HRS traži žurno sazivanje tematske sjednice Skupštine HNŽ-a o stanju u obrazovanju
Klub zastupnika Hrvatske republikanske stranke u Skupštini HNŽ-a zatražio je žurno sazivanje sjednice Skupštine na temu stanja u obrazovanju u HNŽ-u jer je, kako su ocijenili, očito samo pitanje vremena i zakonskih regulativa kad će prosvjetni radnici ponovno ući u štrajk.
- Danas je (petak) 17. siječnja, a rok od 10 dana je davno prošao. Ovo odugovlačenje tematske sjednice sliči na kupovanje vremena kojeg odavno već nema, kazao je Mirko Vasilj, zastupnik HRS-a u Skupštini HNŽ-na konferenciji za novinare sazvane povodom kršenja Zaključka Skupštine HNŽ-a 23. prosinca 2024. godine da Vlada HNŽ-a putem resornog Ministarstva u roku od 10 dana pripremi i dostavi potpunu informaciju o stanju u osnovnom i srednjem obrazovanju, s prijedlogom mjera.
Imamo potpunu neuređenu oblast
Nakon toga je trebala biti zakazana izvanredna sjednica Skupštine HNŽ-a s ciljem rješavanja nagomilanih problema u osnovnom i srednjem odgoju i obrazovanju.
- Ovakav odnos koji ima Vlada prema zakonodavnom tijelu ove županije kao minimum odgovornosti bi bilo da resorni ministar (Adnan Velagić) podnese ostavku na svoju poziciju pa čak i sama predsjednica Vlade jer su pokazali da nisu kadri nositi se s nagomilanim problemima, poručio je Vasilj. On je također rad Vlade ocijenio s jedinicom samo iz razloga, kako je kazao, što je ova Vlada zasigurno veliki dio problema naslijedila od prethodne vlade pa zato nije nula.
- Poražavajuća je činjenica da nakon silnoga štrajka i upozorenja mi na informaciju moramo čekati 20 dana, plus čekamo vrijeme da se informacija ispravi prema smjernicama Vlade, navela je Vesna Šunjić, zastupnica HRS-a u Skupštini. Poručila je da će u roku od sedam dana, ukoliko ne dobiju informaciju o točnom datumu tematske sjednice po pitanju obrazovanja, u HRS-u biti prisiljeni izaći sami sa svojim prijedlozima rješenja.
- Imamo potpunu neuređenu oblast i ukoliko vladajuće strukture nisu spremne donositi zakone o ovome mi ćemo, iako ovo nije izborna godina, izaći sa svojim prijedlozima jer neko mora raditi, rekla je Vesna Šunjić. O konkretnim prijedlozima nije govorio nijedan zastupnik HRS-a. Šunjić također smatra da je obrazovanje najzapuštenija oblast.
- Jedina stvar oko koje se svi slažu u obrazovnom procesu, roditelji, djeca i profesori je da su svi apsolutno nezadovoljni. Stanje je takvo da djeca rade po zastarjelim planovima i programima, ishodi učenja gotovo ne postoje, djeca se ne potiču na kritičko razmišljanje. Uče bez razumijevanja, a većina naše djece je nepismena. Darovitu djecu nitko ne prepoznaje, dopunske nastave za djecu koja imaju teškoće u savladavanju gradiva gotovo da i nema. S druge strane većina roditelja ili sudjeluje u obrazovnom procesu i tumači nastavno gradivo ili plaća instrukcije. Također, materijalni uvjeti u školama su katastrofalni. U školama 14 godina nije bilo sistematskih pregleda, istaknula je Šunjić.
Poligon za zapošljavanje stranačkih poslušnika
Posebno se osvrnula na nastavni kadar. Rekla je kako u školama radi izvjestan broj ljudi koji zdravstveno nisu sposobni raditi s djecom ali oni i dalje rade jer za njih ne postoje nikakvi planovi.
- Škole služe kao izvrstan poligon za zapošljavanje stranačkih poslušnika. Umjesto da zapošljavamo najbolje kadrove mi imamo one koji su najpodobniji, a ne postoji ni pravilnik o bodovanju što opet omogućava zaposlenje po raznoraznim direktivama, dodala je Šunjić.
Podsjećamo, ranije je i Koordinacija sindikata osnovnih i srednjih škola HNŽ-a zatražila žurno sazivanje izvanredne sjednice Skupštine HNŽ-a s ciljem rješavanja problema u osnovnom i srednjem odgoju.
Zastupnik HRS-a u Skupštini Županije Zapadnohercegovačke Tomislav Bandić najavio je pak da će na idućoj sjednici Skupštine te županije, 23. siječnja, podnijeti inicijativu da Županija preuzme dio osnivačkih prava nad mostarskim sveučilištem.
- Svjedoci smo da godinama situacija na mostarskom sveučilištu nije dobra i da se profesori žale kontinuirano, prvenstveno na primanja ali i na uvjete rada. Svjedoci smo također da imamo najveće školarine studenata i smatramo da se to mora promijeniti. Jedan od načina je da općine, gradovi i županije koji su osnivači preuzmu dio osnivačkih prava i na taj način osiguraju stabilno financiranje mostarskoga sveučilišta, zaključio je Bandić.