Dnevni.ba - PRELOADER

Imovina političara: Poslanik Zoran Kokanović s diplomom ugašenog fakulteta

6 h 3 min


Imovina političara: Poslanik Zoran Kokanović s diplomom ugašenog fakulteta
Istraga Centra za istraživačko novinarstvo

Poslanik Zoran Kokanović je za nepunih 50 godina života stekao: milijunski vrijednu imovinu, firme za kockanje i klađenje, eksploataciju riječnog materijala, diplomu fakulteta koji više ne postoji i presudu za nasilje u obitelji.

 

Piše: Renata Radić-Dragić (CIN)

www.cin.ba

U poslaničkim redovima Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) sjedi biznismen Zoran Kokanović. Nakon dva mandata u Skupštini Brčko distrikta početkom 2023. godine ušao je u Narodnu skupštinu RS-a na mjesto svog šefa iz Socijalističke partije RS-a.

Kokanović je u tom trenutku već bio iskusan u politici i biznisu, a javnost je saznala i o njegovom privatnom životu – još 2012. godine ga je Osnovni sud u Brčkom kaznio sa 700 KM zbog nasilja u obitelji. Te godine je kao 35-godišnjak dvaput pretukao tadašnju suprugu, a Sud je smatrao da će novčana kazna postići svrhu kažnjavanja jer je, između ostalog, prvi put osuđen i obećao je da je više neće tući.

Pet godina ranije je diplomirao na Fakultetu za uslužni menadžment u Doboju koji je iste godine zatvoren, ali je u službenoj biografiji napisao da je u pitanju ekonomski fakultet.

U brčansku skupštinu ulazi 2016. godine i ubrzo potom je Naprednu Srpsku zamijenio Socijalističkom partijom i počeo aktivan politički život, ali od privatnog biznisa nije odustajao.

Poslovi klađenja i kockanja te eksploatacije riječnog materijala su se razvijali pa je nakon ulaska u Narodnu skupštinu RS-a procijenio svoju imovinu u Bosni i Hercegovini i Srbiji na 4,8 milijuna maraka i prijavio skoro 1,5 milijuna maraka godišnjeg prihoda.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) otkriva da Kokanović i njegove firme imaju i dodatnu neprijavljenu imovinu u Brčkom, među kojom su: stambeni objekti, stanovi i tenisko igralište.

Kokanovićev 26-godišnji sin Nikola krenuo je očevim stopama − osnovao je biznis koji donosi veliki novac − vlasnik je firme za klađenje i kockanje „Betting BD“ u Brčkom, ali je već četiri puta osuđen i još dvaput optužen za teška krivična djela.

U Skupštinu na ustupljenu klupu

Poslanik Zoran Kokanović je u službenoj biografiji na stranici Skupštine Brčko distrikta napisao da ima diplomu ekonomskog fakulteta u Doboju. No, prilikom zasnivanja ovog sada već bivšeg radnog odnosa predao je diplomu o završenom trogodišnjem studiju na Fakultetu za uslužni menadžment u Doboju na programu Menadžment u javnim uslugama.

Ovaj fakultet je ugašen 2007. godine jer nije ispunjavao uvjete za nastavak rada, a Kokanović je iste godine diplomirao. U pokušaju da objasni ovu nedosljednost, on je u kratkom telefonskom razgovoru za CIN ustrajao u tvrdnji da na diplomi piše „diplomirani ekonomista“.

-Pogledat ćete diplomu kad dođete, nemam nikakvih tajni, rekao je, ali mu u trenutku poziva susret nije odgovarao. Kontaktiran nekoliko mjeseci poslije, rekao je: „Ne želim uopće s Vama razgovarati“.

Kokanović je često u brčanskoj skupštini i na javnim nastupima kritizirao druge: „Naša djeca se školuju na prestižnim univerzitetima i dođu da konkuriraju ovdje za bilo koji posao. Članovi komisije su s kupljenim diplomama, a da ne pričam o šefovima odjeljenja koji su isto tako sa kupljenim diplomama. I šta će ta djeca ovdje da traže”, rekao je u svibnju 2021. na portalu eBrčko.net.

Kokanović je prvi mandat u Skupštini Brčko distrikta osvojio na lokalnim izborima 2016. kao kadar Napredne Srpske, ali je već pet mjeseci kasnije prešao u Socijalističku partiju, zauzevši funkciju predsjednika Općinskog odbora u Brčkom. Sa ovom strankom je osvojio i drugi mandat koji nije zadržao do kraja. Nakon neuspješnih pokušaja ulaska u Narodnu skupštinu RS-a na općim izborima 2018. i 2022. sreća mu se osmjehnula u ožujku 2023. kada mu je stranački šef Petar Đokić prepustio mandat, prešavši na funkciju republičkog ministra energetike i rudarstva.

