HNS: Mostar je stolni grad hrvatskoga naroda u BiH
Predsjedništvo Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH na sjednici u Mostaru je razmatralo Lokalne izbore u Mostaru, aktualnu političku situaciju u BiH, a govorilo se i o 25 godina od Daytonskog mirovnog sporazuma te o imenovanju Povjerenstva za NATO.
Predsjedništvo HNS-a BiH pozdravilo je održavanje izbora u Mostaru nakon 12 godina te je u tom svjetlu naglasilo značaj političkog dijaloga i koncenzusa koji su omogućili njhivo održavanje. Izbori u Mostaru su, kako je istaknuto, bitan iskorak za žitelje grada i napredak na putu ka europskom Mostaru i europskoj BiH. Ističući Mostar kao stolni grad hrvatskoga naroda u BiH, HNS je, kao krovna institucija političkog tijela Hrvata, uputio poziv žiteljima Mostara na uvjerljivu i veliku izlaznost 20. prosinca. Hrvatski odaziv, kako je poručeno, treba i mora biti snažan te je ključna stvar 20. prosinca upravo zajedništvo hrvatskoga naroda.
U dijelu sjednice posvećenom 25. obljetnici Daytonskog sporazuma, HNS BiH je ponovio punu opredijeljenost za stabilnu i mirnu BiH orijentiranu ka ravnopravnosti konstitutivnih naroda te europskoj i euro-atlantskoj budućnosti. Konstitutivni narodi i njihova prava ne mogu se negirati, ni u budućnosti, ni danas, istaknuto je. Ujedno je izražena zabrinutost sve učestalijim i izravnijim napadima na Daytonski sporazum te pozivima za buduće grubo kršenje temeljnih odrednica i nijekanje prava hrvatskog kao konstitutivnog naroda. Sukladno tome, upućen je poziv međunarodnoj zajednici za zaštitu Daytonskog sporazuma kao temelja mira u BiH uz inesen stav da politički dijalog na svim razinama vlasti mora u potpunosti uključivati legitimne predstavnike koji imaju mandat govoriti u ime konstitutivnih naroda BiH. “Hrvatski narodni sabor je beskompromisno za BiH kao suvremenu, demokratsku, višenacionalnu državu jednakopravnih konstitutivnih naroda i građana uređenu na načelima federalizma, supsidijarnosti i legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda sukladno deklaracijama Eurospkog parlamenta iz 2014. i 2017. godine. Uvažavajući najvažnije vanjskopolitičke ciljeve HNS-a - Europsku uniju i NATO, Predsjedništvo naglašava da je nužno pristupiti značajnim i vidljivim iskoracima u integracijskim procesima te je pozvalo na žurno imenovanje Povjerenstva za NATO, čime će se omogućiti poboljšan i intenziviran rad s jednom od najvažnijih međunarodnih organizacija“, stoji u priopćenju.
Predsjedništvo HNS-a BiH osudilo je neutemeljene, gnjusne i osobne napade na predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića od strane bošnjačkih lidera i stranaka, koje je okarakteriziralo kao neprimjerene za politički dijalog i odnos sa susjedima koji pomažu stabilnost i razvoj BiH. Istodobno su pozdravljeni istupi predsjednika Milanovića te je naglašen značaj daljnje suradnje s dužnosnicima Hrvatske kao najvećeg zagovaratelja i partnera euro-atlantske BiH.