Ista poruka, različita retorika: Spriječiti ponavljanje fašizma
Širom BiH obilježeni Dan pobjede nad fašizmom i Dan Europe
U brojnim gradovima širom zemlje, u četvrtak su upriličene prigodne aktivnosti u povodu 9. svibnja, kojeg se širom Europe obilježava kao Dan pobjede nad fašizmom te kao Dan Europe.
Tako su izaslanstva svih razina vlasti, Oružanih snaga BiH, SUBNOR-a i drugih udruga građana položila vijence na spomen-obilježju Vječna vatra u Sarajevu. Premijer Sarajevske županije Nihad Uk poručio je da je iznimno bitno baštiniti antifašističke vrijednosti na kojim se temelji naša državnost.
-Treba jačati institucije BiH te ulagati u obrazovanje jer je to najbolji način da se spriječi ponavljanje fašizma, naveo je Uk i podsjetio da se fašizam razbuktao upravo na našim prostorima u 90-ih godina proteklog stoljeća, kada su se u BiH najviše osjetile njegove posljedice, zbog čega je osobito bitno ustrajavati na antifašističkim vrijednostima. U okviru obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom, u Sarajevu je upriličeno i otvaranje postavke Muzeja "Valter brani Sarajevo" na Bistričkoj stanici, te polaganje cvijeća na mezarju "Kovači" i spomen-parku Vraca, budući se istoga dana obilježava i Dan Zlatnih ljiljana.
U Banja Luci marš "Besmrtnog puka"
U okviru obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom, u Banja Luci je, pak, održan marš "Besmrtnog puta", čiji su sudionici položili vijence na Spomenik žrtvama fašizma. Uz brojne građane i članove SUBNOR-a, u maršu su bili i predsjednik RS-a Milorad Dodik, članica Predsjedništva BiH iz RS-a Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić, brojni entitetski ministri i zastupnici, kao i veleposlanik Rusije u BiH Igor Kalabuhov.
Uz čestitke građanima, predsjednik RS-a Dodik istaknuo je da je Dan pobjede nad fašizmom jedan od najznačajnijih datuma u povijesti čovječanstva, dan kada se obilježava pobjedu slobodarskog svijeta nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu.
- To je dan kada odajemo počast žrtvama antifašističke borbe čiji je život ugrađen u stvaranje boljeg i pravednijeg svijeta, naveo je Dodik uz napomenu da se, sjećajući se ogromnog doprinosa srpskog naroda u borbi za oslobađanje Europe, izražava zahvalnost herojima koji su donijeli mir.
- Srbi su slobodarski narod koji je uvijek bio na strani pravde i trebamo biti ponosni na svoju prošlost, povijest i pobjedu u borbi protiv fašizma. RS je danas dobro i stabilno mjesto za život svih, bez obzira na naciju i vjeru, i nastavljamo gajiti suvremene civilizacijske vrijednosti i antifašističku tradiciju, poručio je. Dodik je, potom, promijenio retoriku navodeći da predstoji 'još jedna borba, a to je da se oslobodimo od BiH'.
Ističući da je sloboda ono što objedinjava srpski narod u cjelini, poručio je i da je pobjeda nad fašizmom trajna i da ne može biti zamijenjena nekim drugim terminom. Navodeći da je najveći broj stradalih u toj borbi među srpskim i ruskim narodom, dodao je da to govori što je bila prava namjera.
- Snažan je naš otpor svakoj vrsti ugnjetavanja koji imamo ovdje, kazao je, među ostalim.
Inače, u RS-u je četvrtak, u povodu obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom, bio neradni dan.
Kalabuhov: Srbi se, uz Sovjetski Savez, jedini do kraja borili za neovisnost
Veleposlanik Rusije u BiH Kalabuhov rekao je da Srbe i Ruse ujedinjuje sjećanje na žrtve i poginule borce u Drugom svjetskom ratu u kojem su neprijatelja, na čijoj strani je djelovala gotovo cijela Europa, te je ustvrdio da su se, osim Sovjetskog Saveza, samo Srbi od početka do kraja borili za svoju neovisnost i pridružili Crvenoj armiji u njenom oslobodilačkom pohodu. Podsjetivši da je u Drugom svjetskom ratu ubijeno više od 28 milijuna ljudi, kazao je i da bi, kada bi se za svakog od njih odvojilo minutu šutnje, cijeli svijet šutio više od 50 godina.
-Pobijedili smo kada smo sa Zapadom postigli vojni paritet, kada su naši saveznici bili pod sigurnom zaštitom. I sada, unatoč svim poteškoćama, pobjeđujemo u stvaranju nove Rusije poslije teških događaja devedesetih godina prošlog stoljeća, riječi su Kalabuhova.