Prema imovinskom kartonu koji je popunio u lipnju 2024., Kokanovićeva plaća iznosi oko 3.200 KM − za oko 400 KM više nego u Skupštini Brčko distrikta – ali je to samo mali dio njegovih prihoda. U istom kartonu je prijavio ukupno 1,5 milijuna KM godišnjeg prihoda, od čega najveći dio ubire od dividende u svojoj firmi, čak 1,29 milijuna KM. Te godine je od prodaje nekretnina dobio 177.000 KM, svaki mjesec naplaćivao po 2.616 KM od izdavanja imovine, a napisao je i da ima 344.000 KM nenaplaćenih potraživanja te 7.000 KM ušteđevine.

Kladionice, šljunkara, eksplozija i ubojstvo

Ime Zorana Kokanovića se povezuje s četiri firme: „WELD-MAG Sistem” i „BetOle“ sa sjedištem u Loparama te „WELD MAG” i „Kokanović“ sa sjedištem u Brčkom.

Kao 28-godišnjak registrirao je „WELD-MAG Sistem” za proizvodnju računara i opreme u Loparama 2005. godine, a ugasio ju je šest godine kasnije. U međuvremenu, Kokanoviću je 2015. godine punac Jovan Savić poklonio firmu „WELD MAG” registriranu u Brčkom za vanjskotrgovinski promet i s dozvolom za eksploataciju riječnog materijala iz Save za naknadu od jedne marke po kubiku izvađenog materijala. Javni oglasi pokazuju da je ova firma prodavala pijesak i šljunak, a među kupcima su bila i javna poduzeća poput „Luke Brčko“.

Posljednjih godina firma se okrenula poslovima kockanja i klađenja, ali brčanska Direkcija za financije odbija reći jesu li izdali dozvolu za ovaj posao. Paralelno je Kokanović u Loparama registrirao i „BetOle“ za isti posao, sa dozvolom Republičke uprave za igre na sreću za područje entiteta.

Posao eksploatacije riječnog materijala je nastavila firma „Kokanović“ koja je osnovana 2017. i koja se bavi izgradnjom i prodajom poslovno-stambenih objekata. Mada više nije formalni, CIN-ovo istraživanje pokazuje da je Kokanović i dalje stvarni vlasnik ove firme.

Do formalne promjene vlasništva je došlo u travnju 2021. godine nakon što je usvojen Zakon o sprečavanju sukoba interesa u institucijama Brčko distrikta koji je poslanicima ograničio privatno poslovanje. Kokanović je tada prebacio vlasništvo svojih poduzeća „WELD MAG” i „Kokanović“ na Savu Vasića iz Brčkog i to bez naknade. U to vrijeme osnivački kapitali obje firme su zajedno iznosili oko 660.000 KM.

Mjesec dana kasnije, u svibnju 2021., Kokanović je na portalu eBrčko izjavio: „Upravljam sa svojim firmama i tu, hvala Bogu, uspješno upravljam“, da bi se pola sata kasnije ispravio, rekavši da je nakon usvojenog zakona „sve svoje firme poklonio“ i da nije vlasnik nijedne te da firme uspješno posluju i da su u njima zajamčena radnička prava.

Vasić je umro u veljači 2022., a vlasništvo nad firmama je naslijedila njegova supruga Sanja. Od nje je Kokanović četiri mjeseca poslije preuzeo vlasništvo u „WELD MAGU”, uz naknadu od 100 KM. U tom trenutku osnovni kapital poduzeća je bio pola milijuna maraka. Vlasništvo nad firmom „Kokanović“ ostalo je na njenom imenu.

Sanja Vasić je u kratkom telefonskom razgovoru potvrdila novinarki CIN-a da je samo fiktivna vlasnica. Odbila je dalje razgovarati, usmjeravajući na pravog vlasnika Zorana Kokanovića. On, međutim, nije želio razgovarati o sebi i svojim poslovima: „Ja sam javna osoba i treba da radite (istraživanje, op.a.), ali ne želim intervju ni sa kim“.

Prezime Kokanović se veže i za brčansku firmu za kockanje i klađenje „Betting BD“ koju je u kolovozu 2020. osnovao Zoranov sin Nikola sa 50.000 KM kapitala. Tada je imao tek 21 godinu i već dvije presude na Osnovnom sudu u Brčkom i Sudu BiH zbog oštećenja tuđe stvari i krijumčarenja migranata. Nakon toga je osuđen još dvaput zbog nanošenja tjelesnih ozljeda.

Protiv Nikole se trenutno vode još dva krivična procesa: na Okružnom sudu u Bijeljini zbog optužbe za ubojstvo policijskog inspektora Nenada Markovića i na Osnovnom sudu u Brčkom zbog optužbi za izazivanje opće opasnosti. Postupak je pokrenulo Tužiteljstvo Brčko distrikta sredinom studenog 2021., optuživši Nikolu Kokanovića da je od drugih ljudi za nekoliko stotina maraka naručio da se restoran „Dos Manos“ uništi eksplozivom i zapale automobili člana Srpske demokratske stranke Milenka Perendije i skupštinskog poslanika iz Ujedinjene Srpske Uroša Vojnovića. Pričinjena je materijalna šteta oko 150.000 KM.

