Dnevni.ba - PRELOADER

Evo koje je sve odluke danas donijelo Vijeće ministara

16 Ruj 2024


Evo koje je sve odluke danas donijelo Vijeće ministara

SOLIDARNOST SA STANOVNIŠTVOM POGOĐENIM POPLAVAMA 

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine izražava duboku solidarnost sa stanovništvom pogođenim poplavama u europskim zemljama. S pažnjom prati razvoj situacije te je, sukladno svojim mogućnostima, spremno pružiti potporu ugroženim područjima. 

Vijeće ministara upućuje izraze najdublje sućuti obiteljima stradalih te suosjećanja sa svim građanima koji su pretrpjeli gubitke, s nadom da će se pogođeni što prije oporaviti i vratiti normalnom životu.

Bosna i Hercegovina ostaje predana suradnji u naporima pomoći i obnove u duhu zajedništva i solidarnosti.

 

IZMJENE ODLUKE O NAKNADI ZA KORIŠTENJE RAIOFREKVENTNOG SPEKTRA U BIH

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva komunikacija i prometa, donijelo je Odluku o izmjenama i dopuni Odluke o naknadi za korištenje radiofrekventnog spektra u Bosni i Hercegovini.

Izmijenjenom odlukom predviđa se oslobađanje od obveze plaćanja naknade za određene korisnike za potrebe znanstveno-istraživačkih ustanova i za korisnike radiofrekventnog spektra u trajanju od osam dana za koje dozvolu izdaje Regulatorna agencija za komunikacije (RAK). Također, briše se odredba koja je predviđala da Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva komunikacija i prometa, može dati posebna izuzeća od naplate radiofrekventnog spektra.

S ciljem poticanja razvoja usluga temeljenih na satelitskim sustavima ili hibridnim sustavima koji djelomično koriste satelitsku strukturu, za 40 % je umanjen godišnji iznos naknada po 1 MHz dodijeljenog radiofrekventnog spektra u satelitskoj službi. Procijenjeno je da će to dovesti do pada prihoda po ovom osnovu od 144.000,00 KM na godišnjoj razini.

Odluka o izmjenama i dopuni Odluke o naknadi za korištenje radiofrekventnog spektra u Bosni i Hercegovini stupa na snagu danom donošenja, a primjenjuje se od 1. 7. 2024. godine.

 

ODLUKA O KORIŠTENJU GRANTOVA MINISTARSTVA ZA LJUDSKA PRAVA I IZBJEGLICE

Vijeće ministara BiH donijelo je Odluku o načinu korištenja grantova iz proračuna Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine za razdoblje 2024. - 2026. godina.

Odlukom se utvrđuje način korištenja grantova koji nisu unaprijed određeni posebnom odlukom Vijeća ministara BiH u skladu s važećim propisima na trogodišnjoj razini.

Grantovi koje je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice dužno provesti u fiskalnoj godini precizirani su Zakonom o proračunu institucija BiH i međunarodnih obveza BiH, a planirani su u Dokumentu okvirnog proračuna institucija BiH i aktivnostima u okviru Srednjoročnog programa rada Ministarstva i Vijeća ministara BiH.

Za grantove i tekuće transfere Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice u 2024. godini odobrena su proračunska sredstva u iznosu od 4.256.000,00 KM, dok će za 2025. i 2026. godinu iznos sredstava biti utvrđen zakonom o proračunu, za svaku godinu pojedinačno.

Dodjelom grantova Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH nastoji se poboljšati inkluzija i integracija romske nacionalne manjine, podržati nevladine organizacije koje se bave promocijom i zaštitom prava ranjivih kategorija stanovništva, te ojačati kapacitete jedinica lokalne samouprave i nevladinih organizacija i udruga s ciljem implementacije aktivnosti planiranih Politikom o suradnji s iseljeništvom.

 

PRIVREMENA SUSPENZIJA I SMANJENJE CARINSKIH STOPA U 2025. GODINI

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, donijelo je Odluku o privremenoj suspenziji i privremenom smanjenju carinskih stopa kod uvoza određenih roba do 31. 12. 2025. godine. 

