Ili ćemo postići istinski napredak u BiH ili Nizozemska i Danska neće dići ruke za otvaranje pregovora?
Vlasti nas uvjeravaju u povijesne pomake, ali to ne prolazi kod ozbiljnih europskih država
Piše: Dragan Bradvica
Bosna i Hercegovina nije ostavila Bog zna kakav napredak u ovom mandatu vlasti, ali situacija na geopolitičkom polju se jako izmijenila. Brutalna ruska agresija na Ukrajinu, sukobi u Gazi, preslagivanje utjecaja moći diljem planete trgnuo je i službeni Bruxelles iz višegodišnjeg sna i natjerao ih da se ozbiljnije pozabave sigurnosti Europe.
Ono što je bilo nezamislivo posljednje dvije godine je realnost – brutalni rat u Europi – a to je dovelo do niza drugih ekonomskih i sigurnosnih problema. Ništa manje nije važno da dobar dio lidera u državama zapadnog Balkana koketira sa autokracijom, otvoreno se dive ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, a europske vrijednosti im se gade.
Zbog svega toga, ali i niza drugih razloga, Europa unija je odlučila čvrsto osigurati 'svoje dvorište' i ponovno smanjiti uvjete za našu regiju kako bi se dodatno vezala na Uniju – zajedničko tržište, nove milijarde eura, moguće brže članstvo… Ali niti to ne može, a da se barem ne radi na neophodnim reformama, što je u BiH slučaj. Sva 'škakljiva' pitanja domaće vlasti stavljaju sa strane, a donose samo one zakone koji su u mnogome gori nego oni koji su važili prije njih. A to pojedine države članice itekako prepoznaju.
Diplomatski izvori iz Bruxellesa
Naime, novinarka magazina Politico Barbara Moens napisala je da dvije europske zemlje nisu zadovoljne preporukom koju je Europska komisija dala za BiH u kontekstu otvaranja pregovora i da bi mogli tražiti dodatne uvjete za službeno otvaranje pregovora.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen je početkom ovog tjedna objavila da će dati preporuku za otvaranje pregovora s BiH. Europsko vijeće bi stoga o davanju 'zelenog svjetla' trebalo glasati 21. ožujka, a datum Međuvladine konferencije na kojoj bi konačno otvorili pregovore s EU nije poznat.
Međutim, Nizozemska i Danska, prema pisanju ovog političkog magazina, traže dodatno objašnjenje zašto smo dobili pozitivno izvješće, te ističu da moramo dobiti dodatne uvjete ako želimo otvoriti pregovore.
- Brojne zemlje EU, uključujući Nizozemsku i Dansku, upozoravaju da Europsko vijeće sljedećeg tjedna ne bi trebalo jednostavno dati 'zeleno svjetlo' BiH za početak pristupanja EU pregovora, kao što je Europska komisija preporučila ranije ovog tjedna. Na sastanku u srijedu, nekoliko zemalja EU zatražilo je pojašnjenje o iznenađujuće pozitivnom izvješću BiH, izjavila su četiri diplomata, piše Politico.
Oni navode da potencijalni kompromis može biti postignut u smislu dobivanja 'zelenog svjetla' od Europskog vijeća, baš kao što su ga dobile Ukrajina i Moldavija, zbog političke i sigurnosne situacije. No, ističu da je za kasnije formalno pokretanje pregovaračkog procesa potrebno ostvariti dodatne uvjete.
- Nećemo započeti prave pregovore ako ne bude više reformi, rekao je jedan od diplomata, prenosi Politico.
Rutte u Sarajevu bio više nego jasan
Istini za volju, ne radi se o nikakvim dodatnim uvjetima nego samo o ispunjavanju onoga što je od ranije poznato. Sam nizozemski premijer Mark Rutte je u Sarajevu kazao kako se mora postići značajan napredak u najvećem dijelu 14 prioriteta iz Mišljenja Europske komisije, a to nije učinjeno.
On je u rijetko viđenoj otvorenosti tada poručio kako njegova država bez toga neće dići ruku niti za odobrenje za početak pregovora sa BiH, a kamoli za točan datum. U tome nije usamljen, mnogo države članice također razmišljaju na takav način. Ipak, ostaje za vidjeti hoće li se stvari do 21. ožujka promijeniti u korist BiH jer u Bruxellesu traju raznorazna lobiranja, pritisci, uvjetovanja…
Međutim, sve da ove dvije i ostalih 25 država članica dignu ruke za odobrenje pregovora, ovakva BiH nikada neće dobiti datum pregovora. Bez obzira što vas domaće vlasti uvjeravaju u povijesne uspjehe. Ili ćemo u pravom smislu usvajati sve ono što jača demokraciju, slobode, jednakost, pravnu državu, ekonomske slobode i sigurnost ili ćemo i dalje tapkati u mjestu. Jer samo 'zeleno svjetlo' za otvaranje pregovora za obične žitelje ne znači apsolutno ništa.