-U prvom momentu ja nisam mogao nikoga povezati s tim činom paljevine vozila. Iskren da budem, nije prijatan događaj jer ako vam mogu zapaliti auto, mogu vas i ubiti na ulici kako hoće, rekao je Vojnović za CIN.

Tokom postupka protiv njegovog sina Kokanović je pokušao iz skupštinske klupe utjecati na policiju i Vojnovića. Tokom izlaganja šefa Kabineta policije Brčko distrikta Mile Juroševića u rujnu 2021. o tome šta je policija poduzela u ovom slučaju, Kokanović je govorio da policija ne radi svoj posao kako treba, da joj ne vjeruje i da je korumpirana te sugerirao koga trebaju istražiti i na koje okolnosti.

-Ako je Nikola kriv za sve, ima da odgovara i da bude primjer ostalima kako treba da se ponaša, rekao je tada Kokanović.

Nekoliko mjeseci kasnije, u travnju 2022., kao poslanik je tražio od Javnog poduzeća „Komunalno” podatke o Vojnovićevom prisustvu na radnom mjestu.

-Tražim od nadležnih organa, tužiteljstva i policije da otvore istragu, rekao je potom u Skupštini, tvrdeći da je odgovor kojim nije bio zadovoljan lažiran.

Nikola Kokanović je osuđen na dvije godine i dva mjeseca zatvora u prosincu 2022., ali je Apelacioni sud Brčko distrikta poništio presudu i predmet vratio na početak.

On je u međuvremenu optužen i za ubojstvo policijskog inspektora 2023. godine. Prema optužnici koju je godinu kasnije podiglo Okružno tužiteljstvo u Bijeljini, Nikola je iz svog pištolja ubio policajca na dužnosti ispred lokala u ovom gradu. Postupak se vodi na Okružnom sudu u Bijeljini, paralelno sa procesom u Brčkom.

Stanovi, zgrade, teniski tereni

Zoran Kokanović je prilikom ulaska u Skupštinu Brčko distrikta 2016. godine prijavio godišnja primanja od 29.040 KM i imovinu koju je procijenio na ukupno 272.000 KM: stan, kuću, zemljište, poslovni prostor, pola firme, dionice i nešto malo para na računu. Osam godina poslije u imovinski karton je upisao prihode od 1,5 milijuna KM i vrijednost imovine od 4,8 milijuna maraka.

Najveći dio imovine odnosi se na osnivačke kapitale u poduzećima „WELD MAG” i „BetOle“. Ostalo je vlasništvo ili suvlasništvo nad: tri stana, četiri stambene zgrade, četiri garaže, šest poslovnih prostora, gradilištem, zemljišnim parcelama, voćnjacima i šumama. Imovina se nalazi u Brčkom i Loparama te u Beogradu u Srbiji.

Uz to, CIN je pronašao da Kokanović i njegove dvije firme imaju i drugu imovinu koju nije prijavio u imovinskom kartonu, ukupne površine oko 160 tisuća kvadrata: dva stana, dva stambena objekta, garažu, tenisko igralište sa dvorištem i zemljište u Brčkom.

Među Kokanovićevim nekretninama je i stan u Brčkom. Nalazi se u istoj ulici s njegovom kladionicom „BetOle”. Stan mu je 2022. godine poklonio bivši kamenorezac Vaso Todić. Kokanović ovaj stan od 42 kvadrata procjenjuje na 20.000 KM. Todić je u kratkom razgovoru za CIN rekao da je stan poklonio iz zahvalnosti što mu je dao novac za liječenje i da to nema veze s politikom ili Kokanovićevom funkcijom. 

-Nisam se mogao ni na koji način odužiti, rekao je Todić, negirajući da je riječ o gubitku na kladionici.

„Nekad odigram ono dvije-tri-pet maraka ili kladionicu pet maraka. Međutim, što se tiče kladionice same, aparati i to, Bože sačuvaj, ne pada mi na pamet.“

Ovaj poklon nije evidentiran u registru primljenih poklona javnih dužnosnika koji vodi Komisija za odlučivanje o sukobu interesa Distrikta. Predsjednica Admira Mujić objašnjava da i nije trebao biti jer se u registar zapisuje drugačija vrsta poklona.

„Ne takva vrsta poklona, to ne, nego poklon koji si dobio obavljajući tu funkciju od nekih drugih ljudi, nekih drugih osoba koje su dolazile u posjetu.“

BIH


Ivo Josipović: Hrvatska želi članstvo BiH u Europskoj uniji

Bivši predsjednik Hrvatske Ivo Josipović izjavio je u Sarajevu da alternativna budućnost E...

1 h 9 min

Dodik očekuje da bi SIP BiH moglo da zabrani SNSD-u i US kandidiranje na izborima

Predsjednik RS i lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da odluka visokog predstavnika Christiana ...

1 h 24 min

IZNAD ZAKONA Dodik i dalje na slobodi

Trojica nenaouružanih inspektora, nekolicina policajaca i isto toliko specijalaca bili su 23. tra...

3 h 0 min