Dnevni.ba - PRELOADER

Ivanić: Nitko nije istinski prihvatio Dejton

10 Tra 2024


Ivanić: Nitko nije istinski prihvatio Dejton
U dubokoj smo krizi

Gostujući na FTV, Mladen Ivanić, počasni predsjednik oporbenog PDP-a, ocijenio je očitim, govoreći o državnoj koaliciji, da postoji duboka kriza te da nije jasno kako iz nje izaći jer ništa od bitnih stvari još uvijek nije urađeno. 

- Oni jesu u koaliciji, čim su zajedno u vlasti. No, kakav je sadržaj te koalicije je sasvim drugo pitanje. Oni mogu bježati od toga: SNSD  očito ne voli reći da je u koaliciji s 'Trojkom', a 'Trojka' ne voli reći da je u koaliciji sa SNSD-om, ali to jest koalicija. Ima li ona sadržaj? Nema. Nije ga imala ni u samom početku. Meni je bilo jasno da će se, čim podijele funkcije, zabiti u svatko u svoj kut, jedni će biti veliki Bošnjaci, građani BiH koji će govoriti o cjelovitoj BiH, drugi će govoriti o neovisnoj RS, i to se u krajnjoj liniji i desilo, obrazlaže Ivanić. 

Na pitanje zašto je politička kriza permanentno stanje u BiH, odgovorio je da nije komplicirano doći do rješenja ako se to želi. Mišljenja je da, zapravo, nitko u nije istinski prihvatio Daytonski sporazum. - Svatko vjeruje da će ostvariti više no što ima i više se bave time, umjesto da prihvate zbilju. BiH nije nimalo kompliciranija od Švicarske ili Belgije koje su, za razliku od nas, istinski prihvatile svoja ustavna uređenja, kaže Ivanić.

Upitan koji je najveći izazov lidera 'Trojke' u odnosima s Miloradom Dodikom i Draganom Čovićem, iznio je mišljenje da ključni izazov kojim bi se oni trebali baviti opća promjena slike o BiH, koju se danas u svijetu tumači kao zemlju u kojoj se ništa 'normalno' ne može desiti. - Očito je da, barem što se SNSD-a tiče, postoje dvije ključne teme na kojima inzistiraju a to su imovina i Ustavni sud BiH, ukazao je Ivanić koji je, u osvrtu na eventualno preslagivanje vlasti, rekao da ne vjeruje da oporba iz RS-a može u poziciju na državnoj razini.

 - Ne vjerujem da je Trojka na to spremna. Da je bila spremna, ne bi dala četvrtog izaslanika u Domu naroda BiH, a time i punu vlast, u ruke SNSD-u. A i tada je moglo doći do drugačijeg sastava vlasti. To nije realna opcija. Ne vidim na čemu bi se mogli naći, što bi to bio programski sadržaj da ga oporba iz RS prihvati niti vidim što 'Trojka', općenito, može ponuditi. Završite to kako ste počeli, platite cijenu toga, poruka je počasnog predsjednika PDP-a, koji je procijenio nerealnim očekivati napredak na europskom putu do kraja ovog mandata. 

- Ne vidim ni jednu jedinu šansu da ova struktura uđe u neku vrstu normalnijeg odnosa i da se okrene europskom putu, pojasnio je uz opasku da je odobreni početak pristupnih pregovora za BiH posljedica geopolitičkih prilika.

 

Neka o Dodiku odluče glasači

Ivanić je odgovorio i na pitanje FTV-a zašto je entitetski predsjednik Dodik krenuo u usvajanje entitetskog Izbornog zakona. 

- Što će biti, zaista ne znam. Kada je Dodik u pitanju, ne možete nikad predvidjeti, kazao je podsjetivši na broje ranije Dodikove najave vezane za entitetske nadležnosti. On sada, cijeni Ivanić, ima drugačiju dilemu: ili prihvatiti Schmidtov nametnuti zakon ili ići na vlastiti zakon. - Djeluje da je odlučio ići na svoj zakon, ne kažem da hoće, jer ne bi bilo prvi put da odustane. Možda je to njegov pokušaj trgovine iza scene, komentirao je uz ocjenu da će, ako Dodik donese svoj zakon i odluči provesti izbore pod patronatom Republičkog izbornog povjerenstva, to biti prevelik izazov. Mišljenja je da na te izbore oporba ne bi trebala ići jer, što god da uradi, bit će pečat da je Dodik pobijedio. O mogućoj eliminaciji Dodika s političke scene, kaže da je najbolje da o tome odluče glasači.

- On toliko voli vlast da će sigurno učiniti sve da ostane na vlasti i neće prihvatiti odluku u slučaju da mu se, eventualno, i bude zabranilo političko djelovanje, zaključio je Ivanić.

 

Čubrilović: Nekorektan poziv Ivanića 

Poziv počasnog lidera PDP-a Mladena Ivanića strankama oporbe da ne sudjeluju na lokalnim izborima u slučaju da oni budu provedeni prema Izbornom zakonu Republike Srpske nije korektan, prvenstveno prema građanima RS-a, smatra predsjednik DEMOS-a Nedeljko Čubrilović. - Pozivati na to u ovoj fazi borbe za decentralizaciju BiH nije korektno, ni prema građanima RS-a, a poglavito ne prema onima koji su trenutno najviše izloženi pritisku i prijetnjama. Mi taj stav ne dijelimo, kaže Čubrilović.

Politika


NOVI ZAKON O SUDU BOSNE I HERCEGOVINE IPAK JESTE UVJET NA EU PUTU?

Je li vladajuća koalicija ponovno obmanula žitelje?

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Bosna i Hercegovina na poklon je dobila svaki korak ...

4 h 0 min

IAKO TO SVAKI DAN PONAVLJA DODIK UOPĆE NE ŽELI PRIPAJANJE RS-A SRBIJI?

Vučić demaskirao Dodika

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba S dobrim dijelom stavova koje je ranije izno...

4 h 2 min

Vlada FBiH će se putem emisije obveznica zadužiti za 250 milijuna KM

Vlada Federacije BiH zadužit će se putem emisije obveznica za dodatnih 250 milijuna KM, objavio j...

25 Stu 2024