Odlukom je obuhvaćeno 69 tarifnih oznaka, među kojima je 61 sadržana u odluci za prethodnu godinu, dok je osam novih. Radi se o tarifnim oznakama iz sektora tekstilne, industrije kože, obuće i namještaja, kemijske, metalne, prehrambene, grafičke i elektroindustrije. Odluka stupa na snagu danom donošenja, objavljuje se u “Službenom glasniku BiH”, a primjenjuje se od 1. siječnja 2025. godine.

U skladu sa Zakonom o carinskoj tarifi, Vijeće ministara BiH na godišnjoj razini usvaja ovu privremenu mjeru s ciljem podrške domaćem gospodarstvu, njegovom konkurentnijem i povoljnijem poslovanju te zadržavanju postojećih radnih mjesta i novom zapošljavanju. 

Robe koje su obuhvaćene ovom odlukom su materijali i sirovine koji se smatraju repromaterijalom, jer ih koriste bh. proizvođači u vlastitoj proizvodnji za izradu gotovih proizvoda, u proizvodnji proizvoda za izvoz ili su supstitucija uvoznih proizvoda, a koji se ne mogu nabaviti na domaćem tržištu u količinama i kvaliteti potrebnoj za proizvodnju gotovih proizvoda.

 

PONAVLJANJE TARIFNIH KVOTA ZA ŠEĆER

Vijeće ministara BiH donijelo je Odluku o ponavljanju količina tarifnih kvota od 50.000 tona u 2024. godini koje se odnose na uvoz sirovog šećera od šećerne trske za rafiniranje, u cilju zaštite prehrambene industrije u BiH.

Osim jačanja jedine domaće šećerane koja se nalazi u Brčko distriktu BiH, na ovaj način se štite i domaće kompanije koje u prehrambenoj industriji koriste šećer kao ulaznu sirovinu.

Vijeće ministara BiH donijelo je ovu odluku na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, a u skladu sa Zakonom o carinskoj tarifi BiH. 

 

PREDLOŽENA RATIFIKACIJA SPORAZUMA IZMEĐU VMBIH I UNFPA

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova, utvrdilo je Prijedlog odluke o ratifikaciji Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Populacijskog fonda Ujedinjenih naroda (UNFPA) koji će uputiti Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru.

Ovim sporazumom se preuzima primjena Sporazuma između Bosne i Hercegovine i Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) od 7. prosinca 1995. godine, a potrebne preinake odnose se i na aktivnosti i osoblje UNFPA-a u BiH u pogledu reguliranja njihovog statusa.

Populacijski fond Ujedinjenih naroda, kao samostalna jedinica - agencija u sustavu funkcioniranja UN-a, aktivno surađuje s Vijećem ministara BiH, u skladu s mandatom koji uključuje promoviranje zaštite ljudskih prava, osnaživanje marginaliziranih grupa, s naglaskom na žene, adolescente i mlade, posebno djevojčice te unapređenje seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava u vezi s tim.

 

RATIFIKACIJA SPORAZUMA ZA FINANCIRANJE PROGRAMA SURADNJE IZMEĐU EU, BIH I FRANCUSKE

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog odluke o ratifikaciji Sporazuma o financiranju za program suradnje „(Interreg VI-C) URBACT IV“ za razdoblje 2021 - 2027. godine između Europske unije, koju predstavlja Europska komisija, Bosne i Hercegovine, koju predstavlja Direkcija za europske integracije Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, i Republike Francuske, koju predstavlja Nacionalna agencija za teritorijalnu koheziju (ANCT).

Program suradnje je usmjeren na integrirani razvoj u gradovima putem umrežavanja, razmjene iskustava i dobrih praksi, s ciljem poboljšanja politika i jačanja kohezijske politike u urbanim sredinama.

