Helez: Srbija štiti kriminalce i ratne zločince, tražim podršku za obračun s njenim državljanima koji podrivaju Ustav BiH

U pismu visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu, zemljama članicama PIC-a, šefu Delegacije EU u BiH veleposlaniku Luigiju Soreci, zapovjedniku NATO Stožera u Sarajevu brigadnom generalu Matthew A. Valasu te zapovjedniku EUFOR-a generalu Florinu-Marianu Barbu, ministar obrane BiH Zukan Helez ukazao je da Srbija nastavlja pružati zaštitu osobama optuženim za ratne zločine u BiH.
Podsjetivši kako su se najtraženiji svjetski ratni zločinci Radovan Karadžić i Ratko Mladić desetljećima skrivali u Srbiji, Helez ukazuje i da je znano da Srbija javno krije 64 optuženika za ratne zločine u BiH, kao što štiti i osuđenika Milorada Dodika i optuženika Nenada Stevandića.
Prema njegovim riječima, susjedna Srbija, po tko zna koji put, zlorabi institut dvojnog državljanstva i tzv. specijalne veze u zaštiti kriminalaca i ratnih zločinaca a u obraćanju predstavnicima međunarodne zajednice u BiH
On ukazuje da je upravo angažiranje Srbije spriječilo raspisivanje tjeralice INTERPOL-a za predsjednikom RS-a Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine RS-a Stevandićem.
Helez, nadalje, navodi i da su, prema podacima kojima raspolaže, u bjekstvu te se u Srbiji kriju 64 bivša pripadnika Vojske RS-a, MUP-a RS-a i civilnih struktura vlasti RS-a, a koji su optuženih za ratne zločine i za genocid. Kako dodaje, Srbija je zločincima dala državljanstva kako bi ih zaštitila od kaznenog progona i tako sakrila od ruke pravde, jer ta zemlja ne izručuje svoje državljane, dok pritom blokira i opstruira suđenja u Srbiji.
Iznoseći brojne konkretne primjere osoba koje su utočište našle u Srbiji, ministar obrane BiH ukazuje i da ta zemlja koristi istu metodologiju i zlorabi državljanstvo i u slučajevima Dodika i Stevandića, koje potražuje Sud BiH.
- Srbija danas s Rusijom i Mađarskom uvodi nove međunarodne standarde, a to je da štiti svoje državljane - kriminalce iz BiH, koji prijete državnim institucijama i javno zagovaraju regionalni sukob. Tražim podršku PIC-a da se na vrijeme i efikasno obračunamo sa srbijanskim državljanima koji podrivaju Ustav BiH i zlorabe entitetske institucije, apelira Helez i traži da članice PIC-a podrže institucije BiH kako bi odgovorile na odluku INTERPOL-a imajući u vidu da je, kako kaže, Srbija od ranije poznata kao država koja zlorabi sustav te policijske agencije za raspisivanje tjeralica.