Građani se zadužuju kako bi preživjeli, do rasta plata mora doći
Zabrinjavajući trend
Prvih devet mjeseci ove godine obilježio je enorman rast potražnje stanovništva za stambenim, ali i potrošačkim i nenamjenskim kreditima.
Prema podacima Centralne banke BiH, u trećem tromjesečju rast potražnje za kreditima iznosio je 13, a u prethodna dva tromjesečja čak i do 63 posto. Očekivanja banaka su da će rast potražnje biti nastavljen do kraja godine, prenosi Avaz.
Dugovanja po tekućem računu
- Nažalost, veći broj građana živi na granici, od mjeseca do mjeseca. Dosta njih ulazi u dugovanja po tekućem računu, gdje je kamata preko 10 posto.
To je jako nepovoljno, a nažalost tu im ne treba nikakav zahtjev ni čekanje na procedure, pa se na taj način pokrivaju mjesečni nedostaci. Istovremeno, u prvih 9 mjeseci banke su imale profit preko 400 miliona KM i nikad nisu imale bolji rezultat nego u zadnje dvije godine – kaže profesor Ekonomskog fakulteta UNSA Kemal Kozarić.
Istovremeno, Kozarić podsjeća da dio građana ima mogućnost da štedi, pa je ukupan iznos depozita građana oko 16,9 milijardi KM.
Dramatičan pad životnog standarda
- Većina građana tradicionalno je okrenuta prema bankama, iako je kamata na štednju kod banaka oko 2 posto. ECB je prošle godine imala kamatu pd 4,3, a sada 3,7 posto, ali naše banke ne prate pasivnu kamatnu stopu. Svakako treba doći do povećanja kamata na štednju, da i građani BiH imaju kamatu kakvu imamo u EU – ističe Kozarić.
Prognoze je nemoguće dati, ali očigledno je da je životni standard građana u dramatičnom padu.
– Mora doći do obećanog rasta plata, posebno u realnom sektoru, te rasterećenja privrede, da ljudi mogu od svoje plate da žive, da ne moraju svaki put da se zadužuju kako bi zatvorili mjesec – ističe prof. dr. Kemal Kozarić.