Iran spreman dati novu šansu pregovorima sa SAD-om
Iran
Iran je spreman dati Sjedinjenim Američkim Državama priliku za rješavanje međusobnih sporova, izjavio je visoki iranski zvaničnik za Reuters u srijedu, dan nakon što je predsjednik Donald Trump obnovio svoju kampanju "maksimalnog pritiska" na ovu zemlju.
Ranije je iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araqchi izjavio da američka zabrinutost zbog mogućeg razvoja nuklearnog oružja u Iranu nije složeno pitanje te da se može riješiti, s obzirom na to da se Teheran protivi oružju za masovno uništenje.
“Volja vjerskog establišmenta je da da još jednu priliku diplomatiji s Trumpom, ali Teheran je duboko zabrinut zbog izraelske sabotaže”, rekao je visoki zvaničnik.
Zvaničnik je naglasio da Teheran želi da Sjedinjene Američke Države “obuzdaju Izrael ako Washington zaista želi dogovor” s Islamskom Republikom.
Trump je u srijedu izjavio da preferira potvrđeni nuklearni mirovni sporazum s Iranom, prema objavi na njegovom Truth Social nalogu.
Trumpova politika “maksimalnog pritiska” uključuje napore da se iranski izvoz nafte svede na nulu, kako bi se spriječilo da Teheran stekne nuklearno oružje, prenosi N1.
S druge strane, iranski predsjednik Masoud Pezeshkian umanjio je značaj novih sankcija, ističući da one neće imati odlučujući uticaj na Iran.
“Amerika prijeti novim sankcijama, ali Iran je moćna i bogata zemlja koja može prevazići izazove upravljanjem svojim resursima”, izjavio je Pezeshkian na televizijskoj inauguraciji.
Teheran već dugo tvrdi da je njegov nuklearni program isključivo mirnodopski i da nema namjeru graditi nuklearno oružje.
Međutim, analitičari smatraju da su opcije iranskog establišmenta ograničene zbog slabljenja njegovih regionalnih saveznika nakon početka sukoba između Hamasa i Izraela u Gazi u oktobru 2023., kao i rastućeg nezadovoljstva iranskih građana zbog ekonomske situacije.
Pad sirijskog predsjednika Bashara al-Assada u decembru, koji je bio ključni saveznik Teherana, ozbiljno je narušio iransku “Osovinu otpora” – mrežu regionalnih oružanih grupa i država saveznica koje su se suprotstavljale Izraelu i SAD-u, dok su istovremeno širile iranski uticaj na Bliskom istoku.
Godine 2018, tadašnji predsjednik Trump povukao se iz nuklearnog sporazuma s Iranom iz 2015. i ponovo uveo sankcije koje su teško pogodile iransku ekonomiju. Ove oštre mjere navele su Teheran da prekrši ograničenja iz sporazuma.
Zvaničnik je također naglasio da Iran ne podržava “bilo kakvo raseljavanje Palestinaca iz Gaze”, ali da su pregovori sa Sjedinjenim Državama odvojeno pitanje.
“Iran ne podržava nikakvo raseljavanje Palestinaca i to je jasno saopćeno putem različitih kanala. Međutim, ovo pitanje i put ka iranskom nuklearnom sporazumu su dvije odvojene stvari i treba ih razmatrati zasebno”, rekao je zvaničnik, komentarišući Trumpove izjave da bi SAD mogle preuzeti ratom razorenu Gazu i pretvoriti je u “rivijeru Bliskog istoka” nakon preseljenja Palestinaca, prenosi Reuters.