HNŽ: Sukob Ministarstva i Sveučilišta prelama se preko leđa učenika
- Online nastava za škole koje rade po hrvatskom planu i programu od 1. studenog više se ne odvija putem platforme "Školarac", koju je izradio Centar za informacijske tehnologije Sveučilišta u Mostaru (SUM).
“Poštovane kolege, djeca i svi nastavnici nemaju pristup Školarcu od 1.11.2020. jer nije napravljena E-matica i to stoga što su roditelji protiv dijeljena podataka djece (JMBG) i što resorno ministarstvo nije potpisalo sporazum sa Sveučilištem u Mostaru. Kako Sveučilište inzistira na E-matici, zabranjen je pristup 'Školarcu' dok se ne napravi E-matica“, stoji u poruci dostavljenoj prosvjetnim djelatnicima.
Komentirajući tu situaciju, predsjednik Sindikata učitelja Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) Slavko Lauš za Fenu je kazao da učenici neće puno izgubiti gašenjem "Školarca", jer su se putem te platforme, uglavnom, dijelili nastavni materijali, dok se u isto vrijeme nastava odvijala u školskim učionicama.
“Djeca neće puno izgubiti ali, opet, naglašavam da ćemo izgubiti puno ako ponovno prijeđemo na slanje Viberom, WhatsAppom ili slično. Ja nemam podataka kada će i hoće li "Školarac" biti u funkciji, tu se događaju neke razmirice i razilaženja između SUM-a i Ministarstva prosvjete, a sve preko leđa naših učenika, ali i nas učitelja koji smo dovedeni u situaciju da više ne znamo što i kako treba“, kazao je Lauš ističući da u cijeloj priči nitko ne misli na djecu.
Kako je dodao, treba sjesti, razgovarati i tražiti najbolje rješenje, a najbolje rješenje za nastavnike i u interesu djece jest da se nastava odvija u školama u klasičnom obliku, što je utvrđeno i analizom učitelja po školama. Lauš je kritizirao i Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNŽ-a, koje, prema njegovim riječima, nije uradilo dobar posao kada je u pitanju priprema za novu školsku godinu.
“Ništa se nije uradilo niti spremilo, zato su rezultati takvi kakvi jesu i zato smo tu gdje smo. Ispaštat će učenici i učitelji, a roditelji će biti itekako zabrinuti za svoju djecu, jer znanje koje će usvajati na ovaj način, ako se bude slalo Viberom i slično, neće biti adekvatno da se krene u sljedeći razred i dalje školovanje“,s tav je predsjednika Sindikata učitelja HNŽ-a.
Ministar obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNŽ-a Rašid Hadžović bio je nedostupan da prokomentira situaciju, a iz Ministarstva kažu da će se sljedećih dana očitovati.