Gospodarskoj aktivnosti RS-a prijeti potpuni krah
Ogromni problemi
Industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj u prvih pet mjeseci ove godine smanjenja je za 10,9 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, u industriji je izgubljeno 2.600 radnih mjesta, izvoz je smanjen za 8,6 posto, a uvoz povećan za 4,7 posto.
Ovi podaci priopćeni su na okruglom stolu 'Stanje ekonomije-izvozi i perspektive' u organizaciji Unije udruženja poslodavaca RS.
Asocijacija poslodavaca organizira svojevrsnu javnu raspravu širom RS u okviru projekta koji financira Europska unija. Riječ je o projektu 'Doprinos organizacija civilnog društva poboljšanju utjecaju poduzetništva na socio-ekonomski razvoj BiH – EISE projekat'.
Dok gospodarstvo u RS-u trenutno bilježi pad aktivnosti, kako je rečeno, plaće su realno veće za 9,6 posto.
Reforme
- Ono što je veoma važno reći jeste da se odliv radne snage neće smanjiti u budućnosti. Samim tim, pritisak na rast plaća bit će nastavljen i u budućnosti. Istovremeno, cijene u posljednja dva kvartala su porasle između 5 i 30 posto u svim granama koje se bave izvozom, pa imamo pad prihoda i rast troškova, rekao je predsjednik Unije poslodavaca RS Zoran Škrebić.
Po njegovim riječima, gospodarskoj aktivnosti RS prijeti potpuni krah ako se što prije ne povuku određeni institucionalni potezi.
- Zato razgovaramo sa akademskom zajednicom, sindikatima i ostalima kako bismo Vladi RS predložili kvalitetna rješenja za prevladavanja situacije, poručio je Škrebić.
Između ostalog, asocijacija poslodavaca RS traži da se zakonom uredi način utvrđivanja najniže plaće i uvede stručni tim koji bi u saradnji sa socijalnim partnerima utvrđivao iznos najniže plate na bazi makroekonomskih analiza.
Predlaže se i da Zavod za zapošljavanje funkciju preusmjeri na nalazak radne snage u inozemstvu za potrebe domaćeg gospodarstva.
U cilju rasta konkurentnosti, poslodavci predlažu poreska rasterećenja za napogođenije gospodarske sektore, kao i uvođenje diferencirane razine minimalnih plaća. Također, prijedlog je da se za tehnološki razvoj izdvaja 100 milijuna maraka.
Niska produktivnost
Profesor Ekonomskog fakulteta Banja Luka Stevo Pucar prezentirao je podatke po kojima gospodarstvo u RS-u ima najnižu produktivnost u regiji i širem okruženju.
- Mi studente učimo da ne postoji rast životnog standarda ako nema rasta produktivnosti, odnosno dodatne vrijednosti. To je bazična činjenica u ekonomiji, naveo je Pucar.
Nisku produktivnost ilustrirao je kroz primjer vanjskotrgovinske razmjene. Tako je prošle godine izvezeno 3,3 milijuna tona robe, a uvezeno je 2,5 milijuna tona. Dakle, kako je rekao Pucar, u količini se više izvozi nego što se uvozi.
- Ali, ako pogledamo cijenu, onda vidimo da je u 2023. cijena po kilogramu uvoza 2,77 maraka, a kilogram izvoza 1,50 maraka. To govori da je u kilogramu uvoza mnogo više znanja i tehnologije nego u našem kilogramu izvoza. Imamo deficit znanja koji ugrađujemo u naše proizvode, objasnio je Pucar gospodarsku poziciju.
Sudionicima ovog okruglog stola obratio se i profesor Marko Đogo koji je govorio o efektu povećanja minimalne plaće u 2024. na zaposlenost i konkurentnost i makroekonomski analitičar Faruk Hadžić koji je govorio o 'potrebi reforme fiskalnog sistema u Federaciji.