali i ranije a glasi da je naša budućnost unutar europske obitelji. Ministrica je pozdravila napore država članica EU-a da se BiH dodijeli kandidatski status, čime bi se potaklo reforme i ispunjavanje nužnih uvjeta prije otvaranja pregovora o pristupanju u EU. Oživljavanje tog procesa, drži ona, od vitalnog je značaja za građane i državu ali i za stabilizaciju cijele regije.
Pahor: Odluka koja budi veliku nadu
Predsjednik Slovenije Borut Pahor pozdravio je odluku Europske komisije da predloži dodjeljivanje kandidatskog statusa BiH navodeći da to označava početak europske perspektive BiH i da je od velike važnosti za mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu. U priopćenju Ureda predsjednika Slovenije podsjeća se da je riječ o inicijativi koju je Pahor prvi put službeno predstavio u govoru na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji u veljači ove godine, koja je, pak, tada izazvala brojne reakcije jer se Pahor zalagao da se BiH dodijeli taj status i bez ikakvih uvjeta, što bi bilo izvan ustaljene prakse i do tada nezabilježeno u povijesti. “Pritom je predsjednik Pahor naglasio da u BiH nije riječ o uskom administrativnom ispunjavanju uvjeta već o, prvenstveno, geopolitičkom pitanju…Današnja odluka Europske komisije budi veliku nadu da će BiH dobiti status kandidata na sastanku Vijeća EU-a u prosincu, što je prekretnica iz dva razloga: prvo, jer ovo zapravo označava početak europske perspektive BiH, a drugo, jer je od velikog značaja za mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu”, ističe Pahor.
Plakalo: Preporuka za uvjetni kandidatski status ohrabrenje za BiH
Glavni tajnik Europskog pokreta u BiH Haris Plakalo izjavio je da je preporuka Europske komisije da se BiH dodijeli uvjetni status kandidata u ohrabrenje za BiH, ali je ukazao i da je izvješće Europske komisije o napretku zemalja Zapadnog Balkana na putu ka EU, a koji se odnosi na BiH, relativno negativan ali da oslikava trenutno stanje u kojem se BiH nalazi. “Prijedlog za stjecanje statusa uvjetnog kandidata u ovom je trenutku veliko ohrabrenje za BiH i dolazi u najosjetljivijem periodu, koji će za rezultat imati stabilizaciju odnosa u BiH i vraćanje BiH na trasu jačeg pristupa u procesima eurointegracija te će svakako donijeti zemlji dosta koristi koje će osjetiti svi građani BiH“, smatra Plakalo.
Komšić o kandidatskom statusu: Perspektiva članstva je ugrožena odlukama visokog predstavnika
Vijest o dodjeli kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini možemo samo primiti k znanju, smatra član Predsjedništva BiH Željko Komšić.
- Obzirom na novonastale okolnosti pri kojima visoki predstavnik u BiH pri donošenju odluka u potpunosti zanemaruje presude Evropskog suda za ljudska prava i Mišljenje Evropske komisije, i ugrožava EU put BiH, izražavam zabrinutost i utemeljeni pesimizam u pogledu efekata dodjele kandidatskog statusa u odnosu na ukupnu perspektivu članstva - dodao je.
Pozitivno je, ipak, što je Evropska unija prepoznala napore Bosne i Hercegovine kada je riječ o usklađenosti vanjske politike Bosne i Hercegovine sa stavovima Evropske unije koji su ostvareni uprkos brojnim opstrukcijama, smatra Komšić, saopćeno je iz njegovog kabineta.