HNŽ vodeći u broju oboljelih i smrtnosti od karcinoma dojke
U Mostaru obilježen "Dan roza vrpce"
Na području Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) je u protekloj godini a prema podacima županijskog Zavoda zdravstvenog osiguranja (ZZO), 121 žena oboljela od karcinoma dojke, dok ih je 25 umrlo, kazala je u četvrtak u Mostaru predsjednica Udruge "Novi pogled" Maja Memić tijekom održavanja manifestacije "Dan roza vrpce" koja se odvija pod sloganom "Nismo same imamo Vas".
Tom manifestacijom, u okviru koje su volonteri prolaznicima u gradu dijelili roza vrpce kao simbol solidarnosti, sudjelovanja i podrške svim ženama koje se susreću s dijagnozom i onim čija je borba već dugi niz godina, organizatori su željeli ukazati na značaj ranog otkrivanja raka dojke, prevencije te bolesti i pravodobnog liječenja te skrbi za oboljele.
- Listopad za nas nije samo mjesec u kalendaru, ne odnosi se samo na tih 31 dana. To je jedna cijela kalendarska godina, to je stvarna i nemilosrdna borba protiv ove bolesti, kako za ženu koja se susretne s dijagnozom, tako i članove njene obitelji, pojasnila je Memić dodavši da ta bolest ne bira i da nije ograničena na određenu starosnu dob.
- Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo HNŽ-a kojima mi raspolažemo, u 2023. godini je 121 žena oboljela od karcinoma dojke, a 25 žena je umrlo, rekla je Memić uz poruku da se o prevenciji treba stalno govoriti.
- Žene treba doslovno tjerati na preglede. Ima žena koje redovito idu na preglede, no definitivno ima i onih koje ne žele ići liječniku dok ne osjete neke simptome, ukazala je predsjednica Udruge "Novi pogled".
Značaj preventivnog djelovanja
I direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja (ZZO) HNŽ-a Andrej Čović je, kazavši da su došli podržati manifestaciju "Dan roza vrpce", istaknuo da je najvažnija upravo prevencija te da je bolest izlječiva ako ju se otkrije na vrijeme.
- Ako se ovu bolest otkrije na vrijeme, postoji 90 posto mogućnosti izlječenja. Najvažnija stvar su prevencija, pregledi i kontrolni pregledi te, sukladno tome, HNŽ od 2019. godine provodi preventivni program ranog otkrivanja karcinoma dojke. Do danas smo imali više od 18.000 upućenih poziva za pacijentice a otkriveno je više od stotinu sumnjivih nalaza temeljem tih preventivnih pregleda. Možemo reći da je taj program ispunio svoju svrhu je i jedan spašeni život vrijedi njegova provođenja, naglasio je direktor Čović.
Prema njegovim riječima, troškovi onkološkog liječenja jedne pacijentice koja u kasnijoj fazi otkrije karcinom dođe iznosi oko 130.000 maraka, što dovoljno govori o značaju provođenja ovakvih programa.
- HNŽ je vodeći što se tiče broja ženske populacije oboljelih te smrtnosti od karcinoma dojke kada govorimo o onome što se preko Fonda zdravstvenog osiguranja financira kroz liječenje, dodao je.