Dnevni.ba - PRELOADER

INTERVJU Željko Obradović: Uspostavljamo moderan sustav zemljišne administracije u Federaciji BiH

27 Srp 2020


INTERVJU Željko Obradović: Uspostavljamo moderan sustav zemljišne administracije u Federaciji BiH

Direktor Federalne uprave za geodetske i imovinskopravne poslove Željko Obradović u intervjuu za Dnevni list govorio je o najvažnijim aktivnostima i projektima koje provodi i koje planira provoditi ta institucija. Između ostalog, Obradović je predstavio i koje sve benfite imaju građani od tih projekaka...

Koje su trenutno najvažnije aktivnosti Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove?

-Federalna uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove je uz potporu proračunskih, donatorskih i kreditnih sredstava realizirala, realizira i planira realizirati čitav spektar jako važnih projekata i aktivnosti koji su od suštinske važnosti za sektor zemljišne administracije, obične građane ali i gospodarstvo u cjelini.

Veliku pozornost dajemo ažurnosti i točnosti podataka o nekretninama a tu su svakako najvažniji projekt „Registracija nekretnina“ i usuglašavnje katastarskih i zemljišnoknjižnih podataka te „Izlaganje podataka izmjere i katastarskog klasiranja na javni uvid“ sa nastavkom već započetih predratnih aktivnosti. Uspostava temeljne topografske baze je u tijeku, gravimetrijska i GPS  mjerenja su završena a pri kraju je projekt Nivelmana visoke točnosti što će biti dovoljni podatci za izračun Geoida.

Adresni registar, registar cijena i masovna procjena vrijednosti nekretnina te projekt katastra komunalnih uređaja su također veliki izazovi za našu instituciju a velika dobit i korist prvenstveno za jedinice lokalne samouprave. Naravno, tu su i izrada i realizacija projekata  komasacije zemljišta za koje očekujemo i potporu Federalnog ministarstva poljoprivrede, a angažirani smo i na poboljšanju  servisa i usluga za sve naše korisnike uz stalno praćenje međunarodnih standarda.

Projekt 'Registracija nekretnina' je prepoznat kao jako bitan. Može te li nam reći nešto više o ovom projektu?

-Pripreme za proces usuglašavanja katastarskih i zemljišnoknjižnih podataka je započeo 2007. godine u okviru projekta „Registracija zemljišta“  ali suštinske aktivnosti su krenule  2013. godine. U svakom slučaju,zahvaljujući aktivnostima na sistematskom usuglašavanju podataka o nekretninama između katastra i zemljišne knjige do sada je, zaključno sa 30. 6. 2020. godine, 995.15 vlasnika i suvlasnika u Federaciji BiH uknjižilo svoje nekretnine u okviru ovoga projekta i time zaštitili svoja prava na njima, čime su unaprijeđene i pretpostavke za siguran pravni promet tim nekretnina.

U cilju unapređenja rada uposlenih i poboljšanja kvaliteta usluga, renovirano je i opremljeno četrnaest katastarskih i pet zemljišnoknjižnih ureda u Federaciji BiHa opremljeni su i pojedini katastarski uredi odgovarajućom geodetskom opremom, a sve sukladno zahtjevima općinskih katastarskih ureda i općinskih sudova sa kojima imamo jako dobru suradnju. Završeno je skeniranje, indeksiranje i uvezivanje sa zemljišnoknjižnim softverom svih zemljišnih knjiga u Federaciji BiH. Sukladno Strategiji informacijske i komunikacijske tehnologije zemljišne administracije u tijeku su aktivnosti na nadogradnji katastarskog i zemljišnoknjižnog informacijskog sustava.  Zaključno sa 30. 6. 2020. godine, u Federaciji BiH je usuglašeno 53,6% katastarskih i zemljišnoknjižnih podataka. Podatci o nekretninama su usuglašeni za 239 katastarskih općina, što predstavlja 98,4% od projektnom dokumentacijom predviđenih 243 katastarske općine. Ukupno posmatrano, aktivnosti na sistematskom usuglašavanju podataka i zamjeni i uspostavi zemljišne knjige na podatcima nove katastarske izmjere biti će obuhvaćene 332 katastarske općine umjesto 243 koliko je predviđeno Projektnom dokumentacijom. Sve predmetne katastarske općine, ukupno 332, se nalaze na području 58 općina/gradova i u nadležnosti su 30 općinskih sudova. Naglašavam da se radi o urbanim, gradskim, zahtjevnijim područjima što daje dodatnu težinu i važnost ovom projektu.

Očito da se radi o jako važnom projektu za naše građane. Ali s kojim se poteškoćama i problemima suočavate u realizaciji ovog projekta i njegovih aktivnosti?

