Dnevni.ba - PRELOADER

INTERVJU Josip Muselimović: : U malom ogranku mostarske Matice hrvatske godinama se događaju velike stvari

06 Lip 2020


INTERVJU Josip Muselimović: : U malom ogranku mostarske Matice hrvatske godinama se događaju velike stvari

Razgovarala Vesna Hlavaček

Usljed pandemije koronavirusa , 2020. godine nije održana tradicionalna manifestacija Mostarsko proljeće - Dani MH Mostar. Zamolili smo tim povodom za razgovor počasnog predsjednika MH Mostar - akademika Josipa Muselimovića.

Vrijedni tim Mostarskoga proljeća radio je na novom izdanju manifestacije cijelu godinu, no –koronavirus je „zavladao“ svijetom. Ipak, MH ne odustaje od svojih namjera. Došla je do nas vijest da će Dani MH biti održani najesen...

-Na pripremanju ovogodišnjeg Mostarskog proljeća-XXII. Dana Matice hrvatske uložili smo veliki napor i uspjeli pripremiti program koji je,po mojemu mišljenju,bio jedan od do sada najboljih. Tako obiman i kvalitetan program ne bi bilo moguće postići bez velike potpore i podrške Hercegovačko-neretvanske i Splitsko-dalmatinske županije, gradonačelnika grada Zagreba, i vodećih kulturnih institucija grada Sarajeva. Veliku, zaista veliku zahvalnost dugujemo županima Nevenku Hercegu, Zlatku Ževrnji, Blaženku Bobanu, Milanu Bandiću, Straji Krsmanoviću, voditelju Umjetničke galerije BIH i ravnatelju Sarajevske filharmonije - gospodinu Samiru Lokvančiću. 

Mostarsko proljeće trebalo je biti svečano otvoreno 21. travnja, izvedbom opere Ero s onog svijeta, Hrvatskog narodnog kazališta-Split, a zastore smo planirali spustiti 1. lipnja gostovanjem zagrebačke Komedije i izvedbom mjuzikla Broadway. Uz pijanistički koncert Ive Pogorelića, koncert doajena operne scene Ivice Šarića i njegovih sinova, i svečani-jubilarni koncert zagrebačkih Novih fosila, te uz druge glazbene događaje grad Mostar bio bi istinska prijestolnica europske kulture. Koronavirus učinio je svoje. U jednom času sve je stalo i nikuda se nije moglo. Određene i dogovorene programe nije bilo moguće izvesti. Kako god, Mostarsko proljeće održat će svoj kontinuitet i izvesti brojne programe. Kada prođe vrijeme godišnjih odmora, napravit ćemo svečano otvorenje Mostarskog proljeća i sigurno je - ponovno obradovati kulturnu scenu grada na Neretvi i znatno širih prostora.

Željeli bismo znati što nas očekuje, kakav program, bogat kao i uvijek? Počnimo od likovne umjetnosti...

-Pitate me što bi moglo biti na ovogodišnjem programu. Kada je u pitanju likovna i umjetnička scena radujemo se tradicionalnoj suradnji s Umjetničkom galerijom BiH. Imat ćemo izložbu najboljih djela iz njezinog fundusa. Veselimo se izložbi darovitog umjetnika Josipa Mijića, a nadasve izložbi velemajstora umjetničke fotografije gospodina Stojana-Stole Lasića. Ova izložba bit će posvećena minulim desetljećima Mostarskog proljeća. Nitko u Matici, u cijelom gradu pa i u cijeloj zemlji ne može prežaliti sudbinu koja je zahvatila Umjetničku galeriju Aluminij. Tamo gdje su se oko Galerije i njezinog voditelja Darka Juke okupljali najveći među najvećim umjetnicima, danas su spušteni zastori, pogašena svjetla. Na ulaznim vratima smeće. Jad i tuga! Prošle godine na izložbu, nažalost, rano preminulog kolekcionara Srećka Mustagrudića, prema Mostaru i Galeriji Aluminij doletjela su tri zrakoplova ljubitelja likovne umjetnosti. Jedan je došao iz Praga, drugi iz Beča a treći iz Rima.

Radovali smo se kroz desetljeća dramskim predstavama...

-Ovogodišnji kazališni program bit će bogat. Svojim predstavama obradovat će nas Hrvatsko narodno kazalište Mostar, Narodno pozorište Mostar, Hrvatsko lutkarsko kazalište Mostar, Teatar Gavran-Zagreb i Teatar Miroslav Krleža.

Pisci su redovito imali svoje mjesto u programu?

-Poetski život rasplamsat će doajeni i akademici Luko Paljetak, Abdulah  Sidran i Tonko Maroević, pjesnici Šime Ešić i Darko Juka. Mostarskoj i inoj kulturnoj javnosti svoja tri djela predstavit će Darko Juka-Jukine crtice, Teštamentum i Krikovi sjećanja. Po mojemu sudu bit će to veliki književni susreti. Grad će bolje upoznati darovitog književnika, pjesnika, i strastvenog kulturnog djelatnika - gospodina Darka Juku.

