Gruzija usvojila zakon koji ograničava prava LGBT zajednice
Gruzija
Gruzijski parlament u utorak je usvojio zakon o "obiteljskim vrijednostima" i protiv "promidžbe homoseksualnih odnosa", koji su Europska unija, Sjedinjene Države i organizacije za ljudska prava osudili, smatrajući ih ograničavajućima za prava LGBT zajednice.
Zakon, sličan onome kakav postoji u Rusiji, odobrili su zastupnici vladajuće stranke Gruzijski san u sklopu glasanja koje je oporba bojkotirala. Usvajanje teksta moglo bi potaknuti napetosti u ovoj kavkaskoj zemlji uoči održavanja ključnih parlamentarnih izbora zakazanih za 26. listopada.
Za je glasalo ukupno 84 zastupnika, a protiv nije bio nitko. Sada ga mora potpisati prozapadno orijentirana predsjednica Salomé Zurabišvili, a odbije li to učiniti, potpis će staviti predsjednik parlamenta.
Tekstom se zabranjuje “promidžba homoseksualnih odnosa i incesta” u obrazovnim ustanovama i u tv emisijama, a bit će ograničena i okupljanja i prosvjedi.
Skupine za zaštitu ljudskih prava kritizirale su formulaciju koja izjednačava incest i homoseksualnost.
Europska unija je početkom rujna ocijenila da to “podriva temeljna prava Gruzijaca i riskira jačanje stigmatizacije i diskriminacije dijela stanovništva”.
Predsjednik parlamenta Čalva Papuašvili, koji je podržao prijedlog zakona, kaže da je svrha teksta “ojačati mehanizam za zaštitu maloljetnika i obiteljskih vrijednosti koje se temelje na zajednici žene i muškarca”.
“Kršenje ljudskih prava”
U Rusiji je sličan zakon, čiji je cilj bio spriječiti “LGBT propagandu” donesen prije desetak godina i od tada je znatno proširen. Moskva je dodala čak i “međunarodni LGBT pokret” na popis subjekata koji su proglašeni “teroristima i ekstremistima”, premda nijedna organizacija u zemlji ne nosi takav naziv.
Stranku Gruzijski san njezini su protivnici već optužili da se sve više okreće Moskvi, unatoč ratu koji je Rusija povela protiv te zemlje 2008. te da crpi inspiraciju iz represivnoga ruskog zakonodavstva.
Protivnici optužuju stranku Gruzijski san da ugrožava željeno članstvo njihove zemlje u Europskoj uniji.
No premda su u Tbilisiju proeuropske demonstracije doživjele velik uspjeh, utemeljitelj Gruzijskog sna oligarh Bidzina Ivanišvili, koji iza kulisa ima velik utjecaj na gruzijsku politiku, u nekim je regijama cijenjen.
Ova većinski pravoslavna kršćanska zemlja dobila je status kandidata za članstvo u EU-u u prosincu 2023., no pristupni pregovori još nisu započeli. Zemlja teži i pridruživanju NATO-u.
No prije ljeta čelnici EU-a su odlučili o “de facto” “obustavljanju” pristupnog procesa sve dok se ne promijeni politika Tbilisija.
Stranka Gruzijski san optužuje Zapad za potkopavanje “tradicionalnih vrijednosti”. To je fraza koju rado i često koristi i ruski predsjednik Vladimir Putin.
U ponedjeljak su Sjedinjene Države objavile da “poduzimaju dodatne poteze za uvođenje viznih ograničenja za više od 60 Gruzijaca i članova njihovih obitelji koji su odgovorni ili su suučesnici u slabljenju demokracije u Gruziji”. Državni tajnik Antony Blinken je kazao da je SAD “i dalje zabrinut zbog kršenja ljudskih prava i nedemokratskog djelovanja u Gruziji”.