Europske banke obaraju rekorde u zaradi zbog američke nesigurnosti na tržištima

Europske banke
Trgovci u najvećim europskim investicionim bankama ostvarili su u prvom kvartalu ove godine najbolje rezultate u posljednjih deset godina, zahvaljujući volatilnosti na finansijskim tržištima i intenzivnoj trgovini izazvanoj potezima američkog predsjednika Donalda Trumpa u vezi sa carinama.
Švicarski UBS, francuske banke BNP Paribas i Societe Generale, britanski Barclays i njemački Deutsche Bank zajedno su ostvarili prihod od 13 milijardi eura od trgovine akcijama i obveznicama. To je njihov najveći zajednički prihod od 2015. godine, prenosi Financial Times.
Veoma uspješne bile su i bankarske grupacije sa Vall Streeta, koje su u istom periodu od trgovine zaradile ukupno skoro 37 milijardi dolara.
Trump je od dolaska u Bijelu kuću u januaru neizvjesnom ekonomskom politikom izazvao velike oscilacije u vrijednosti akcija, obveznica i na deviznom tržištu.
- Tržišna volatilnost u velikoj mjeri podržava bankarsko poslovanje u tom segmentu, kao što je bio slučaj i kod nas - izjavio je glavni izvršni direktor banke Societe Generale, Slawomir Krupa.
U prvom kvartalu prihodi UBS-a u segmentu trgovine porasli su na godišnjem nivou za skoro trećinu, dostigavši 2,3 milijarde eura. Najveća francuska banka BNP Paribas zabilježila je rekordni kvartalni prihod od 2,8 milijardi eura.
Deutsche Bank se više ne bavi trgovanjem akcijama, ali su joj prihodi u trgovini obveznicama, valutama i robom porasli za 17 posto, dok je kod Barclaysa taj rast iznosio 21 posto. U ovom segmentu nadmašili su američke konkurente.
Societe Generale je bila pretežno fokusirana na trgovinu akcijama, gdje su joj prihodi porasli za više od petine na 1,06 milijardi eura.
Nakon dužeg perioda slabih povrata i dividendi za akcionare, evropske banke posljednjih mjeseci doživljavaju poslovni procvat zahvaljujući višim kamatnim stopama i tržišnoj volatilnosti koja traje još od pandemije, a zatim i energetske krize.
Do ovog kvartala, rekordno razdoblje po zaradi od trgovine u prethodnih deset godina bilo je prvo tromjesečje 2022. godine, kada je ukupna dobit pomenutih banaka iznosila 12,8 milijardi eura, prenose SEEbiz.
Vrlo značajan igrač u ovom segmentu bankarskog poslovanja bio je i Credit Suisse.
Glavni izvršni direktor UBS-a, Sergio Ermotti, izjavio je da je na početku drugog kvartala, nakon što je Trump najavio recipročne carine, tržišna aktivnost ostala visoka, a obim trgovine je u pojedinim danima nadmašio pandemijske vrhunce za 30 posto.
Analitičar u banci Citigroup, Andrew Coombes, smatra da se očekuju dobre zarade i u drugom kvartalu. Ipak, upozorava na izjavu Ermottija da se već osjeća izvjesni zamor kod investitora, što ukazuje na postepenu normalizaciju tržišnih kretanja, piše Fena.