HDZ BiH neće s DF-om, DF s NiP-om, NiP sa SDA, NS sa SNSD-om, SBiH i dalje vaga…

Piše: Dragan Bradvica
Iako su Opći izbori u Bosni i Hercegovini okončani za njima se i dalje vuku mnogi repovi. Ipak, čini se kako se stvari više neće mijenjati, te će rezultati biti onakvi kakvima se čine danas.
A to pak znači da se maltene u vlast može sa svakim i bez svakoga. Poznavatelji bh. prilika znaju da je to idealan recept za nestabilnost i nastavak političke ali i svakojake druge krize.
Ucjene, uvjetovanja, među i unutar stranačke peripetije i podmetanja, zakulisne igre već sada dobivaju puni zamah. A stvari će u sljedećem razdoblju biti i gore.
Sve ovo pak znači kako za obične smrtnike, ili konkretnije one čiji životi ne ovise o 'partijskim knjižicama', nema previše nade u neku bolju budućnost u ovoj farsi.
Bjesomučna borba za parče vlasti, a kada se ona i formira onda i podmetanja sa svih strana, blokade i ine omiljene discipline bh. političara doći će do izražaja. Već sada se vidi kako je ogromnoj većini onih koji bi mogli biti dio vladajućih koalicija jedino i isključivo važno dokopati se fotelja i skršiti oporbu.
Vizija, strategija i jasnih planova niti je bilo u predizborno vrijeme, niti ih ima u postizborno. Priče oko programa samo su mazanje očiju naroda i žitelja ove napaćene države jer će gotovo sve stranke u ovoj zemlji potpisati bilo što samo da se domognu udobnih i preplaćenih fotelja vlasti, a onda i dalje tjerati po svome. Do nekih novih izbora.
Postizborne kalkulacije
Tako smo nakon izbora dobili situaciju u kojoj ogromna većina bh. stranaka zna što ne želi. Preciznije, koga ne želi za partnere u podjeli izbornog plijena. Najviše glasova bh. naroda i žitelja nesporno su dobili HDZ BiH, SNSD i SDA ali određenim izbornim makinacijama svi oni mogu ostati bez vlasti.
Ipak, to je najteže uraditi bez HDZ-a BiH pa se jedino izglednim čini kako će oni biti dio koalicije i na federalnoj i na državnoj razini. Oni pak ovaj put naglašavaju kako ne žele bilo kakve dogovore s Komšićevim DF-om (iako su s njima trenutno vlast u državi i Federaciji).
SDA upravo s Komšićevom strankom i HDZ-om BiH ima komotnu većinu u Federaciji, ali u partnere iz Republike Srpske i u državi. 'Trojka' pak ne želi ići u koaliciju sa SDA iako je ona ponuđena SDP-u.
Njihov predsjednik Nermin Nikšić smatra kako je bolje u vlast s sedam, osam ili više drugih stranaka i HDZ-om BiH, a SDA ostaviti u oporbi. Vrlo rado bi u 'svom dvorištu' vidjeli i DF ali ovi ne žele ni čuti suradnju s NiP-om.
SBiH koju je na ovim izborima iz mrtvih izvukao Semir Efendić još uvijek ne želi do kraja otkriti karte ali zornim se čini kako će se radije prikloniti 'Trojci' ali za to tražiti ustupke i pozicije za sebe.
Treći član 'trojke', NS, pak jasno i glasno kaže kako im ne pada na pamet nikakav suradnja s SDA ali i Dodikovim SNSD-om, te da oni s tim stranaka neće praviti koaliciju.
To pak znači da bi Dragan Čović na državnoj razini trebao zaobići svog strateškog partnera, Milorada Dodika, i vlast praviti s oporbom iz RS-a i strankama okupljenih oko 'Trojke'.
Sam Dodik nema ništa protiv toga da sve stranke iz RS-a koje imaju zastupnike u Parlamentarnoj skupštini BiH postignu dogovor i idu zajedno u državnu vlast ali to pak ne žele SDS, PDP i Nebojša Vukanović.
Tko su najveći gubitnici?
Ukoliko na sve ovo dodamo i županije, situacija se dodatno komplicira. Shodno tome jasnim se čini da bi na vlast mogli pričekati minimalno do početka iduće godine.
Nadalje, ukoliko u njoj uistinu bude sedam, osam ili više stranaka (što se događalo i u etabliranim demokracijama kada bi se više stranaka ujedinilo kako bi imali dovoljno ruku da iz vlast izbace one koji su na izborima imali najviše glasova) jasno je kako će se jako teško održati jedinstvo, zajednički cilj i takvo djelovanje. Iskustvo nam govori kako u takvim situacijama gotovo u pravilu dolazi do unutar i među stranačkih razmirica i trvljenja.
Bilo kako bilo, izglednim se čini da će i nakon ovih izbora najveći gubitnici biti narodi i žitelji. Dobrim dijelom i zbog vlastitih odabira na proteklim izborima.