Ukupna vrijednost ovog programa iznosi 108.063.537 eura, od čega je financijski doprinos Europske unije 84.769.799 eura, a razliku od 23.293.738 eura financirat će zemlje sudionice programa. Realizacija ovog sporazuma vršit će se potpisivanjem posebnih sporazuma o financiranju.

Program obuhvaća 27 zemalja članica Europske unije te Švicarsku i Norvešku, uz zemlje korisnice IPA-e: Bosnu i Hercegovinu, Albaniju, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Srbiju.

Koordiniranje provođenja programa u Bosni i Hercegovini vršit će Direkcija za europske integracije Vijeća ministara BiH.

Prijedlog odluke o ratifikaciji Sporazuma bit će dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru.

 

OBRAMBENA SURADNJA BIH I RUMUNJSKE

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova, utvrdilo je i uputit će Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru Prijedlog odluke o ratifikaciji Sporazuma između Ministarstva obrane Bosne i Hercegovine i Ministarstva nacionalne obrane Rumunjske o obrambenoj suradnji.

Sporazum su u Bukureštu 19. 6. 2024. godine potpisali ministar obrane BiH Zukan Helez i ministar nacionalne obrane Rumunjske Angel Tilvar.

 

USVOJENO IZVJEŠĆE O IZVRŠENJU PRORAČUNA INSTITUCIJA BiH ZA PRVO POLUGODIŠTE 2024. 

Na sjednici je usvojeno Izvješće o izvršenju Proračuna institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obveza BiH za razdoblje I. – VI. 2024. godine, koje će biti dostavljeno Predsjedništvu i Parlamentarnoj skupštini BiH. Izvješće će biti objavljeno na web-stranicama Ministarstva financija i trezora i Vijeća ministara BiH.   

Ukupno ostvareni prihodi, financiranje i primici na raspolaganju institucijama BiH u prvom polugodištu  2024. godine iznosili su 740.845.629 KM, ili 115 posto u odnosu na planirano proračunom za 2024.  Od ovog iznosa s Jedinstvenog računa Uprave za neizravno oporezivanje povučeno je 500.322.942 KM.

Ukupno ostvareni rashodi i izdaci proračuna institucija BiH u razdoblju I. – VI. 2024. godine iznosili su 563.149.679 KM i veći su za 32,8 milijuna KM ili 6 % u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.    

Istodobno, u prva dva kvartala 2024. godine financiranje institucija BiH izvršeno je na temelju Instrukcije o privremenom financiranju institucija BiH jer je Zakon o Proračunu institucija BiH i međunarodnih obveza BiH za 2024. godinu usvojen 19. 7. 2024. godine.

U razdoblju od 1. 1. do 30. 6. 2024. godine sve obveze dospjele po osnovi vanjskog državnog duga izmirene su pravodobno u ukupnom iznosu od 679.992.260,55 KM.

 

PRORAČUNSKA PRIČUVA 

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva financija i trezora o raspodjeli i korištenju sredstava tekuće pričuve proračuna za razdoblje I. – VI. 2024. godine, koja će biti dostavljena Parlamentarnoj skupštini BiH.

Prema Informaciji, od planiranih ukupno 4.594.500,00 KM tekuće proračunske pričuve u ovom razdoblju je odobreno 30.000,00 KM, od čega je realizirano 12.699,06 KM. 

 

USVOJENO GODIŠNJE IZVJEŠĆE O REALIZACIJI STRATEGIJE UNAPREĐENJA UPRAVLJANJA JAVNIM FINANCIJAMA 

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva financija i trezora BiH, usvojilo je Godišnje izvješće o realizaciji Strategije unapređenja upravljanja javnim financijama u institucijama Bosne i Hercegovine za 2023. godinu, s  godišnjim Akcijskim planom za 2024. godinu.

