HEIKO MASS: Nećemo financirati entitet koji uništava BiH
Ministar vanjskih poslova Njemačke Heiko Mass tvrdi da Njemačka pruža najveću bilateralnu podršku Bosni i Hercegovini, ali da neće usmjeravati novac njemačkih poreznih obveznika u entitet koji aktivno radi na uništavanju Bosne i Hercegovine kao države.
- Nećemo moći skrštenih ruku pratiti nastavak ove neodgovorne politike. Jer takva politika ne šteti samo ljudima u Bosni i Hercegovini. Ona unazađuje i sav napredak koji je na osnovu Dejtonskog mirovnog sporazuma postignut tokom dugog niza godina uz ogromnu podršku međunarodne zajednice, EU i Njemačke - kazao je Mass u intervjuu za portal Klix.
Istakao je da je u BiH trenutno najgora politička kriza od završetka rata u BiH 1995. godine te da ga pogađa kada čuje da se ljudi u zemlji čak ponovo plaše nasilja.
- Za to je prvenstveno odgovorna opasna i neodgovorna secesionistička politika vlade Republike Srpske. Nakon povlačenja iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine, sljedeća odluka treba, prema svemu sudeći, da bude povlačenje iz Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) i državnih poreskih organa, pa čak i formiranje vlastite vojske - pojasnio je.
Mass je naglasio da visoki predstavnik igra ključnu ulogu te da on treba jačati državne institucije na svim nivoima i nadzirati provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma.
- Za to ima punu podršku Njemačke, naših partnera iz EU i velike većine članica Vijeća sigurnosti UN-a. On ima na raspolaganju široku paletu instrumenata, u koju spadaju i ovlasti koje mu je dodijelila međunarodna zajednica, takozvane bonske ovlasti - pojasnio je.
Govoreći o ekonomiji, Mass je kazao da je EU najveći trgovinski partner Bosne i Hercegovine te da je EU perspektiva velika prilika za Bosnu i Hercegovinu i regiju za trajnu budućnost u miru i prosperitetu.
- Ali EU-perspektiva je i u geostrateškom interesu same EU. Kao Evropljani, dijelimo zajedničku prošlost - a uvjereni smo - i zajedničku budućnost - dodao je.
Međutim, kazao je da se za članstvo moraju ispuniti uslovi te da je Bosna i Hercegovina podnijela zahtjev za članstvo 2016.
- Da bi se u tome napredovalo - a mi to jako želimo - mora se aktivno raditi na reformama koje je identificirala Evropska komisija. Centralne teme su vladavina prava, kao i usklađivanje izbornog zakona. Nažalost, trenutni tempo reformi je potpuno nezadovoljavajući. Umjesto da se uhvatite ukoštac s problemima, reforme se i dalje odgađaju i blokiraju – istakao je Mass.
Mišljenja je da neodgovorni političari samo što nisu izložili riziku budućnost jedne cijele zemlje i njenih ljudi.
- Reforme koje su neophodne za pristupanje EU nisu same sebi cilj, već apsolutno potrebna investicija u budućnost zemlje. Samo u jednu pouzdanu pravnu državu mogu doći prijeko potrebne investicije, otvoriti se radna mjesta i osigurati ostanak mladih iz Bosne i Hercegovine u svojoj zemlji - istakao je ministar vanjskih poslova Njemačke Heiko Mass.