Dnevni.ba - PRELOADER

Hoće li korona spriječiti održavanje lokalnih izbora? 

31 Srp 2020


Hoće li korona spriječiti održavanje lokalnih izbora? 

Član Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva i pomoćnik ministra za javno zdravlje Goran Čerkez kazao je da je epidemiološko stanje u BiH kritično i da je zdravstveni sustav pred kolapsom nakon velikog povećanja broza zaraženih korona virusom u Bosni i Hercegovini.
Istovremeno,  Čerkez je uoči Bajrama poslao jasnu poruku građanima.

  • Svi znamo da je Bajram jedan od najvećih praznika. Sva veća okupljanja, pa čak i ona okupljanja s rodbinom, sa sobom nose rizik širenja infekcije. Zato posebno moramo u ovom trenutku misliti na te najranjivije osobe, starije osobe, kronične bolesnike. Stoga smo i apelirali a i razgovarali sa Islamskom zajednicom, da ovaj Bajram obilježimo u svojim kućama, u krugu najuže obitelji. Jer, kao što sam rekao, već okupljanja, pa čak i sa širom rodbinom nose jako visoke rizike, naveo je Čerkez  u jednom od svojih medijskih istupa posljednjih dana.
    Koliko je stanje teško govore i svakodnevne nove brojke, koje bilježe i puno veći broj smrtnih slučajeva nego što je to bilo u prethodnom razdoblju.

Mrtvih sve više

U Bosni i Hercegovini je po jučerašnjim podacima za 24 sata urađeno više od 1.788 PCR testiranja na koronavirus od čega je pozitivnih bilo 313 osoba. To je nešto manje od ‘rekordne’ srijede kada je zabilježeno 363 slučaja. U posljednja 24 sata prijavljeno je ukupno 12 smrtnih slučajeva. Dan ranije također je registriran dvocifren broj umrlih – njih 10.
U Federaciji BiH je 210 novozaraženih dok je u Republici Srpskoj 95. U Federaciji BiH su testirana 1.202 uzorka od kojih je 210 pozitivno na SARS-CoV-2. Novi slučajevi registrirani su u gotovo svim županija, a najviše novozaraženih je u Županiji Sarajevo (75), zatim u Tuzlanskoj gdje ima 71 novozaražena osoba.
U posljednja 24 sata Zavodu za javno zdravstvo FBiH prijavljeno je osam smrtnih slučajeva, preminule su muške osobe iz Sarajeva (1967. i 1939.), Živinica (1963. i 1965.), Lukavca (1946.), Kalesije (1942.) i Maglaja (1936.), te ženska osoba iz Živinica (1951.).
U Federaciji BiH do sada je testiran 85.901 uzorak, a SARS-CoV-2 je potvrđen kod 6.542 osobe od čega je bila 3.231 žena i 3.311 muškarac. U Federaciji BiH oporavljena su 3.273 pacijenta. Od 153 potvrđena smrtna ishoda u Federaciji BiH, 100 osoba je muškog i 53 ženskog spola.
U Republici Srpskoj, odnosno ovlaštenim laboratorijima za PCR testiranje je istovremeno obrađeno 586 laboratorijskih uzoraka od čega je bilo 95 pozitivnih na koronavirus. Riječ je o 52 muške i 43 ženske osobe od kojih je 21 mlađe, 55 srednje i 19 osoba starije životne dobi.
Četiri osobe kod kojih je bio potvrđen koronavirus su preminule u prethodnom danu, a u pitanju su muškarci srednje životne dobi iz Banje Luke, Prijedora, Bijeljine i Prnjavora.
Do sada je u Republici Srpskoj potvrđeno 4.719 slučajeva koronavirusa, a preminule su ukupno 164 osobe koje su bile pozitivne na koronavirus. Oporavilo se 2.290 osoba, a testirano je njih 49.824.
Ukupan broj hospitaliziranih pacijenata u Republici Srpskoj je 268. Pod zdravstvenim nadzorom trenutno je 4.525 osoba, dok je nadzor završen kod 43.876 osoba. U Brčko distriktu BiH registrirano je osam novih slučajeva zaraze koronavirusom. Riječ je o pet muških osoba koji su 1975, 1979, 1991, 1948. i 1976. godište i tri ženske osobe koje su 1950, 1978. i 1991. godište.
U BiH je ukupno registrirano 11.444 oboljelih od koronavirusa, a ukupno je provedeno 137.604 testiranja. Po službenim podacima Ministarstva civilnih poslova BiH preminulo je 328 osoba.

Opasnost dolazi na jesen

S obzirom na stravičnu statistiku koja postaje među najcrnjima u regiji i Europi kada se uzme u obzir broj stanovnika, postavlja se pitanje što će se dogoditi na jesen? Kao osnovne uzroke širenja opasnog koronavirusa Vlada Federacije BiH je nedavno identificirala otvaranje granica što je prouzročilo ‘uvoz’ virusa iz pojedinih zemalja, ali i organiziranje različitih vjerskih, političkih i drugih skupova s velikim brojem ljudi.
Uz to, evidentno je da se građani u velikom broju slučajeva na takvim mjestima ne pridržavaju preporuka, pa ni propisanih mjera što će u idućem vremenskom razdoblju koje je pred nama sigurno dodatno pogoršati ionako lošu situaciju.
S obzirom da se, po tvrdnjama stručnjaka, virus u hladnijem vremenskom okruženju brže i više širi, ako sada imamo nekoliko stotina oboljelih dnevno lako je zamisliti scenarij po kojem će se ti brojevi na jesen i na zimu izražavati u tisućama.
Ne treba zanemariti činjenicu da nam za nešto više od mjesec dana treba početi nova školska godina, ali i krenuti predizborna kampanja za izbore koji su zakazani u studenom, dok su oni mostarski planirani za prosinac.
Dok su sve druge zemlje u okruženju, bojeći se crnog scenarija, svoje izbore pomakli unazad na proljeće i ljeto, u Bosni i Hercegovini je sve “naopako”, pa se sticajem raznih okolnosti izbori “pomiču” što dublje u kritične okolnosti.
Posljednjih dana su se čak iz Središnjeg izbornog povjerenstva BiH ‘žalili’da im nedostaje razne zaštitne opreme, pa je teško i zamisliti na što će sve to ličiti. Usudili bismo se čak reći, da bi, ukoliko se ovakav uzlazni trend  širenja koronavirusa nastavi, da bi održavanje izbora mogla ugroziti loša epidemiološka situacija.
Ako se oni, ipak održe, postoji opasnost da nam se dogodi zdravstvena katastrofa. Pa se ponovo postavlja pitanje što je važnije: zdravlje ili izbori? 

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024