Konstatiran je napredak u realizaciji Strategije unapređenja upravljanja javnim financijama u institucijama Bosne i Hercegovine u 2023. godini. U segmentu ostvarenja rezultata stuba (Fiskalni okvir, Prihodi od neizravnih poreza, Planiranje i priprema proračuna, Izvršenje proračuna, Interna kontrola i Eksterna revizija), zadovoljavajući je omjer postignutih naspram nepostignutih ciljanih vrijednosti. 

Ciljane vrijednosti su u potpunosti ostvarene za sedam indikatora rezultata stupa, а djelomično za 10 rezultata stupa. Tri ciljane vrijednosti indikatora za rezultate stupa nisu ostvarene, dok za devet indikatora rezultata stupa rokovi za realizaciju još nisu istekli, imajući u vidu da se većinom radi о višegodišnjim aktivnostima. 

Određeni broj aktivnosti planiranih za provedbu u 2023. godini nije započet na vrijeme, te su u akcijskom planu za 2024. godinu prolongirani rokovi za njihovu realizaciju. 

U Izvješću je istaknuto da je provedba Strategije i dalje u velikoj mjeri podržana tehničkom pomoći partnera institucija Bosne i Hercegovine, prvenstveno Europske unije. Prema očekivanju nositelja aktivnosti, tehnička pomoć će predstavljati bitan faktor za uspjeh implementacije i u narednom razdoblju.

Vijeće ministara BiH je na 27. sjednici, održanoj 18. 2. 2022. godine, usvojilo sveobuhvatnu Strategiju upravljanja javnim financijama u Bosni i Hercegovini za razdoblje 2021. - 2025. godine, što je značajno doprinijelo intenziviranju planiranih aktivnosti definiranih ovim strateškim dokumentom.

 

SASTANAK PODODBORA ZA PROMET, ENERGIJU, OKOLIŠ I REGIONALNI RAZVOJ

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Direkcije za europske integracije BiH o održanom sedmom sastanku Pododbora za promet, energiju, okoliš i regionalni razvoj između Europske unije i Bosne i Hercegovine 21. 3. 2024. godine.

Na sastanku su razmotrena pitanja u vezi s provedbom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, usklađivanju zakonodavstva, uspostavi strateškog okvira i jačanju institucionalnih kapaciteta u područjima prometa, energetike, okoliša i regionalnog razvoja. 

Sastavni dio Informacije su preporuke koje je nakon sastanka dostavila Europska komisija i koje su institucije u Bosni i Hercegovini u obvezi ispuniti.

 

STAVOVI GRAĐANA O PROCESU INTEGRACIJA U EU

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Direkcije za europske integracije BiH o rezultatima istraživanja javnog mnijenja "Stavovi građana o članstvu u Europskoj uniji i procesu integracija u Europsku uniju" provedenog u lipnju 2024. godine.

Prema rezultatima ovog istraživanja, u slučaju raspisivanja referenduma za članstvo u EU 71,2 % ispitanika u BiH bi glasalo za ulazak u EU, što je za 2,1 % manje u odnosu na prethodnu godinu. Ulazak u EU podržalo bi 83,8 % ispitanika iz Federacije BiH, 48,3 % iz Republike Srpske i 75,1 % iz Brčko distrikta Bosne i Hercegovine. Na referendumu ne bi glasalo 7,5 % ispitanika, što je za 2 % manje u odnosu na prethodnu godinu. Postotak neodlučnih ispitanika koji ne znaju ili ne žele odgovoriti da li podržavaju ulazak BiH u EU iznosi 1,6 % i za 0,4 % je niži u odnosu na 2023. godinu.

Građani koji su za ulazak Bosne i Hercegovine u EU kao razloge podržavanja najčešće navode slobodu kretanja ljudi, robe i kapitala (35,1 %), jamstvo trajnog mira i političke stabilnosti (32,3 %), poštivanje zakona i propisa (19,9 %), te unapređenje infrastrukture (9,5 %).

Nasuprot tome, ispitanici koji ne podržavaju ulazak Bosne i Hercegovine u EU kao najčešći razlog navode strah od većih troškova života i poreza (43,7 %), preveliku centralizaciju (13,7 %), iseljavanje stanovništva (12,8 %) i gubitak raznolikosti kultura (12,5 %), a 7,5 % ispitanih kao razlog navodi povećanu birokraciju.

