Hoće li pacijenti tužiti Sindikat zbog nepružanja usluga?
Piše: V.S.Herceg
HNŽ, Ministarstvo zdravstva, rada i socijalne skrbi kao i SKB Mostar tužili su Nezavisni sindikat SKB Mostar na Općinskom sudu u Mostaru koji je presudio da se sindikatima zabranjuje štrajk. Protiv ove presude može se uložiti žalba u roku od 15 dana.
Sporan datum najave štrajka
Općinski sud u Mostaru, po sutkinji Gordani Puljarević, na tužbu HNŽ-a, Ministarstva zdravstva rada i socijalne skrbi kao i Sveučilišne kliničke bolnice Mostar protiv Nezavisnog sindikata SKB-a Mostar, danas - 26. ožujka 2021. godine donio je presudu kojom se utvrđuje nezakonitost Odluke/Obavijesti o održavanju štrajka Nezavisnog sindikata SKB Mostar od 01.12.2020. godine i da štrajk koji provodi tuženi (Nezavisni sindikat zaposlenika SKB-a Mostar zastupan po predsjedniku Ivica Anić), nije u skladu sa odredbama Zakona o štrajku i Zakona o radu FBiH.
"Zabranjuje se tuženom organiziranje i provođenje štrajka započetog 10.12.2020. godine. Obvezuje se tuženi da tužiteljima nadoknadi troškove postupka u iznosu od 2.343,60 KM u roku od 15 dana od donošenja presude", stoji u Presudi Općinskog suda u Mostaru.
U obrazloženju Suda se navodi da su tužitelji (Vlada HNŽ, županijsko ministarstvo zdravstva rada i socijalne skrbi i SKB Mostar), podnijeli tužbu protiv tuženog (Nezavisni sindikat SKB Mostar) u kojoj navode da je tuženi počeo sa štrajkom u 10.12.2020. godine te da su o istom izvijestili i MUP HNŽ i Krizni stožer Ministarstva zdravstva. Navodi se da je u obavijesti sindikata SKB-a navedeno da će štrajk trajati do ispunjenja njihovih zahtjeva, uz popis zdravstvenih ustanova, te da će se štrajk provoditi na način da će članovi sindikata svaki radni dan u trajanju od pola sata i to od 10 do 10.30 sati, iskazati prosvjed ispred glavnog ulaza u navedene zdravstvene ustanove uz poštivanje svih propisanih epidemioloških mjera.
Između ostaloga, u obrazloženju presude navodi se da su Sindikati imali obvezu najaviti štrajk i HNŽ-u, odnosno, Ministarstvu zdravstva, rada i socijalne skrbi kao i SKB-u Mostar te da Sporazum o poslovima koji se ne mogu prekidati nije objavljen na dan najave štrajka, niti je od dana najave do početka štrajka protekao rok od 10 dana te tako, kako se navodi u Obrazloženju presude, "obustava rada koja je nastupila 10.12.2020. godine i Odluka o održavanju štrajka od 01.12.2020. nije zakonita što opravdava i zabranu daljnjeg provođenja štrajka, zbog čega je u cijelosti uvažen tužbeni zahtjev kao osnovan".
Sindikati najavljuju rigoroznije mjere
Za predstavnike iz Vlade ova odluka je očekivana, a sindikati već najavljuju žalbu i nastavak štrajka, ali i rigoroznije mjere.
Pomoćnik županijskog ministra zdravstva Antonio Vujica, za Dnevni list kratko je komentirao kako je „ovakva presuda očekivana“. „Presudom je štrajk proglašen nezakonitim od samoga početka i sud je naložio njegovu obustavu. Ovakva je odluka očekivana“, kratko je rekao Vujica.
Predsjednik Nezavisnog sindikata SKB Mostar za Dnevni list je kazao kako on još nije dobio presudu te da ne može ni kazati što točno piše u istoj.
„Ali, sve se svelo na jedan dan. Prosvjed nije nezakonit i svakako da ćemo se žaliti. Štrajk nastavljamo, a ako ne bude pomaka razmišlja se i o donošenju rigoroznijih mjera sljedeći tjedan. Ne možemo potpisati veću plaću za 20 KM za nekoga tko ima 300 do 400 KM plaće, dajte mu više. Ako Vlada želi, sve možemo riješiti za dva dana“, komentirao je Anić.
'Vrijeme je na prekid s performansima i manpulaciju šačice ispolitiziranih'
Vlada HNŽ danas se oglasila po pitanju generalnog štrajka i prosvjeda djelatnika zaposlenih u zdravstvu u ovoj županiji, tražeći od sindikata da “prestanu s performansima u ovo preozbiljno vrijeme” te navodeći da je da je Pregovarački tim Vlade i svih poslodavaca u HNŽ-u ponudio reprezentativnom sindikatu SKB-a Mostar dvogodišnje povećanje primanja zdravstvenih neliječničkih djelatnika u iznosu od ukupno 18 milijuna KM.
