Dnevni.ba - PRELOADER

Građani se ne pridržavaju mjera i preporuka, vlasti ponovno kreću u restrikcije

03 Kol 2020


Građani se ne pridržavaju mjera i preporuka, vlasti ponovno kreću u restrikcije

Epidemija koronavirusa nastavlja širenje opasnog Covida-19 širom Bosne i Hercegovine. Blage mjere i preporuke izdane od nadležnih vlasti – ne funkcioniraju jer se građani ne pridržavaju gotovo ničeg od toga. Statistika je neumoljiva a ona govori da je BiH po epidemiološkoj situaciji trenutno među najgorima u Europi.

Prema podacima Eurostata i Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti najveći rast broja zaraženih u odnosu na broj stanovnika u srpnju je imao Luksemburg, nakon čega slijede četiri države zapadnog Balkana - Crna Gora, Kosovo, Bosna i Hercegovina i Srbija. Naša zemlja ima pogoršanje situacije od 52 zaražena na 100 tisuća stanovnika u odnosu na lipanj, a trenutni broj zaraženih na 100 tisuća stanovnika je 96. To znači da je BiH četvrta u Europi po rastu broja zaraženih.

Nitko ne sluša upozorenja

Upozorenja da je takva situacija neodrživa i opasna dolaze sa svih strana, ali konkretnog efekta nema.

- Više smo dosadili sami sebi, ali ponovo apeliram- perite ruke, držite distancu, nosite masku. Nikome nije drago ali tako štitiš sebe i one oko sebe. Sad vam se čude kada uđete u zatvoreni prostor maskom, a do jučer su je svi nosili. Ne znamo tko je kriv da se pažnja skrenula na neke pokrete, frekvencije i koje sve gluposti, a nitko ne sluša akademiste, specijaliste, upozorio je  nedavno Vjekoslav Mandić, ministar zdravstva FBiH.

Sličnog je mišljenja i mostarski epidemiolog Jurica Arapović.

- Ako ovako nastavi, očekujemo za nekih dvadesetak dana vrhunac i bojim se vrlo lošeg scenarija. I ono što je zapravo zabrinjavajuće da broj oporavljenih i dalje je ispod broja novootkrivenih što zapravo nije baš utješno za narednih 15 dana, poručio je Arapović.

Osim njih i direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu Sebija Izetbegović je u dnevniku BHRT-a izrazila  zabrinutost zbog eksplozije broja zaraženih koronavirusom u glavnom gradu BiH.

- Ne možete proći gradom da ne vidite kako građani ne poštuju mjere, ne nose maske, a oni koji je nose često ne nose pravilno. Okupljaju se u velikom broju bez poštivanja fizičke distance - to je najopasnije. Ti koji se kreću gradom će doći kući pa će to što pokupe donijeti drugima. Svakako je neophodno poštivanje fizičke distance i nošenje maski, rekla je Izetbegović.

Ona je kazala da nešto nije u redu te da je imati toliko novozaraženih u jednom gradu jednostavno previše, ali da bi se poštivanjem mjera mogli izboriti sa koronavirusom.

- Morat će se uvesti nove restriktivne mjere. Vidjeli ste kako su u ožujku ljudi bolje poštovali odluke pa je pandemija dobro držana pod kontrolom i bili smo jedna od najuzornijih zemalja u svijetu. Zbog toga smo bili poštovani. Ali kada je došlo do mogućnosti gašenja zaraze, došlo je do relaksacije i prestanka poštivanja mjera i sad imamo ovo što imamo i sve nas vodi ka lošem scenariju, kazala je Izetbegović. Dok Izetbegovića 'na mala vrata' najavljuje restriktivne mjere u Sarajevu, neke od općina u Federaciji već ih uvode. Tako će na području općine Drvar zbog pogoršanja epidemiološke situacije danas biti skraćeno radno vrijeme ugostiteljskim objektima i trgovinama, zaključak je Kriznog stožera na čelu s Dušicom Runić. Ona je navela da se zbog pogoršanja epidemiološke situacije do 18 sati skraćuje radno vrijeme ugostiteljskim objektima, sportskim kladionicama, svadbenim salonima, dječjim igraonicama, teretanama i drugim objektima, dok je radno vrijeme trgovinama ograničeno do 20 sata. Na snazi je i dalje zabrana okupljanja više od pet osoba u zatvorenom i na otvorenom prostoru. Runić je dodala da će zaključci biti na snazi 15 dana. Trenutno je na području Drvara potvrđeno 12 slučajeva, od kojih pet ima težu kliničku sliku i smješteni su u Covid bolnicu u Mostaru.

Hoće li uslijediti novi lockdown?

Krcate neumske plaže uz nepridržavanje bilo kakvih epidemioloških mjera prijete da bi ovaj gradić u budućnosti mogao postati izvor velikog broja novozaraženih. Usprkos epidemiji koronavirusa, na međugorskom Međunarodnom festivalu mladih Mladifest 2020. ovih dana se okuplja  nekoliko tisuća mladih iz nekoliko europskih zemalja.  Manifestacija će trajati do 6. kolovoza, a ove godine očekuje se 10 do 15 tisuća posjetitelja. S obzirom na teško iskustvo koje je prošlo Međugorje u ožujku i travnju, vidljivo je da to nije bilo dovoljno već je oprez u potpunosti popustio. Također, nakon bajramskih druženja teško je očekivati da će situacija biti puno bolja, pogotovo što se u zadnje vrijeme širenje koronavirusa pretežno veže za obiteljska druženja iz kojih proizlazi obiteljski klasteri. Objektivno sagledavajući situaciju, ako građani socijalnim distanciranjem sami ne zaustave širenje virusa – vlasti će u skorije vrijeme morati ponovo uvesti određenu vrstu lockdowna. Inače nam na jesen prijeti zdravstvena katastrofa.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

11 h 25 min

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Lis 2024