EUROPSKI PUT Jedan uvjet ispunjen, ostali na čekanju
Piše: Dragan Bradvica
Na žurnoj sjednici Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine izaslanici su raspravljali samo o jednoj točci: Prijedlogu zakona o sprečavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti, a koja je nakon toga jednoglasno i usvojena.
Podsjećanja radi, radi se o zakonu koji jedan od ključnih uvjeta da Europsko vijeće u ožujku eventualno odobri otvaranje pristupnih pregovora s BiH. Nije ništa manje važno i to kako bi bez njegovog usvajanja našoj zemlji prijetila opasnost da završi na 'sivoj listi' zemalja Moneyvala – odnosno na EU popisu koji označava države sa strateškim nedostacima u sistemu za sprječavanje pranja novca i financiranje terorizma. To bi, u praksi, značilo automatske dodatne provjere svih uplata i financijskih transakcija povezanih s BiH, ali bi imali i negativan utjecaj na status BiH u međunarodnim odnosima i smanjenje investicija te bi otežalo njeno sudjelovanje u međunarodnoj trgovini.
Zastupnici Zastupničkog doma PS BiH još u prosincu izglasali tekst ovog Zakona, no potom je Dom naroda odbio da u hitnom postupku razmatra o njemu. Za tim zahtjevom posegnuo je Dodikov SNSD – koji je usvajanje zakona uvjetovao usvajanjem drugih zakona.
Rasprava izaslanika
Žurna sjednica u petak održana je na zahtjev Kluba Bošnjaka.
- Klub Bošnjaka će podržati, naravno, ovaj zakon kao što smo podržali žurnu proceduru. Što se nas tiče nije bilo upitno ništa ni prošli put. Nismo uopće trebali dolaziti u ovu situaciju. Prošli put smo to mogli završiti. Uzalud trošimo novac poreznih obveznika. Ovaj klub od početka počeli, kazao je Šefik Džaferović (SDA), predsjedavajući Kluba izaslanika iz reda bošnjačkog naroda Doma naroda.
- Ovim potezom opozicija je izvela stvari na čistac, pokrenuvši inicijativu za hitnu sjednicu Doma naroda. Trojka nije imala izbora i Ademović se morao priključiti inicijativi i sazvati hitnu sjednicu. Zlatko Miletić je također podržao inicijativu što je pohvalno. Danas su sve karte bile otvorene i nitko nije imao manevarskog prostora. Ovim je oporbena četvorka pokazala kako se vodi politika i da se može ka Europi bez pristanka na ucjene. Da zakon nije usvojen, nakon današnje sjednice nitko više ne bi mogao govoriti da je za europski put, a da glasa protiv, kazao je izaslanik SBiH-a Domu naroda Džemal Smajić.
Nikola Špirić (SNSD), zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda, ustvrdio je da su prošli put bili protiv žurne procedure jer treba otkloniti primjedbe zakonodavno-pravnog sektora na tekst ovog zakona, te je Špirić u tom pravcu predložio usvajanje zaključka. Predložio je zaključak u kome se navodi da se zadužuje sekretari oba doma PS da u saradnji sa predlagačem zakona isprave normativno-tehničke greške sadržane u mišljenju zakonodavno-pravnog sektora. To da, kako je dodao, ne bi bilo mogućnosti za različita tumačenja.
- Drugo zašto ćemo podržati zakon, da damo poticaj partnerima (sarajevska 'trojka' (SDP, NiP, NS) i HDZ) da se kreću na usuglašavanju zakona o sudu, o zakona o sprečavanju sukoba interesa i Izbornog zakona BiH, dodao je Špirić. Izrazio je nadu da će do kraja mjeseca biti dogovoreni zakoni bitni za europski put BiH.
Safet Softić (SDA) između ostalog je prokomentirao da se po istoj logici mogao usvojiti Špirićev zaključak i prošli put, te ukazao da se kolegij Doma naroda, u kojem sjede predstavnici stranaka većine, neposredno prije današnje sjednice usuglasio o zakonu. Odgovorio je SNSD-ov Radovan Kovačević kako su 'dobili odgovore od svih relevantnih institucija RS da se radi o dobrom zakonu'.
Čovićev sklad
Obratio se i Dragan Čović, lider HDZ-a i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda, da kaže, kako je rekao, par riječi 'o našem skladu', dodavši da je 'osnova života sklad' i da mu je 'drago da smo usklađeni u svom djelovanju'.
Zamolio je medije da u narednim danima, dok smo u fokusu međunarodne zajednice, ne pišu o neusklađenostima u vlasti te da paze kako predstavljaju BiH.
- Kad pokušavamo stvoriti pozitivnu atmosferu pozitivnu u BiH, kada dolaze partneri izvana, da vodimo računa kako predstavljamo BiH. Bez tog sklada teško će nam neko drugi otvarati vrata EU-a. Uvjeren sam da neće nedostajati mudrosti da u narednih sedam do deset postignemo suglasnost o ostalim zakonima, podcrtao je Čović.