Maksimalistički i isključivi zahtjevi
“Vlada Hercegovačko-neretvanske županije pokazala je dovoljno strpljenja i, poštujući populaciju koju vođe dva sindikata strukovnih zdravstvenih djelatnika (onog reprezentativnog i onog koji je očiti stalni inicijator skretanja ove nesretne priče na zabrinjavajuću putanju ulice, transparenata i građanskih nemira) nominalno predstavljaju, dosad se suzdržavala od oštrijih reakcija na njihovo sve manje prihvatljivo ponašanje. Vrijeme je da se s performansima prekine, a da šačica ispolitiziranih prestane manipulirati ogromnim brojem časnih ljudi i prestane, zbog svojih osobnih agenda, iskorištavati stvarnu potrebu za unaprjeđenjem postojećeg materijalnog statusa svojih kolega koji rade u domovima zdravlja i bolnicama HNŽ-a”, stoji u priopćenju Vlade HNŽ-a.
Podsjećaju kako je Pregovarački tim Vlade i poslodavaca, pregovarajući s reprezentativnim sindikatom koji je predstavljao neliječničko osoblje zaposleno u zdravstvenom sustavu, još prije tri godine predlagao sklapanje trogodišnjeg kolektivnog ugovora i snaženje prava tih djelatnika, što je odbijeno od strane tadašnjih sindikalnih vođa.
Također podsjećaju i da su u ovom slučaju od samog početka problemu pristupili konstruktivno, ali do kraja objektivno, odbijajući odstupiti od postulata provedivosti i održivosti svakog prijedloga koji se našao između dviju pregovaračkih strana.
“Maksimalistički i isključivi zahtjevi sindikata koji su rezultirali sada svakodnevnim uličnim performansima i necivilizacijskim porukama, potpuno su neodrživi i neprovedivi i očito su samo pokriće za ono što je stvarna agenda jednog dijela sindikalnih vođa. Eventualno pristajanje na nelogična i nerazumna traženja dva sindikata koji sada već teroriziraju građane svakodnevnim uličnim marševima u jednom dijelu grada Mostara (da ne spominjemo i evidentirana fizička nasilja iz prethodnih povorki), dovelo bi do kolapsa i mogućeg potpunog urušavanja cjelokupnog financijskog i društvenog sustava HNŽ-a što je put koji bi vodio scenariju iz 2014. godine. Na to ovu Vladu nitko neće natjerati, ma kakav performans taj netko izvodio”, ističu iz Vlade HNŽ-a.
Navode da je i “sama javnost je, opravdano, dosegnula granicu ogorčenja”.
“Uz sve pandemijske prijetnje, financijske nesigurnosti, emocionalne i psihičke izazove, čestog prinudnog stavljanja bolnica na ”hladni pogon” zbog koronavirusa, već mjesecima pacijenti iz HNŽ-a (i drugih županija koje gravitiraju SKB-u Mostar), samovoljom ovih sindikalnih čelnika, ne mogu dobiti liječenje na koje imaju ustavno, građansko, moralno i svako drugo neotuđivo pravo. Pacijentima liječnička usluga mora biti pružena, ako ni zbog čega drugog, ako ostavimo po strani i empatiju i ljudskost, onda po osnovi izdvajanja za zdravstveno osiguranje koje im se od svake plaće redovito odbija. Došli smo u opasnu situaciju da određeno tehničko osoblje uzima sebi za pravo obavljati bolničku trijažu nad pacijentima koji su primorani, uz svoja osiguranja, tražiti pomoć u privatnom sektoru za čitav raspon bolesti i zdravstvenih stanja. Zbog toga smo svjedočili i opravdanim žestokim reakcijama pojedinih liječnika i pacijenata na bolničkim odjelima“, ističe se u priopćenju iz Vlade HNŽ-a.
Poziv sindikatima da prihvate realnu ponudu
„Još jednom pozivamo reprezentativni Nezavisni sindikat djelatnika SKB-a Mostar da prihvate realnu ponudu Pregovaračkog tima Vlade i svih poslodavaca u HNŽ-u za povećanje primanja od 27 do 36 posto kroz dvije godine, i time izjednače svoja prava s liječničkim osobljem. Javno obznanjujemo da je Pregovarački tim Vlade i svih poslodavaca u HNŽ-u ponudio reprezentativnom sindikatu SKB-a Mostar dvogodišnje povećanje primanja zdravstvenih neliječničkih djelatnika u iznosu od ukupno 18 milijuna KM”, pozivaju sindikate zdravstva.
“Ponižavanju pacijenata, ali i časnog zdravstvenog osoblja, mora odmah doći kraj! Vlada sada javno poziva ravnatelje bolnica i domova zdravlja da odmah, bez odgode, osiguraju normalnu i kvalitetnu punu zdravstvenu uslugu za svo stanovništvo i sve zdravstvene osiguranike. Ova županija više ni dana ne smije biti talac privatnih agendi i politizacije pojedinaca koji su vješto izmanipulirali i uzurpirali čitav zdravstveni i društveni sustav.
Dok su svi drugi granski sindikati kojima je Vlada stvarni poslodavac, svjesni iznimno teškog stanja kroz koje prolazimo, spremno prihvatili realnost i pokazali punu kooperativnost u socijalnom dijalogu, poručujemo kako ne vjerujemo da sindikalni čelnici dva spomenuta sindikata predstavljaju volju većine časnih i poštenih zdravstvenih djelatnika. Prije svega jer i u onom kriznom vremenu stanja nepogode i ”lockdowna” Županije radnu obvezu zdravstvenom osoblju Krizni stožer nije bio prisiljen uvoditi zbog te većine časnih i predanih svom iznimnom pozivu, nego zbog one manjine koja uvijek i u svakom trenutku ima opravdanje za nerad, nemire i izbjegavanje svake obveze”, ističe se iz Vlade HNŽ-a.