Gospodarski rast skroman, a očekuje se jačanje inflatornih pritisaka početkom 2025.
Bh. ekonomija
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Godina koja broji posljednje dane bila je vrlo izazovna u svim aspektima života u Bosni i Hercegovini. Podkapacitirane vlasti stanje su činile još izazovnijim, a nisu nudili rješenja, demografski smo dodatno potonuli, a ekonomski nismo stajali gore još velike svjetske ekonomske krize iz 2008. godine. Izostanak bilo kakvih reformi, bilo kakvih poteza vlasti koji bi rasteretili poslodavce i radnike, nepovoljno ekonomsko stanje u našim najvažnijim vanjskotrgovinskim partnerima, nastavak globalnih tenzija doveli su do toga da gotovo i nema ekonomskog područja u kojem tijekom 2024. nismo bilježili padove. Na to su se nadovezala enormna zaduživanja vlasti, propadanja i javnih poduzeća (od značajnih izvoznika električne energije postali smo uvoznici), još razgranatija korupcija…
Ono što je još i gore od svega pobrojanog jeste to da je vrlo malo nade kako će i 2025. biti iole bolje nego tekuća godina.
Izvješće
Svoje posljednje izvješće u 2024. u ponedjeljak je objavila i Središnja banka BiH. Prema njihovim analizama, godišnji rast realne ekonomske aktivnosti u trećem tromjesečju ove godine je na 2,3 posto, što je identično procjeni iz rujna. Rast uslužnog sektora ponajviše je doprinosio rastu ekonomske aktivnosti, imajući u vidu kako su pokazatelji poput industrijske proizvodnje i izvoza roba zabilježili kumulativni pad u prvih deset mjeseci tekuće godine.
- Preliminarna procjena godišnjeg rasta realnog BDP-a za četvrto tromjesečje 2024. godine iznosi 2,1 posto, temeljem očekivanja o slaboj potražnji iz inozemstva i utjecaja poplava, navodi se u izvješću.
Procjenjujemo da bi ukupna inflacija mogla iznositi 1,5 posto, a temeljna inflacija 3,8 posto u četvrtom tromjesečju 2024.
- Prema preliminarnim procjenama, izuzimajući nepredviđene cjenovne šokove, očekujemo blago jačanje inflatornih pritisaka u prvom tromjesečju 2025., i godišnju inflaciju od 1,8 posto. Poskupljenje električne energije i prijevoza može dovesti do lančanih poskupljenja usluga i roba široke potrošnje, uslijed čega bi projekcije inflacije mogle biti revidirane i na više, stoji u objavi Središnje banke BiH.
Populistička ad hoc rješenja
Sve ovo samo još jednom potvrđuje kako nas čeka još neizvijenije razdoblje nego ranije. Tim više što vladajući ne donose sustavne zakone i mjere za poboljšanje ekonomije, nego populistička ad hoc rješenja koja zbunjuju stručnjake, poslodavce i radnike. Najbolji primjer za to jeste famozna Uredba Vlade Federacije koja je, vjerovali ili ne, tajna, pa iako je kraj godine nitko u entitetu ništa ne može planirati jer ne znaju što će im opskurni likovi iz vlasti servirati.
Prema tome, ukoliko stvari krenu na bolje u našoj zemlji, to neće biti zbog djelovanja domaćih vlasti, nego unatoč njima.