Trome bh. vlasti nisu kupile kanadere i letjelice za gašenje požara: Europska unija nam čuva prirodna bogatstva
Koliko je prekogranična suradnja u sektoru civilne zaštite i vatrogastva značajna za Bosnu i Hercegovinu, najbolje smo se uvjerili prošloga ljeta, kada su gorjeli rubni dijelovi zemlje.
Požari su gutali sve pred sobom, prijeteći ljudima i njihovoj imovini, a sanirani su između ostaloga i uz pomoć susjedne Hrvatske, koja je ponovno poslala letjelice i čiji su vatrogasci gasili veliki požar u Neumu. Svoje kanadere u ožujku 2020. ustupala nam je i Crna Gora.
- Od velike je važnosti prekogranična suradnja i svi ti projekti koje smo dosad imali. Koliko je bitna suradnja sa zemljama regije, jasno govori i nedavni požar koji smo imali u rejonu Čvrsnice, a kasnije i onaj u Neumu koji je pustošio zaleđe u jeku sezone. Pored mehanizama za traženje pomoći, kroz Mehanizam za civilne zaštite Europske unije dobili smo kanadere, na koje smo istina određene vrijeme morali čekati, ali moram kazati i kako se poklonu ne smije geldati u zube. Dobili smo i mali vojni helikopter iz Zadra. Podsjećam, u Neumu smo imali situaciju da je nužno bilo djelovanje vatrogasaca iz Stona, Slanoga ili Metkovića. Bez njih se taj požar ne bi ugasio, kaže Murat Baručija, vršitelj dužnosti ravnatelja Federalne uprave civilne zaštite.
Brojni uspješni projekti
Već nekoliko uspješnih projekata prekogranične suradnje koje je financirala Europska unija je iza Bosne i Hercegovine. Još koncem 2014. potpisan je Ugovor o grantu između Europske Unije i Ministarstva sigurnosti BiH, koji je tretirao pitanje prekogranične suradnje između Bosne i Hercegovine i Crne Gore u oblasti zaštite od požara.
Inicijativu za izradu i apliciranje kod Europske Unije za navedeni projekt, Ministarstvu sigurnosti BiH dostavilo je Ministarstvo unutarnjih poslova Crne Gore.
Nakon prihvatanja inicijativa za uzimanje učešća u projektu Federalna uprava civilne zaštite je, uz konsultacije sa Županijskom upravom civilne zaštite i vatrogastva Hercegovačko neretvanske županije predložila, da u ovaj projekt, ispred Federacije BiH, budu uključeni Grad Mostar i općine Konjic, Jablanica, Stolac i Ravno.
Projekt je trajao 24 mjeseca, a kroz njega su nabavljena oprema za zaštitu od požara, obavljeni zajednički treninzi za profesionalne spasioce, radionice za pripadnike općinskih službi zaštite i spašavanja, zajedničke pokazne vježbe, treninzi na temu smanjenja rizika od katastrofa i upravljanja u vanrednim situacijama za općinske timove, treninzi na temu DRR za zaposlene u sustavu zaštite i spašavanja, planovi za prevenciju i kontrolu požara na otvorenom prostoru i ublažavanje posljedica, a održane su i kampanje “Kontrola i zaštita od požara” i “Mjesec zaštite od požara”, te obilježen Međunarodni dan za smanjenje rizika od katastrofa.
Projekt je unaprijedio kapacitete institucija i službi zaštite i spašavanja od požara i smanjenja rizika od katastrofa, a stanovništvo ciljanih općina upoznato sa značajem preventivnih mjera i aktivnosti za zaštitu i spašavanje.
Unaprijeđena je i prekogranična suradnja službi i institucija koje se bave zaštitom i spašavanjem u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.
U određenim općinama unaprijeđeni su i kapaciteti vatrogasnih jedinica (dobrovoljnih i profesionalnih), te promoviran nihov značaj za zaštitu i spašavanje lokalnih zajednica. Program prekogranične suradnje jedna je od komponenti Instrumenta pretpristupne pomoći Europske unije kojim se podržava socioekonomska i kulturna saradnja regiona izvan EU.
U okviru programa je implementiran projekt pod nazivom “Budi spreman” u realizaciji Fondacije za razvoj sjevera Crne Gore zajedno sa Službom zaštite i spasavanja Općine Nikšić i Teritorijalnom vatrogasnom jedinicom Trebinje.