Priredit ćemo promociju monografije posvećene etnomuzikologu Ljubi Stipišiću Delmati, te filma posvećenog nogometnoj legendi Ivanu Gudelju... Akademik Ante Mišković sa suradnicima predstavit će monografiju koja je posvećena gradu Mostaru...

Posebno se radujemo promociji monografije koja će biti posvećena godinama Međunarodne kulturne manifestacije Mostarsko proljeće-Dani Matice hrvatske. Na pripremi ove monografije dugo su i predano radili književnici Dragan Marijanović, Misijana Brkić-Milinković, naravno uz neizbježnu potporu velemajstora svega, našeg pjesnika Mire Petrovića. Prisjetimo se, samo, kako su među osnivačima Mostarskoga proljeća pokojni maestro Vjekoslav Šutej i ex-ravnatelj Zagrebačke filharmonije Miljenko Puljić, te da su veliki prijatelji manifestacije operni prvaci - pokojni Krunoslav Cigoj i Ivica Šarić, pokojni maestro Đelo Jusić i ex-intendant Dubrovačkih ljetnih igara dr. Ivica Prlender... Motrišta ,prvonagrađeni časopis na sarajevskom Međunarodnom sajmu knjiga, i drugonagrađeni među svim izdanjima Matice hrvatske doživjet će proslavu svoga jubileja-stotoga broja.

Živimo u nadi da ćete realizirati svoje nakane...

-Naša predsjednica, akademkinja Ljerka Ostojić,u natoč sveučilišnim obvezama na Medicinskim fakultetima u Mostaru i Splitu, i radu u Glavnom odboru Matice hrvatske u Zagrebu nađe vremena da uspješno rukovodi radom našeg Ogranka.

Pandemija je djelovala i na gospodarstvo. što je s financijskom konstrukcijom Dana?

-Nikada, a osobito ove godine nije bilo lako organizirati jednu ovako veliku i respektabilnu kulturnu manifestaciju. Od onoga časa kada je Mostarsko proljeće steklo status punopravnog člana Saveza europskih festivala, njegovi programi moraju biti na razini onoga što se događa u Beču,Veroni, Parizu i tako redom. Nije lako. Naše gospodarstvo se stropoštalo. Bankarski sustav nije naš. On odavde odvlači sve što odvući može. Jad i tuga! Ali opet,postoje ljudi koji razumiju i koji hoće pomoći gradu da živi jedan normalan kulturni život: Eronet i Vilim Primorac, Elektroprivreda HZHB i Marinko Gilja uvijek su uz našu manifestaciju i njezine programe. 

Vjerujem da niti Vi osobno niste odustali od stvaranja?

-Nisam odustao od stvaranja. Nastojim svoje godine i svoje iskustvo sačuvati za one koji će doći poslije nas. Svoje troknjiže: Mostarske dragulje, To je to i Kud plovi ovaj brod predstavio sam u Mostaru, Sarajevu, Banjoj Luci i Beogradu. Imam pozive za nove promocije u Zagrebu, Ljubljani, Kosovu i Skoplju.

Predstavljanja su bila izuzetno uspješna. O sarajevskoj promociji je predstavljač, akademik Abdulah Sidran, napisao: “U rijetko viđenoj i nestvarnoj atmosferi u Kamernom teatru bila je promocija troknjižja naširoko znanog, uvažavanog i omiljenog mostarskog odvjetnika, žurnaliste, književnika i kulturnog djelatnika  gospodina Josipa Muselimovića. To je bio događaj koji se dugo neće zaboraviti.“

-Meni, i promotorima Bogiću Bogićeviću, Mladenu Bevandi, Ivici Šariću i slovačkom veleposlaniku Martinu Kaču oči su zasuzile u času kada su Ivica Šarić i Amila Bakšić zapjevali kajkavsku popevku -Fala.

Kako ste proveli dane pandemije?

-Za vrijeme tromjesečnog otklona od suda ,sudskih klupa i obveza dovršio sam cjelovečernju dramu - A što sada. Drama je posvećena usponu i padu legendarnog Josipa-Jole Muse a s njim giganta mostarskog Aluminijskog kombinata. Pod istim naslovom radim na novoj knjizi. Ovog proljeća planiram posjetiti naša ishodišta: Kreševo, Fojnicu, Kraljevu Sutjesku, Bobovac i Guču Goru. Vjerujem da će nakon toga i uz Mostarsko proljeće 2021.  godine svjetlo dana ugledati nova knjiga. Kako i znate, nastojim svakog tjedna prirediti kolumnu za Večernji list. Svakako, već sada treba razmišljati o strukturi Mostarskog proljeća 2021. godine, usuglašavati termine i tražiti rješenja za njegovu izvedbu. 

Pošaljite poruku čitateljima...

-U malom Ogranku mostarske Matice hrvatske godinama se događaju velike stvari. Skupini istinskih zaljubljenika i zanesenjaka u Matičino višestoljetno kulturno, društveno i nacionalno poslanje svaka pomoć dobro je došla. Nijedna podjela nije dobra. I nije korisna.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

11 h 59 min

U novom broju donosimo

Novi broj

18 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

17 Ruj 2024