Hoće li nelegalna gradnja po Mostaru na kraju biti ozakonjena?
Za idući tjedan planirana je nova sjednica Gradskog vijeća grada Mostara, na kojoj bi se od važnijih odluka trebalo naći ona o imenovanje glavnog savjetnika Grada Mostara, program rada Gradskog vijeća, ali i Nacrt proračuna Grada Mostara.
Podsjetimo, Grad Mostar još uvijek nema usvojen najvažniji financijski dokument, već trenutno funkcionira na osnovu odluke o privremenom financiranju.
Kako se čini od izvješća o radu gradskih javnih poduzeća za sada nema ništa, a nije poznato hoće li gradska vlast krenuti u kolektivno i masovno imenovanje upravnih, nadzornih i direktorskih pozicija kako je to predlagano na prošloj sjednici Gradskog vijeća Mostara.
Dok Gradsko vijeće Grada Mostara polako ulazi u rutinska zasjedanja, u javnosti se sve više priča o 'kosturima iz ormara' koji su dočekali nove gradske vijećnike i gradonačelnika Marija Kordića. Tako se, zahvaljujući aktivnosti građana i medija sve više otkriva spornih građevinskih poduhvata u gradu, za koje nije jasno na osnovu čega i na koji način su započeti i tko je izdao dozvole.
Nelegalni objekti
Već odavno je poznat slučaj 'mostarske rupe' u centru grada koja unatoč nalozima nadležnih tijela još uvijek nije zatrpana, niti se itko izjašnjava o tome kada će se to dogoditi.
Također, poznat je slučaj iz mostarskog naselja Bijeli Brijeg na koju ukazuje neformalna grupa građana okupljena oko inicijative „Stop nelegalnoj gradnji na Bijelom Brijegu“, koji su se nedavno sastali sa novoizabranim gradonačelnikom Mariom Kordićem i načelnicom Odjela za urbanizam Marinom Deronjić, s ciljem da ih sve pobliže upoznaju s problemima, nepravilnostima i nezakonitostima oko novoizgrađenog stambeno-poslovnog objekta na Bijelom Brijegu, za koje ova grupa odgovornim smatra bivšeg gradonačelnika i šefove službi koje su izdavale ilegalne dozvole.
Novoizgrađeni nelegalni objekt nas svojim dimenzijama ugrožava i izravno utječe na kvalitetu našeg života (buka, svakodnevni radovi, pristupne prometnice izrovane zbog priključaka nove zgrade, ograničen protok sunčeve svjetlosti, narušena privatnost jer smo primorani držati spuštene roletne i zatvorene prozore kako ne bismo gledali u stanove stanara te nove zgrade i obrnuto i td.). A da ne spominjemo činjenicu da je vrijednost stanova u našoj zgradi a koji izravno gledaju na novoizgrađenu zgradu niža za najmanje 30% u odnosu na vrijeme prije njene izgradnje. Da stvar bude gora, investitor na istoj lokaciji ima namjeru graditi još jedan ilegalni objekat - kažu iz ove neformalne grupe građana.
Zbog svih navedenih problema koje su im prouzročili, boreći se protiv njih, a ne protiv ilegalne gradnje i odgovornih za nju, stanari su, protiv bivšeg gradonačelnika Ljube Bešlića, šefa službe za građevinske propise Zdravka Čuljka i inspektora Nebojše Šarića, podnijeli kaznene prijave, te, očekuju sudsko utvrđivanje odgovornosi navedenih osoba u izgradnji na Bijelom Brijegu.
Sumnjivi radovi
Prije nekoliko dana u fokus mostarske javnosti došao je i slučaj sumnjive gradnje u Malom Polju, a ovih dana su se pojavile informacije o radovima koje izvodi poduzeće HP Investing na Buni i intervencijama u samom koritu rijeke.
Po nepotvrđenim informacijama na ovoj lokaciji se navodno na ovoj lokaciji pravi velebna kuća. Međutim, problem je što gradnja na ovoj lokaciji, sukladno postojećim regulacijskim planovima nije moguća, a intervencije u korito rijeke su suprotne svim pozitivnim zakonskim propisima. Zanimljivo je da se u katastru polovina parcele oko koje se izvode radovi vodi upravo na kćerci vlasnika poduzeća HP Investing. Također, zanimljivo je da je upravo ovo poduzeće godinama bez ikakve kontrole Gradskog vijeća Grada Mostara dobijalo višemilijunske poslove te da se često u javnosti spominju razne veze sa predsjednikom mostarske SDA Salemom Marićem i bivšim gradonačelnikom Ljubom Bešlićem.
Opravdanje novac
Uz ove najnovije bezbroj je drugih primjera bespravne gradnje dok je cijeli centar grada i dalje velikim dijelom razrušen već gotovo trideset godina. Stare, legalne objekte nitko niti obnavlja, niti gradi nove umjesto njih, niti se ruševine uklanjaju. Istovremeno, diljem grada niču građevine na potpuno netransparentan i nejasan način. Iz Gradske uprave kada je riječ o ovim pitanjima traje svojevrsna zavjera šutnje.
Svaka ozbiljna vlast bi se temeljito pozabavila ovakvim problemima, no kada je u pitanju Mostar vjerovatno će se, umjesto zaustavljanja nelegalne gradnje i sankcioniranja odgovornih, na kraju pokušati legalizirati većina onog što je bespravno sagrađeno. Opravdanje će se vjerovatno kriti u obrazloženju da će se naknadnom legalizacijom puniti gradski proračun.