-Sustav uknjižbe nekretnina i prava vlasništva i drugih stvarnih prava na nekretninama u Federaciji BiH temelji se na dvije evidencije odnosno registra – katastru i zemljišnoj knjizi. Katastar je javni registar o nekretninama u kojem se nekretnine pojedinačno određuju i opisuju prema njihovim tehničkim karakteristikama te su katastarski podatci o nekretninama temelj za uspostavu, obnovu, vođenje i održavanje zemljišnih knjiga kao i za uspostavu drugih evidencija o prostornim podatcima.

Pravno stanje nekretnina mjerodavno za pravni promet se vodi u zemljišnim knjigama koje su poznate u narodu i kao „grunt“. Zemljišna knjiga je javna knjiga i javni registar prava vlasništva na nekretninama i drugih prava koja su zakonom predviđena za upis i ostalih zakonskih činjenica od značaja za pravni promet. Provođenjem propisanih procedura na usuglašavanju postojećih podataka katastra i zemljišnih knjiga, a u cilju zamjene i/ili uspostave zemljišne knjige po podatcima nove izmjere osigurava se jasan uvid u međusobne veze nekretnina registriranih u katastru zemljišta i zemljišnoj knjizi u pogledu definicije nekretnine - tehnički podatci, i prava na nekretninama - pravni podatci. Ovo je osigurano izradom odgovarajuće dokumentacije koju ovjerava nadležna služba jedinica lokalne samouprave, nakon čega se dokumentacija proslijeđuje nadležnom općinskom sudu u svrhu provođenja postupka uspostave i zamjene zemljišne knjige utemeljene na podatcima nove izmjere.Da bi se svi zahtjevi za upis mogli procesuirati i podatci harmonizirati, neophodan je odziv stranaka u postupku zamjene i uspostave zemljišne knjige.

Važno je naglasiti da je pravo ali i obveza građana da registriraju svoje vlasništvo i suvlasništvo na nekretninama. Svi upisi u zemljišne knjige za katastarske općine u kojima se vrši uspostava ili zamjena zemljišne knjige u okviru „Projekta registracije nekretnina“ se provode bez naplate sudskih taksi, što svakako pruža jedinstvenu priliku svim vlasnicima i suvlasnicima da bez troškova objave uspostave i bez troškova sudskih taksi riješe imovinsko-pravni status svojih nekretnina.

Stoga, pozivamo sve vlasnike i suvlasnike na nekretninama da iskoriste svoje pravo i obvezu te da u nadležnom zemljišnoknjižnom uredu u Federaciji BiH registriraju svoje vlasništvo i suvlasništvo na nekretninama. Također, s obzirom da je osigurana i internet dostupnost katastarskih i zemljišnoknjižnih podataka za nekretnine u Federaciji BiH, pozivamo sve vlasnike i suvlasnike na nekretninama da na web stranicama www.katastar.bai www.e-grunt.ba provjere stanje upisa na nekretninama u katastru i zemljišnim knjigama Federacije Bosne i Hercegovine.

Postojeći sustav zemljišne administracije u Federaciji BiH je jako složen, kompliciran. Da li se razmišlja o pojednostavljenu ovoga sustava? Zar ne bi bilo logičnije da su ove dvije evidencije (katastar i zemljišna knjiga) u okviru jedne institucije, objedinjene pod jednim krovom?

-Naravno da je postojeći ustroj i sustav u Federaciji BiH jako komliciran i barijera je u realizaciji projekata u ovoj oblasti ali i smetnja našim korisnicima, običnim građanima prilikom traženja podataka o svojim nekretninama. Postavlja se zbilja logično pitanje zašto ići u dva ureda po podatke o svojoj nekretnini? Zar nije jednostavnije da se sva ta evidencija nalazi u jednom uredu u okviru jedne institucije? Pokušavali smo nešto tako uraditi ali nije išlo, zatim smo se orijentirali na rad sa podatcima u okviru postojećeg sustava i pružanje što bolje usluge našim korisnicima. Uvjeren sam da će u budućnosti sa jačanjem europskih trendova i ovaj postojeći sustav biti pojednostavljen. Bez obzira na sve prepoznati smo u regiji ali i šire po svojim rezultatima.

Trenutačno su u tijeku aktivnosti izgradnje modernih, digitaliziranih sustava, integriranog rukovođenja zemljišnim knjigama i katastarskim podatcima u Federaciji BiH. Te aktivnosti podrazumijevaju rad na integriranosti, usklađenosti i konzistentnosti baza podataka zemljišnih knjiga i katastra, odnosno katastra nekretnina te njihovu interoperabilnost sa svim drugim registrima (adresni registar, registar pravnih i fizičkih osoba, te drugih registara) što će u konačnici omogućiti pružanje usluga korisnicima na jednostavan i efikasan način.

