Imaš osjetljivu bebu? Znanost kaže da to može biti jako dobro!
Istraživanje
Znanstvenici su zanimljivim istraživanjem otkrili kako osjetljivije bebe izrastaju u suosjećajnu djecu koja rado pomažu.
Ako imaš osjetljivu bebu, bit ćeš sretna kad saznaš da bi djetetov osjetljiviji temperament mogao zapravo biti pokazatelj njegovog pozitivnog ponašanja u budućnosti. Novo istraživanje na temu ponašanja beba i jasličke djece otkrilo je da osjetljive bebe kasnije više suosjećaju s emocijama drugih i izrastaju u djecu koja rado pomažu.
Znanstvenici sa Sveučilišta u Virginiji su pokazali 'prestrašeno lice' svim šestomjesečnim bebama koje su sudjelovale u istraživanju. Zatim su proučavali reakcije beba na lice prateći njihove pokrete očiju. Kad su osam mjeseci kasnije okupili te iste bebe, proučavali su kako se razvilo njihovo ponašanje i reakcije na emocije drugih ljudi.
Dječaci su osjetljiviji od djevojčica u prvoj godini
Otkrili su kako su bebe koje su bile najosjetljivije na 'prestrašeno lice' - izrasle u suosjećajnu djecu koja rado pomažu. Ta djeca spremno primjećuju kako bi se drugi oko njih mogli osjećati i sklona su povezivanjem s drugima na mnoge pozitivne načine.
Što znače bebini izrazi lica?
"Istraživanje je otkrilo da bebe koje pridaju pažnju 'prestrašenim licima' rado pomažu s 14 mjeseci, a analiza je otkrila kako je altruistično ponašanje u jasličkoj dobi povezano s dječjim reakcijama na prestrašena, a ne sretna ili ljuta lica", piše u istraživanju, a istraživači također dodaju kako se naše raspoznavanje emocija drugih ljudi formira u najranijoj dobi.
"Naši rezultati pokazuju kako kontinuum brige postoji od početka, zajedno s razlikama individualaca u pokazivanju reakcija na tuđe emocije koje motiviraju prosocijalno ponašanje", objasnio je autor istraživanja, Tobias Grossmann, piše 24sata.