Godina restorana Lonato: Klijenti prepoznali kvalitetu
Prije godinu dana započela je priča mostarskog lunchroom restorana Lonato koji djeluje pri Centru za djecu i omladinu s posebnim potrebama – Los Rosales.
Rad jedinstvenog restorana koji zapošljava korisnike Centra pomogli su volonteri iz Nizozemske darujući kuhinju i kantinu. Tada vjerojatno nisu ni slutili da će upravo ovom donacijom pomoći da ova priča oživi. Ravnateljica Los Rosalesa Mirna Mezit ističe da je minula bila godina ispunjena osmijesima i radošću korisnika Los Rosalesa, kao i zadovoljstvom djelatnika ovog Centra. Ističe i kako su za godinu ponovno dokazali da svatko može i treba imati šansu, te dati svoj doprinos za izgradnju boljeg društva.
Susretljivi domaćini
Restoran krase ugodan ambijent i kvalitetna usluga. Susretljivo osoblje u vremenu pandemije kada je i Lonato bio zatvorio svoja vrata, s nestrpljenjem čekao je na povratak na posao. Na sreću ni tad nisu bili ostali bez svojih dohodaka.
Lonato je inače dio Socijalnog poduzeća Radin koji danas zapošljava 18 osoba. Volonterka Azra Isić zadovoljna je poslovanjem Lonata tokom svoje prve godine. Zadovoljna je i današnjim poslovanjem Lonata na koje je, neminovno, utjecala pandemija koronavirusa.
- Gostiju ima, međutim nije velika gužva. Najvažnije za nas je da se ljudi vraćaju, što je dokaz kvalitete i ispravnog rada. Reakcije su pozitivne i na društvenim mrežama. Naši klijenti su Mostarci iz svih dijelova grada, a među gostima postoje i oni iz drugih gradova koji tokom svojih posjeta Mostaru dolaze u Lonato. Važno je da imamo česte narudžbe, te da posla ima i za naše dostavljače, a tu su svakako i proslave rođendana i obilježavanja drugih važnih datuma, kazala nam je.
S pandemijom je manje keteringa, jer neki od klijnenata poput Hrvatskog doma Herceg-Stjepana Kosače ili Narodnog pozorišta Mostar dugo ne organiziraju okupljanja.
Poruka iz Nizozemske
Lonato je inače nastao kao produkt projekt humanitarne organizacije “Just Sophie“ iz Nizozemske. Prvotno je ideja bila da se u Centru napravi trpezarija i kuhinja, da bi se projekt proširio na nešto veće i značajnije kako za zaposlenike tako i za štićenike. Osnivačica humanitarne organizacije “Just Sophie“ Sophie Hooymans ove godine odgodila je dolazak u BiH ove godine, ali je tu, kako je linkom tijekom proslave poručila, uvijek u mislima.
- Žalosti činjenica da je zbog virusa koji je posljednjih mjeseci prisutan u Europi na snazi zabrana kretanja ili se možemo kretati, ali uz testiranja na isti. Posebno mi je teško jer Bosnu i Hercegovinu smatram svojom drugom domovinom i što sam dole nekoliko puta godišnje s desetinama volontera iz Nizozemske s kojima radim na značajnim projektima. Mogu reći da je Lonato moj prvi projekat na koji sam ponosna i voljela bih da i drugi gradovi mogu slijediti primjer koji rade zaposlenici Los Rosalesa, te da se i drugima pruži prilika kao što je štićenicima u ovom centru. Moje ideje idu dalje i potrudit ću se da sa realizacijom ovog projekta nastavim i u drugim dijelovima Bosne i Hercegovine, poručila je Hooymans.
J. S.