U sklopu implementacije Projekta registracije nekretnina je izrađena Strategija informacijske i komunikacijske tehnologije zemljišne knjige i katastra nekretnina/zemljišta Federacije Bosne i Hercegovine za period 2019.-2029. godina.

Temeljni cilj IKT Strategije je definiranje prioritetnih ciljeva, projekata i aktivnosti koje doprinose unapređenju i daljnjem razvoju zemljišnoknjižnih i katastarskih informacijskih sustava na teritoriji Federacije BiH. Naglasak je stavljen na unapređenje razmjene podataka između zemljišnoknjižnog i katastarskog informacijskog sustava, omogućavanje razmjene podataka sa drugim javnim registrima (registar osobnih podataka građana, registar poslovnih subjekata, adresni registar i sl.), implementaciju novih elektronskih usluga, poboljšanje kvalitete podataka katastra i zemljišne knjige, kao i poboljšanje i eventualno redizajniranje postojećeg zemljišnoknjižnog informacijskog sustava (ZKIS) i informacijskog sustava katastra nekretnina/zemljišta u jedan jedinstveni sustav.

Ono što zbilja očekujemo je usvajanje Zakona o elektronskom potpisu kako bi naši korisnici mogli  putem interneta preuzimati podatke o svojim nekretninama. Tehnički smo odavno spremni za ove usluge,a naša vizija je izgraditi integriranu bazu podataka o nekretninama u Federaciji BiH.

Koje su konkretne koristi ovoga projekta za obične građane?

-Dosadašnji rezultati implementacije Projekta su pozitivno prihvaćeni od građana prije svega jer besplatno rješavaju neusklađenosti podataka upisanih u katastru i zemljišnoj knjizi za koje bi u redovitim sudskim postupcima utrošili nekoliko tisuća KM, a koji najčešće traju godinu ili dulje. Navedeno je naročito važno za slučajeve gdje podatci nisu usklađeni i gdje zbog problema neusklađenosti fizičke ili pravne osobe ne mogu dobiti građevinske dozvole, niti prometovati nekretninama zbog čega se i pokreće uspostava zemljišne knjige na podatcima nove izmjere. Projekt pozitivno utječe i na građane koji nasljeđuju imovinu, jer isti neće morati pokretati sudske postupke kako bi za naslijeđenu imovinu izvršili usklađivanje podataka između katastra i zemljišne knjige, koje je neophodno za pribavljanje građevinskih dozvola ili prometovanje naslijeđenim nekretninama.

Tko financira ovaj projekt i da li se isti nastavlja?

-Zamjenik predsjedatelja Vijeća ministara i ministar financija i trezora gosp. Vjekoslav Bevanda potpisao je 2. 7. 2020. godine sa šefom Ureda Svjetske banke u BiH gosp. Emanuelom Salinasom ugovor o zajmu za dodatno financiranje Projekta registracije nekretnina. Prema potpisanom ugovoru na Federaciju BiH bit će alocirano oko 7,2 milijuna eura. Sredstva za narednu fazu projekta osigurana su od strane Svjetske Banke- Međunarodna banka za obnovu i razvoj (IBRD).

Osnovni cilj i svrha naredne faze Projekta je nastavak aktivnosti usuglašavanja katastarskih i zemljišnoknjižnih podataka. Navedeno podrazumijeva proširivanje i usklađivanje zemljišno-knjižne i katastarske evidencije u još 100 uglavnom urbanih katastarskih općina na području Federacije BiH s krajnjim ciljem zamjene i/ili uspostave zemljišne knjige u tim katastarskim općinama. Za tehničku implementaciju i naredne faze Projekta zadužena je Federalna uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove i uz nju Federalno ministarstvo pravde za dijelove projekta koji se odnose na zemljišnu knjigu u Federaciji BiH. Planirano je da naredna faza Projekta traje do 31. 7. 2022. godine. Važno je napomenuti da smo razvili jako dobru suradnju s predstavnicima Švedske (CILAP projekt), Norveške i Nizozemske ali i jako dobru međunarodnu suradnju koja nam omogućava ne samo financijsku podršku nego i preuzimanje iskustava.

Naredne godine u periodu od 16. do 18. 5. 2021. godine će Federalna uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove biti domaćin generalnoj skupštini Eurogeographicsa, najvažnijoj asocijaciji katastarskih i kartografskih agencija, što je veliko priznanje nama kao instituciji ali i Bosni i Hercegovini.J. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

15 h 9 min

U novom broju donosimo

Novi broj

14 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

13 Ruj 2024