Mostar: Da nije bilo partizana, ne bi bilo Jugoslavije ni BiH
U Mostaru su članovi Udruženje antifašista i boraca NOR Mostar obišli Partizansko spomen groblje na kojem su položili cvijeće i vijence te odali počast palim antifašistima u povodu Dana pobjede nad fašizmom. Semir Drljević Lovac, zapovjednik Armije BiH u proteklom ratu, naveo je da danas postoje istočni, moskvoski, te zapadni antifašizam.
- Nekada je to sve bilo jedno i postojao je jedan cilj. Nažalost, konstanta je borba za antifašizam, pravnu državu gdje bismo trebali biti pred zakonom svi isti, ljudska prava i demokraciju, da imamo pravo na različito mišljenje. Upravo fašizam uskraćuje to. Najpogubnije je što se antifašizam veže za određene političke stranke i ideje. Antifašizam je stalna borba da budemo dobri ljudi, da damo pravo drugom i drugačijem i da se borimo za svoje pravo da budemo svoji, rekao je on dok je Esad Kosić, predsjednik JOB Mostar, podsjetio da su se na ovaj datum borili protiv fašizma po drugi put.
- Prvi put smo se borili protiv istočnog fašizma i uspjeli smo se obraniti. Drugi put su nas izdali naši saveznici i napali na prostoru Mostara fašističkim metodama jer su nehrvatsko stanovništvo obilježavali, odvodili u logor Heliodrom, mučili. Današnji dan podsjeća na hrabrost naših prijatelja koji su se beskompromisno prihvatili borbe i obranili što se moglo obraniti, rekao je Kosić i najavio daljnju borbu za BiH i suživot.
Prema riječima Željka Laketića, predsjednika UABNOR Mostar, ovaj je datum uvijek bio od iznimnog značaja za Mostar jer su tu sahranjeni poginuli borci NOR-a koji su dali nemjerljiv doprinos stvaranju bivše Jugoslavije i BiH.
- Oni su stvorili preduvjete da možemo funkcionirati kao država. Ovo je jedina država koju imamo, poručio je Laketić dok je šef Kluba SDA u Zastupničkom domu Parlamenta BiH Šerif Špago istaknuo da ovaj datum ima višestruki značaj.
- Odajemo počast ljudima koji su se u 2. svjetskom ratu borili protiv fašizma, koji su oslobodili BiH i bivšu Jugoslaviju. Za nas u Mostaru, 9. svibanj, osim pobjede nad fašizmom, simbolizira i tužan događaj iz 1993., kada su pripadnici HVO-a izvršili napad na pripadnike ARBiH. Danas odajemo počast i vojnicima 4. korpusa ARBiH koji su nakon zarobljavanja pobijeni, a odgovorni za ta zlodjela nisu još odgovarali, rekao je Špago.
Izaslanstvo Vlade i Skupštine Tuzlanske županije također je istim povodom u Tuzli položilo cvijeće i odalo počast na kompleksu spomen-obilježja na Slanoj Banji u tom gradu. Ministar financija TŽ-a Suad Mustajbašić ocijenio je da fašizam, iako je vojno poražen 1945., i dalje živi te se u svojim najgorim oblicima manifestirao u BiH 90-tih godina.
-I tada su narodi sa ovih prostora, okupljeni u obrambeno-oslobodilačkim snagama, pokazali svoje antifašističko opredjeljenje, njegovali se i poštivali, branili različitosti, za razliku od druge strane koja je uništavala, ubijala i protjerivala sve što nije imalo njima prihvatljiv prefiks, kazao je. U Brčkom je, pak, paljenjem svijeća, polaganjem vijenaca i moljenjem opijela na tri mjesta gdje su stradali hrvatski civili obilježena 32. godišnjica „Dan sjećanja“ za 27 ubijenih civilnih žrtava.
Obilježavanje Dana Europe 2024.
U okviru obilježavanja Dana Europe 2024., Delegacija EU-a u BiH, u suradnji s festivalima “Freshwave”, “Garden of Dreams”, “From Herz With Love” i agencijom “Zeus Agency”, 11. svibnja u Banja Luci, Mostaru, Sarajevu i Tuzli, pod krilaticom “Oduvijek u srcu Europe”, organizira nastupe svjetski poznatih DJ-eva.
Dan Europe najvažniji je praznik EU-a, kojeg se tradicionalno obilježavanja s građanima širom BiH te je organizacija ovih događaja koji će se održati simultano u četiri grada rezultat suradnje i predanosti glazbenih festivala i organizacija iz BiH koji će, uz podršku EU-a, publici omogućiti događaje koji slave slobodu, različitost i zajedništvo.
Tim je povodom šef Odjela Delegacije EU u BiH za komunikacije Ferdinand Koenig na tiskovnoj konferenciji napomenuo da EU na Dan Europe slavi ujedinjenje i pobjedu nad fašizmom, uz poruku da projekt EU-a neće biti završen dok u europskoj obitelji ne bude i naša zemlja.