Hoće li BiH ostati bez testova na Covid-19?
Dok zemlje širom svijeta pokušavaju pronaći nove modele testiranja na koronavirus, slušajući poruke Svjetske zdravstvene organizacije koja potencira masovne provjere zdravstvenog stanja građana, iz Bosne i Hercegovine stižu sasvim suprotni primjeri.
Zdravstvenom sustavu koji je pred kolapsom nedostaje mnogo toga. Pogoršana epidemiološka slika u državi dodatno bi mogla biti zakomplicirana ako se ne nabave nove količine PCR testova. Pojedine ustanove već najavljuju da će smanjiti broj komercijalnih testiranja, a neke ustanove tvrde da im testova za kroonavirus već nedostaje.
Čekanje donacija
Zalihe koje su ostale se ubrzano troše, a u Tuzli je primjerice ukinuto komercijalno testiranje PCR metodom, dok je u Republici Srpskoj ukinut retest.
Zadnjih nekoliko dana direktor UKC-a Tuzla dr. Vahid Jusufović rekao je da njim testova nedostaje te da je dobio informaciju da za PCR testove neće biti rebalansa proračuna niti nabavke sa središnje razine.
- Znači morat ćemo ići iz tekućeg poslovanja opet na javnu objavu ili do dobijemo nešto od donacije ili UNDP-a ili WHO. Međutim, to nije rješenje čekati svaki put donaciju, rekao je direktor UKC Tuzla Vahid Jusufović.
Ističe da sve što se događa izgleda kao da netko želi da se sistem slomi. Svakodnevna komunikacija je sa Мinistarstvom zdravlja kako nabaviti novi kontingent medicinske zaštitne opreme za sljedeća dva dana.
- Otrcana priča. Disciplinirano ponašanje i moći ćemo izdržati. Međutim, nema discipline – kaže Jusufović.
Iz Federalnog ministarstva zdravstva tvrde da s količinom testova problema nema. Podsjećaju da su laboratorije u Sarajevu, Mostaru i Tuzli, verificirane od početka i prve humanitarne količine išle su u te laboratorije. Dodaju da se do kraja mjeseca očekuje i nabavka od 60 do 100 tisuća testova
- S narednom nabavkom ćemo izvršiti distribuciju u nove centre koji do sada nisu dobivali ništa. Međutim, ja ću vrlo jasno reći, to njih ni jednog trenutka nije sprječavalo da nabave i kupe testove. Mi imamo i županijske proračune, imam županijska ministarstva zdravlja, fondove - kazao je Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra za javno zdravstvo. Također, ranije je naglašavao da nitko ne sprječava niže razine vlasti poput županija da samostalno nabave PCR testove.
Iz Instituta za javno zdravstvo RS također najavljuju smanjenja komercijalnih testiranja, da bi se zadovoljila testiranja po definiciji slučaja.
- Ograničavamo dnevne kapacitete da ne ugrozimo osobe kojima je to neophodno, da se u skladu s njihovom kliničkom slikom izvrši testiranje. Komercijalno testiranje se plaća za sve osobe, zato što to ne ide ni po definiciji po nomenklaturi Fonda zdravstvenog osiguranja. To je usluga komercijalna u turističke svrhe, rekao je Branislav Zeljković, direktor instituta za javno zdravstvo RS-a.
Serološki test nije adekvatna zamjena
PCR test predstavlja standard i, prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, najpouzdaniji test za prisustvo koronavirusa u organizmu u ranoj fazi bolesti. Po službenim informacijama Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine do sada je BiH od početka testiranja provela oko 150 tisuća testiranja, a potvrđenih slučajeva Covid-19 je oko 14 tisuća. Koliko je osoba testirano u komercijalne svrhe za sada nije točno poznato, ali se zna da cijena tih testiranja prelazi 200 konvertibilnih maraka. Svjetska zdravstvena organizacija od BiH zatražila je masovnije testiranje građana, međutim to očito neće biti moguće, ukoliko se ne izvrše nove nabavke testova ili ne stignu masovnije donacije ovog materijala.
Osim PCR testova za utvrđivanje prisustva koronavirusa koriste se i tzv. serološki testovi koji su dosta jeftiniji, ali su manje pouzdani. Serološki test govori već o stanju bolesti, organizma, kretanju bolesti, terapije, preko određenih proteina, imunoglobulina. Serološki test se ne može raditi početkom bolesti, jer će tada biti negativan. Tek treći, četvrti dan kada dođe do reakcije, kada je senzibilan organizam pokazat će prisutnost virusa, objašnjavaju stručnjaci.