Projekt je za cilj imao unaprijeđenje prevencije šumskih požara u suradnji s lokalnim stanovništvom, te podizanje razine spremnosti za upravljanje požarima i elementarnim nepogodama u graničnom području Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
Provedenom obukom unaprijeđen je rad vatrogasnih službi koje su znatno spremnije za sve zadatke na prevenciji i gašenju. Uspješno je realiziran i zajednički projekt Splitsko - dalmatinske i Hercegovačko – neretvanske županije. Predstavnici županija surađivali su na Adriatic IPA projektu koji je tematski bio usmjeren na prevenciju i zaštitu od požara.
Naglasak je stavljen na suradnju županija i prijavu projektnih ideja iz područja civilne zaštite i vatrogastva na pogodne programe prekogranične suradnje, kao i na suradnju u provedbi protupožarne zaštite i vatrogasne djelatnosti, s obzirom da su područja županija izložena riziku od požara.
- Imamo bilateralnu suradnju sa svim zemljama regije. Najizraženije s Republikom Hrvatskom koja je u Europskoj uniji. Značajan projekt bio je prekogranična suradnja s Crnom Gorom u oblasti zaštite od požara, i u vatrogastvu, uz sudjelovanje lokalnih zajednica koje su u sklopu istoga dobile opremu za dalji rad. Republika Hrvatska implementirala je projekt razvoja Civilne zaštite Bosne i Hercegovine, što je financirala Europska unija. Prošle godine realiziran je projekt kroz koji je nabavljena oprema za spasitelje, organiziran je veliki broj važnih obuka, a ljudi su stekli bitne certifikate... Otvorena je i mogućnost da kroz IPA 3 apliciramo za projekt vrijedan milijun ipo eura za narednu godinu u koji će biti uključeno deset općina, a u sklopu kojega će iste dobiti opremu, kao i potporu za angažiranje vatrogasnih jedinica. Nama je, dakle, prekogranična suradnja izuzetno značajna, imamo i važeće sporazume Vijeća ministara BiH s vladama zemalja regije, a uspostavljeno je i povjerenstvo koje se godišnje sastaje i analizira, te dogovara zajedničko djelovanje, vršeći apliciranja, kaže šef Odjela za strateško planiranje u sektoru za zaštitu i spašavanje u Ministarstvu sigurnostu BiH, Idriz Brković.
Obuka vatrogasaca
Upravo jučer je održan sastanak bh. i povjerenstva Republike Hrvatske a govora je bilo o pružanju pomoći u prekograničnoj suradnji za gašenje požara.
- Imamo obećanje da će se pokušati aplicirati na neke projekte kako bi nam se mogla pružiti odgovarajuća pomoć u vidu nabavke opreme. Vladina radna skupina ima zadatak osigurati najam letjelica kada svi naši mehanizmi ne funkcioniraju, i to na način predviđen u važećim dokumentima. U ovome trenutku u našemu fokusu je dogovor sa Sjevrnom Makedonijom s ciljem uspostave suradnje u kojoj će nam oni pružiti sve raspoložive mehanizme za gašenje, onda kada naši ne funkcioniraju. To je najam letjelica i osoblja. Najam bi nam pomogao u jeku protupožarne sezone. Mi smo čak razmišljali i da uložimo u manji helikopter kako bismo njime makar jednim dijelom mogli sanirati te požare. Sve je to u fazi pripreme, nadamo se da nećemo nespremni dočekati naredno ljeto, ističe Murat Baručija.
Republika Hrvatska pomagala je u više navrata i na druge načine.
- Hrvatska nas je podržala i obukom vatrogasaca i certificiranjem, s obzirom da mi nemamo centre za obuku vatrogasaca, niti se oni za taj posao mogu školovati u srednjim školama. To je izuzetno značajno za nas, dodao je Brković.
Bosna i Hercegovina je od 6. rujna članica Mehanizma za civilne zaštite Europske unije čime nam se otvaraju brojne mogućnosti, prije svega izravna aplikacija za moge EU fondove. Prigoda je to da iskoristimo mehanizme i pripremimo projekte kojima bimo mogli dobiti sredststva za razvoj vatrogastva i drugih snaga za spašavanje i zaštitu u našoj zemlji.
Dnevni list