INVAZIJA 'STRANACA' U MOSTAR: Što su od gradskih vlasti tražili Sattler, Nelson, Field i Kavalec?
Od konstituiranja novog Gradskog vijeća Mostara i izborom novog gradonačelnika Mostara, od čega je prošlo više od četiri mjeseca, očekivalo se da će Grad Mostar ubrzanim koracima početi rješavati ogromne probleme koji su se gomila gotovo čitavo desetljeće.
Zapušteni grad i dalje kronično vapi za svojevrsnim 'restartom' i novim početkom kojim će uhvatiti zamajac razvoja, ali se i obračunati sa svim negativnim naslijeđem koje se sakriva u gradskim administrativnim ladicama.
Ništa se ne mijenja
Nakon konstituiranja vlasti koju čine SDA i HDZ potpomognute vijećnikom Veliborom Milivojevićem malo toga se konkretnog uradilo, makar i na simboličnoj razini. Jedina konkretnija odluka bitna za građane Mostara jeste odluka o uvođenju plaćanja parkinga s cijenama koje nisu baš najbolje 'legle' ušima Mostaraca, pogotovo u kontekstu apsolutne neuređenosti gradskih parkirališnih mjesta. No, čak ni ta odluka još uvijek se ne provodi.
Osim toga, od vidljivijih aktivnosti može se spomenuti povećan angažman na rušenju određenih bespravnih objekata te još uvijek razrovane ulice (neke i po nekoliko puta uzastopno) koje daju dojam da se u Mostaru ipak nešto radi.
Istina, održana je i tematska jednica vezana za Uborak, ali u kakvom je tonu 'prošla' dovoljno govore najave nezadovoljnih građana da bi uskoro mogle uslijediti nove blokade tog odlagališta otpada. Dakle, ni na tom planu konkretnog ničeg nema.
Također, konkretnog obračuna s raznim nepravilnostima i sumnjama u ogromni kriminal koji se godinama povezivao s gradskim institucijama isto tako nema.
Gradonačelnik, ali nitko ni od vijećnika vladajuće većine niti spominje niti im očigledno pada napamet izvršiti dubinsko skeniranje stanja gradskih financija i trošenja novca građana Mostara u proteklih deset godina.
Nikakve neovisne revizije očigledno neće biti, iako javnost već godinama spekulira o sumnjivim poslovima koji su nanosili ogromnu financijsku štetu.
Da će tako i ostati, jasno je i kroz zadržavanje svih dodadašnjih ljudi na čelnim funkcijama u gradskim odjelima. Također, još uvijek nije izvršena ni jedna jedina promjena na čelu gradskih poduzeća, nisu imenovani novi nadzorni i upravni odbori, niti su imenovani novi direktori spomenutih poduzeća.
Potpuno je nejasno trenutno stanje s takozvanim „stoljetnim“ projektom izgradnje pročistača za kojeg se vežu sumnje u ozbiljne financijske malverzacije, o čemu su čak i ambasade pojedinih zemalja u određenim situacijama jako oštro reagirale.
Transparentnost je još uvijek riječ koja se teško prepoznaje u gradskim institucijama, pa se i dalje stvara dojam da se još više radi na 'skrivanju' svega onoga što javnost zanima u vezi gradskih poslova. Umjesto otvorenih i javno dostupnih dokumenata i dalje ne postoje nikakvi javno objavljeni podaci o gradskim financijskim aktivnostima.
Invazija 'stranaca'
Posljednih dana dogodila se prava invazija međunardonih predstavnika i veleposlanika u Mostar. Redom su u gradsku upravu dolazili američki veleposlanik Nelson, njegov britanski kolega Field, uslijedila je i Sattlerova posjeta, kao i ona od strane šefice OSSE u BiH Kavalec.
Zanimljivo je da se te posjete odvijaju nakon što je prošlo 100 dana nove vlasti, a pošto u BiH, a tako i u Mostaru teško što ide bez impulsa sa strane lako se može pretpostaviti da su spomenute posjete u funkciji svojevrsnog podsjećanja gradskih vlasti na obaveze koje trebaju i moraju izvršiti.
U okviru ovih posjeta posebno je zanimljivo da nije bilo nekih „velikih izjava“ od strane gradskih vlasti. Osim kratkih agencijski skrojenih vijesti ni od strane gradonačelnika ni od strane predsjedavajućeg Gradskog vijeća u javnom eteru nije bilo konkretnijih izjava o čemu se stvarno razgovaralo prilikom tih posjeta.
Nije bilo niti, među političarima posebno popularnog, 'naslikavanja' s najmoćnijim stranim dužnosnicima u našoj zemlji, niti velikih govora na organiziranim obraćanjima za novinare. Zbog toga, postavlja se pitanje što su od mostarskih vlasti tražili Sattler, Nelson, Field i Kavalec?
Jer, organizirani dolasci u samo nekoliko dana i poprilična šutnja gradske vlasti koja se ponaša kao da bi im draže bilo da tih posjeta nije bilo, indikativan su pokazatelj da neki zahtjevi postoje. Ali, nitko ne želi reći koji. J. S.