HNS ŠUTI Sve veće nezadovoljstvo na Sveučilištu u Mostaru
Štrajk upozorenja
Djelatnici Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Mostaru će danas, 7. svibnja, s početkom u 12 sati, održati jednosatni štrajk upozorenja.
Kako je obrazloženo, na taj su se korak odlučili zbog dugogodišnje diskriminacije kojoj su izloženi a koja se, kako navode, ogleda u neujednačenosti plaća za sve djelatnike Sveučilišta u Mostaru.
Oni, naime, navode da za isti posao nije jednaka osnovica po kojoj se obračunava plaće za djelatnike Sveučilišta te ukazuju da su u lošoj financijskoj situaciji zbog iznimno niskih plaća i drugih naknada, koje ne dobivaju. Nadalje ukazuju da nisu osigurana ni sredstava za znanstveno-istraživački rad te da su ogromni financijski izdatci kojima su opterećeni studenti Sveučilišta u Mostaru i njihove obitelji.
Potpora kolega s Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta
U svjetlu odluke vodstva Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Mostaru da štrajkom upozoriti na loše stanje na mostarskom Sveučilištu te najave da će utemeljiti Sindikat, podrška je stigla i od kolega s Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta.
- U povodom štrajka upozorenja koji su najavile kolege s Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Mostaru, ovim putom im nas 30 od ukupno 33 stalno uposlenih djelatnika Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta, potpisnika inicijative za osnivanje sindikata Sveučilišta u Mostaru, iskazuje punu potporu. Ponukani stanjem u kojem se nalaze djelatnici Sveučilišta, prinuđeni smo i mi dati svoj glas kako bi se napokon nešto učinilo na rješavanju problema na najvažnijoj instituciji hrvatskog naroda u BiH. Djelomično zbog nada i obećanja, djelomično zbog srama, a djelomično i zbog akademskog dostojanstva, nismo javno istupali niti se oglašavali o svom trajno lošem financijskom stanju od osnutka, stoji u objavi potpore u kojoj se pita i što je uzrok tomu te zašto Hrvati toliko zanemaruju obrazovanje.
Zašto se Sveučilište financira nedostatnim grantovima i zašto se HNS BiH ne bavi time
- Zašto nije sustavno riješeno financiranje Sveučilišta, kao što je riješeno za sva ostala sveučilišta u BiH, već nas se financira grantovima koji su nedostatni za normalno funkcioniranje, za plaće djelatnika, a da ne govorimo o laboratorijskoj opremi i znanstvenom radu. Mi smo javno sveučilište, a roditelji moraju sufinancirati nas i naše plaće i dobro se financijski zadužiti kako bi svom djetetu osigurali budućnost. Apsurdno je da djelatnicima Sveučilišta, čija djeca žele studirati ili studiraju na našoj instituciji, s ovim primanjima postaje gotovo nemoguća misija financirati to dijete, pogotovu ako se odluče za školarinom skuplje fakultete, ukazuju djelatnici Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta uz ocjenu da ne postoji djelatnost na razini BiH koja ima tolike razlike u primanjima djelatnika s istim uvjetima rada kao što je slučaj s djelatnicima na Sveučilištu u Mostaru.
Oni navode i da njihove kolege na drugim sveučilišnim institucijama u BiH imaju u prosjeku značajno veće plaće od njih.
- Lijepo je vidjeti i sresti naše završene studente koji rade u struci i to je ono što nam pruža zadovoljstvo u našem radu. No, degradirajući je osjećaj kada redom imaju veća primanja od naših asistenata, docenata, a djelomično i izvanrednih profesora. Pitanje je zašto svi šute? Zašto ovo nije goruća tema na Hrvatskom narodnom saboru BiH, zašto nije tema u medijima, zašto se čeka potpuno urušavanje Sveučilišta i prestanak postojanja? Odlaze nam ljudi u čije je akademsko napredovanje uloženo puno truda i sredstava, kako vlastitih, tako i iz Hrvatske, plemeniti cilj koje je razvoj i očuvanja formiranja jedine visokoobrazovne ustanove na hrvatskom jeziku koja je trebala osigurati opstojnost Hrvata u BiH, ali naše vlasti pokazuju maćehinski odnos prema nama, ukazano je uz opasku da je utemeljenje Sveučilišnog sindikata možda i jedina slamka spasa za ovu visokoobrazovnu instituciju.