 

IZRADA STRATEŠKOG OKVIRA ZA REFORMU SEKTORA PRAVDE U BIH

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju o postupku izrade Nacrta strategije (Strateškog okvira) za reformu sektora pravde u Bosni i Hercegovini i Akcijskog plana u sklopu Radne skupine u skladu sa  zaključcima 6. sjednice Vijeća ministara BiH, koju je sačinilo Ministarstvo pravde.

Zaduženo je Ministarstvo pravde BiH da vodi konsultacije i proces izrade i usuglašavanja teksta Strateškog okvira za reformu sektora pravde u Bosni i Hercegovini za razdoblje od 2024. do 2028. godine radi razmatranja i usvajanja dokumenta u istovjetnom tekstu, po dogovoru iz srpnja 2024. godine ministara pravde BiH, Federacije BiH i Republike Srpske, predsjednika Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća BiH i predsjednika Pravosudnog povjerenstva Brčko distrikta BiH procesno prvo na razini Federacije BiH, Republike Srpske i Brčko distrikta BiH, a potom na Vijeću ministara BiH.

Ministar pravde BiH zadužen je da prijedlog Strateškog okvira za reformu sektora pravde u BiH za razdoblje od 2024. do 2028. godine s aktima o usvajanju navedenog prijedloga na razini Federacije BiH, Republike Srpske i Brčko distrikta BiH uputi Vijeću ministara BiH na usvajanje.

Također, zadužen je ministar pravde BiH da s prijedlogom Strateškog okvira za reformu sektora pravde u BiH za razdoblje od 2024. do 2028. godine dostavi zaključke koji se odnose na izradu Akcijskog plana i procjene koštanja, te uspostavljanja funkcionalnih struktura tijela za upravljanje, praćenje, izvještavanje i evaluaciju predviđenih samim Strateškim okvirom i njihove koordinacije sa srodnim tijelima u procesu europskih integracija.

 

S. ČAMDŽIĆ U ODBORU AGENCIJE ZA PREDŠKOLSKO, OSNOVNO I SREDNJE OBRAZOVANJE

Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvješće o provedenom postupku javnog natječaja za izbor i imenovanje tri člana Odbora Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, na osnovu čega je za člana Odbora, na mandatno razdoblje od tri godine, imenovalo Samru Čamdžić iz reda bošnjačkog naroda.

Istovremeno, doneseno je Rješenje o razrješenju člana Odbora Muharema Saračevića, kojem je istekao mandat.

Ministarstvo civilnih poslova zaduženo je da, u skladu sa Zakonom o ministarskim imenovanjima, imenovanjima Vijeća ministara i drugim imenovanjima Bosne i Hercegovine i Zakonom o Agenciji za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, provede proceduru izbora dva člana Odbora Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje iz reda bošnjačkog i hrvatskog naroda.

 

NASTAVITI PROVEDBU REVIDIRANE DRŽAVNE STRATEGIJE ZA RAD NA PREDMETIMA RATNIH ZLOČINA

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva pravde, usvojilo je Izvješće o radu Nadzornog tijela za praćenje provedbe Revidirane državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina za razdoblje 1. 1. - 31. 12. 2023. godine.

S tim u vezi, istaknuta je važnost potpore Europske unije (EU) u jačanju ljudskih i materijalnih kapaciteta pravosudnih institucija nadležnih za procesuiranje predmeta ratnih zločina, te odluke EU-a da odobri sredstva za nastavak aktivnosti iz projekta „Unaprjeđenje rada na predmetima ratnih zločina u BiH“ u okviru paketa državne pomoći IPA 2022, čime će se osigurati kontinuitet učinkovitog procesuiranja predmeta ratnih zločina i dosljedna provedba Revidirane državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina.

