Fasade u Mostaru desetljećima “krasi“ veliki broj poruka mržnje

23 Stu 2023


 Fasade u Mostaru desetljećima “krasi“ veliki broj poruka mržnje

Grafiti su kaznena djela koja se u Mostaru ne kažnjavaju

Nedavni ispad grafitima s uvredljivim porukama u naselju Vrapčići u Mostaru izazvao je oštru reakciju gradonačelnika i lokalnih vijećnika. Služba za komunalne poslove brzo je reagirala, no politički predstavnici ističu ozbiljnost situacije.

Mirza Drežnjak, predsjednik Kluba vijećnika Koalicije za Mostar (SDA), naglasio je da su grafiti ne samo uvredljivi prema Hrvatima, već i prema cijeloj lokalnoj zajednici. Dodao je kako su slični incidenti već zabilježeni, te da su prije ispisivane poruke usmjerene prema osobama, pojedincima i političkim organizacijama na istom zidu. Oglasio se i gradonačelnik Mario Kordić.

- Sve ide u krivom smjeru. Svi trebamo poslati poruku kako je to neprihvatljivo za Grad Mostar, a zamoliti MUP da ljude koji prave nered u gradu pronađu i adekvatno kazne kako to ne bi postala uobičajena praksa, poručio je Kordić.

MUP nemoćan

U MUP-u ističu kako je teško otkriti počinitelje zbog objektivnih razloga, te da se reagira po zaprimljenim prijavama.

- Prema prijavama koje zaprimamo i evidentiramo djelujemo i radimo u skladu s propisima. Imali smo slučajeve u posljednje vrijeme u Bijelom Polju, Vrapčićima, na Partizanskom groblju... Nažalost, posao je otežan jer se uglavnom grafiti pojavljuju na mjestima na kojima nema video nadzora i teže je doći do počinietlja, kaže nam glasnogovornik MUP-a HNŽ-a, Ljudevit Marić.

Grafiti se prema sadržaju mogu svrstati u prekršaje i kaznena djela. Oni koji zagovaraju vjersku, nacionalnu ili neku drugu mržnju mogu se tretirati i kao kaznena djela. Također, ukoliko se radi o oštećenju tuđe stvari, i u tome slučaju riječ je o kaznenom djelu.

Makar u teoriji, crtanje grafita kažnjivo i po Krivičnom zakonu Federacije Bosne i Hercegovine. Specifično, radi se o članu 293., koji se zove Oštećenje tuđe stvari. 

- Ko ošteti, uništi ili učini neupotrebljivom tuđu stvar, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest mjeseci, piše u zakonu. 

Nije specificirano koja je novčana kazna u pitanju, ali svakako je veći problem za one koji krše zakon mogućnost da šest mjeseci provedu iza rešetaka. Ipak, i s ovim rješenjima, pošast crtanja po fasadama se čini kao nerješiva enigma.

Neuspjeli izričaji

Fasade u Mostaru desetljećima “krasi“ veliki broj crteža i “potpisa“, sa zajedničkim nazivom - grafiti. Naravno, ovo nije unikatno za grad na Neretvi ili čak za Bosnu i Hercegovinu, jer i pojedini dijelovi velikih svjetskih gradova, kao što su Pariz, New York ili London, također imaju na fasadama zgrada.

Ipak, u Mostaru je to veliki problem. Teško se može naći veći dio grada u kojemu nema natpisa ili crteža na fasadama. Imajući u vidu da je dio grada povijesno naslijeđe Bosne i Hercegovine, situacija se čini još gorom.

Psihoterapeut Marko Romić grafite smatra neuspješnim pokušajima izričaja na mjestima na kojima uglavnom to ne bi smjelo biti. 

- To su najčešće javni prostori, fasade, zidovi koji bi nam svima treba služiti, a ne grupi ili pojedincu koji nam nešto poručuje. Upravo dok razgovaramo vidim zid sa svog prozora, na javnom je prostoru i na njemu je poruka navijačke grupe. A to bi trebao biti zid svih nas i bilo bi najbolje da je čist. Grafite smatram pokušajima da se poruči neka misao, poruka ili ideja koja se očito ne može dovoljno efikasno i uvjerljivo isporučiti na neki drugi način. Osobno ono što imam za reći kažem usmeno ili napišem drugim sredstvima i komunikacijskim kanalima, navodi Romić.

N. K.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

08 Tra 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

07 Tra 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.