Hoće li SDA i DF blokirati izbor nove Vlade FBiH?

Nakon još jednog kruga pregovora održanih u Banja Luci gdje su se prošlog vikenda sreli predstavnici 'Osmorke' i SNSD-a vrlo je izvjesno da je su gotovo sve nepoznanice oko uspostave vlasti na državnoj razini u BiH otklonjene.
Vijeće ministara prije nove godine
Vlast će, sada je više nego evidentno, činiti predstavnici spomenutih stranaka, a nakon subotnjeg zasjedanja očigledno je da se i Naša stranka odlučila sudjelovati u državnoj vlasti. Prije samog čina formiranja Vijeća ministara za očekivati je da 'Osmorka', HDZ i SNSD potpišu ili dogovore okvirni sporazum koji će definirati prioritete koji će se provoditi na državnoj razini.
Po svemu sudeći, to bi možda mogao biti i konkretniji dokument nego onaj koji je potpisan između Osmorke i HDZ-a BiH jer bi, po zahtjevu SNSD-a, mogao sadržavati barem nekoliko konkretnih projekata koji će se nastojati realizirati u iduće četiri godine.
Što se tiče same raspodjele pozicija u Vijeću ministara, potpuno je jasno da će nova predsjedavajuća Vijeća ministara biti Borjana Krišto. Osim nje u Vijeću ministara nalazit će se još dva ministra iz reda HDZ-a, tri iz reda SNSD-a i vjerovatno četiri iz stranaka 'Osmorke'.
S obzirom na broj glasova kojima ove stranke raspolažu u Parlamentarnoj skupštini BiH, ali i brojem ruku kojim će raspolagati u državnom domu naroda proces formiranja novog Vijeća ministara BiH mogao bi biti završen do novogodišnjih praznika. Tu nikakvu skupštinsku razliku neće napraviti broj izabranih izaslanika iz pojedinih stranaka u Dom naroda Parlamenta BiH.
Kratki zastoj u formiranju Vlade FBiH
Kada je u pitanju formiranje Vlade Federacije BiH, dobitak na izvlačenju koji je osigurao da SDA i DF imaju 13. izaslanika u Domu naroda Federacije BiH donekle je zakomplicirao proces izbora predsjednika i dvoje potpredsjednika Federacije BiH, pa bi se uspostavljanje nove Vlade Federacije BiH donekle mogao usporiti.
To će ponajprije ovisiti o tome hoće li stranke SDA i DF pokušati blokirati formiranje Vlade Federacije BiH preko izbora potpredsjednika FBiH iz reda bošnjačkog naroda. Također, proces imenovanja predsjednika i potpredsjednika Federacije BiH mogao bi se odužiti ukoliko bi se od strane HDZ-a BiH i Osmorke išlo na predlaganje potpredsjednika i predsjednika FBiH u drugom krugu kada je potprebno sedam glasova iz jednog nacionalnog kluba.
Sudeći po trenutnim reakcijama iz stranaka 'Osmorke' vjerojatno ove stranke neće ni pokušavati blokiranje procesa imenovanja predsjednika i potpredsjednika Federacije BiH čak i pod cijenu da netko iz SDA u konačnici bude izabran na ovu funkciju.
Potpuno je jasno da takva lista na kojoj će biti predstavnik SDA ne može nikako dobiti ukupnu natpolovičnu većinu u Parlamentu FBiH, pa će biti zatraženo od Demokratske fronte da se omoguće dvije liste pa bi i Osmorka imala kandidata za ove pozicije. Ukoliko se to sve ne dogodi realno je očekivati da će stranke Osmorke i HDZ skupiti uvjerljive natopolovične većine u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH i Domu naroda Parlamenta FBiH i svojim potpisima tražiti od predsjednice FBiH (što bi trebala biti Lidija Bradara) i potpredsjednika FBiH da bez odlaganja za mandatara Vlade FBiH imenuje Nermina Nikšića.
U tom momentu, ukoliko bi predstavnik SDA išao u avanturu blokade vlasti unatoč uvjerljivim većinama u oba doma parlamenta lako bi se mogla dogoditi nova reakcija OHR-a jer teško je da itko želi gledati Novalićevu vladu u još jednom tehničkom mandatu od četiri godine. Taj scenarij sigurno nije izgledan, a vjerojatno znaju to i u SDA i Demokratskoj fronti, pa je za očekivati da će ipak prepustiti formiranje vlade onima koji zaista imaju dovoljne većine za takvo nešto.
Zbog ovih nepoznanica u kojem će se smjeru odigrati scenariji oko izbora predsjednika i potpredsjednika FBiH teško je predvidjeti kada bi nova Vlada FBiH mogla biti imenovana. Ukoliko ne bude „kočenja“ od strane SDA i DF Federacija BiH bi mogla dobiti novu vladu u ovoj godini. Ipak, s obzirom da se SDA još uvijek zaobilaznim putevima pokušava ukrcati u vlak vlasti, realnije je da Vlada FBiH bude formirana nakon nove godine.
Županije na redu u siječnju
Također, s obzirom da je sporazum koji potpisuju stranke „Osmorke“ i HDZ BiH, kao i onaj koji će potpisati sa SNSD-om na razini države za očekivati je da će u svim županijskim vladama gdje je to moguće biti izbačena iz vlasti SDA, a HDZ BiH će uspostaviti suradnju primarno sa SDP-om BiH, a nakon toga i sa strankama Osmorke i sa ostalim strankama koje budu partneri SDP-a BiH. Formiranje novih županijskih vlada s obzirom na dinamiku na ostalim razinama vlasti za očekivati je u mjesecu siječnju, nakon novogodišnjih praznika.
Također, za očekivati je da i nova Vlada Republike Srpske bude formirana u idućih 15-ak dana, a da u njoj budu sudjelovale stranke Pokreta za državu predvođene SDP-om, ali bez SDA.
Ukoliko se ovakva dinamika zaista i realizira to će značiti da su politički akteri implementirali rezultate izbora brže nego ikada ranije. No, kada je riječ o bosanskohercegovačkoj politici uvijek treba biti oprezan jer se nikada ne zna kakva su sve iznenađenja moguća. J. S.