Vijeće ministara BiH poziva sudove i tužiteljstva u BiH da ulože dodatne napore u cilju realizacije strateškog cilja I Revidirane državne strategije „Procesuirati najsloženije i najprioritetnije predmete ratnih zločina pred Sudom BiH i Tužiteljstvom BiH, te drugim predmetima pred pravosudnim tijelima entiteta i Brčko distrikta BiH do kraja 2025. godine“, te slijedom toga poduzmu sve potrebne mjere kako bi ljudski kapaciteti i materijalna sredstva osigurana u okviru projekta „Unaprjeđenje rada na predmetima ratnih zločina u BiH“ bili adekvatno i učinkovito iskorišteni.

Također, Vijeće ministara BiH poziva sve subjekte nadležne za provedbu ciljeva i mjera Revidirane državne strategije da pristupe provedbi preuzetih obveza kako bi se realizirali planirani ciljevi. S tim u vezi, Vijeće ministara BiH daje punu podršku Nadzornom tijelu u realizaciji svih planiranih aktivnosti.

S obzirom na to da još postoji velik broj predmeta koji se ne mogu riješiti zbog procesne smetnje nedostupnosti osumnjičenih/optuženih osoba, Vijeće ministara BiH poziva sve nadležne institucije zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, međunarodne organizacije, kao i Međunarodni rezidualni mehanizam za kaznene sudove, da poduzmu sve potrebne mjere kako bi se mehanizmi regionalne suradnje u procesuiranju predmeta ratnih zločina u potpunosti iskoristili i dodatno unaprijedili.

 

RAST UKUPNE DRŽAVNE POMOĆI

Vijeće ministara BiH usvojilo je Godišnje izvješće o državnoj pomoći u Bosni i Hercegovini u 2023. godini iz kojeg je vidljivo da je ukupna državna pomoć povećana u odnosu na prethodne godine.

Prema Izvješću, ukupno evidentirana državna pomoć u Bosni i Hercegovini u 2023. godini iznosi 584.637.488,00 KM ili 298.920.401,05 eura, što je povećanje od 103.881.716,00 KM, odnosno 21,60 % u odnosu na 2022. godinu, te povećanje od 143.107.836, 84 KM, odnosno 32,40 % u odnosu na 2021. godinu. 

Ukupnu državnu pomoć čini državna pomoć u sektoru industrije i usluga (horizontalna i vertikalna), državna pomoć male vrijednosti (de minimis pomoć), državna pomoć za obavljanje usluga od općeg ekonomskog interesa i državna pomoć u poljoprivredi i ribarstvu. 

Udio ukupne državne pomoći u BDP-u u 2021. godini iznosio je 1,18 %, u 2022. godini 1,05 %, a u 2023. godini 1,19 %. 

Istovremeno, državna pomoć po stanovniku u 2023. godinu iznosi 165,56 KM, što predstavlja povećanje za 21,61 %, odnosno 29,42 KM u odnosu na 2022., te povećanje za 32,41% odnosno 40,53 KM u odnosu na 2021. godinu.

 

IMENOVAN POLICIJSKI ATAŠE REPUBLIKE SLOVENIJE U BIH

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova, dalo je suglasnost za imenovanje Damjana Žagara na dužnost policijskog atašea Republike Slovenije u Bosni i Hercegovini.

BIH


KONFERENCIJA O CELIJAKIJI

Nije bezazlena: U Brčkom počela regionalna konferencija o celijakiji

U organizaciji Saveza udruženja osoba oboljelih od celijakije BiH u Brčkom je danas počela s rado...

23 Stu 2024

POČETAK SKIJAŠKE SEZONE

Noćnim skijanjem večeras se otvara skijaška sezona na Ponijerima

Skijaški centar Ponijeri kod Kaknja večeras će biti otvoren za skijaše - potvrdio j...

23 Stu 2024

SREBRENICA

Vlada Nizozemske daje milion eura Memorijalnom centru Srebrenica

Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari, Spomen-obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. go...

23 Stu 2024