IZ BiH: 'U zemlji u kojoj su većina, Bošnjaci diskriminirani, Hrvati i Srbi ne'
Islamska zajednica u BiH o diskriminaciji Bošnjaka po osnovu zapošljavanja
Piše: V.S.Herceg
mostar@dnevni-list.ba
Media centar Islamske zajednice u BiH predstavio je rezultate svoja dva istraživanja, neuobičajena za jednu vjersku instituciju, - 'Debalans Bošnjaka u institucijama Bosne i Hercegovine' i 'Debalans Bošnjaka: Institucije Bosne i Hercegovine sa sjedištem u entitetu RS', čime se želi dokazati kako su Bošnjaci, iako daleko najbrojniji narod u BiH nepravedno zapostavljeni i diskriminirani u nacionalnoj strukturi zaposlenih u državnim institucijama.
Posebno je naglašena "diskriminacija Bošnjaka u zemlji u kojoj su većina", čime se, na žalost, potvrđuje teza kako mnogi istaknuti politički i vjerski predstavnici Bošnjaka u BiH smatraju kako upravo Bošnjaci, zbog svoje brojnosti, polažu ekskluzivno pravo na "svojatanje" države BiH, što je kontekst i razlog namjere vrlo diskutabilan.
Debalans zaposlenih Bošnjaka u institucijama BIH zasigurno nije upitan, kao ni isti takav debalans kod Hrvata kada je riječ, primjerice o zapošljavanju u institucijama RS-a ili bilo kojim drugim državnim ili federalnim institucijama. Kao isto pitanje kada se govori o Srbima u, primjerice, Federaciji. Po pitanju Ostalih, stanje je kudikamo gore. No, kada je riječ o BiH - konstitutivnost naroda upravo jamči zaštitu malobrojnih nad mnogo brojnijima. Upravo na "kartu" brojnosti, igraju svi, a ista često otkriva i buduće političke namjere.
Što stoji u istraživanju Media centra Islamske zajednice u BiH?
"Popis stanovništva u Bosni i Hercegovini osnova je za imenovanje rukovoditelja i zapošljavanje u državnoj službi. Iako je popis pokazao da su Bošnjaci u BiH dominantan narod (50,11% Bošnjaka, 15,43% Hrvata, i Srba 30,78%) istraživanje koje je proveo Istraživački tim Media centra Islamske zajednice potvrđuje da su oni diskriminirani, iako brojčano natpolovična većina. O ovom problemu se do sada puno govorilo, iznosili su se različiti podaci i pretpostavke čime se javnost dodatno zbunjivala, ili je služio za međusobne optužbe i politička potkusurivanja. Također, iznosile su se i neistinite tvrdnje i navodi kako su Hrvati majorizirani i neravnopravni po pitanju političkog predstavljanja, ili da su Srbi ugroženi unitarizacijom koju provode Bošnjaci", navodi se u istraživanju Islamske zajednice u BiH.
Ističe se kako su analizirane 72 institucije, sa sjedištem u Sarajevu, Mostaru, entitetu RS, te policijskim organima BiH, te da su "Bošnjaci su u debalansu u čak 59 institucija uzimajući u obzir broj koji im pripada prema zakonima BiH".
"Od ukupnog broja zaposlenih, manje ih je na 717 pozicija. Odgovornost za ovakvo stanje snose sve političke stranke u BiH i pojedinci koji svojim radnjama krše zakone. Ako se očiti trend nastavi i problem ostavi po strani, uskoro će biti nemoguće bilo što popraviti. Problemu se mora hitno i sveobuhvatno pristupiti. Bošnjaci se sustavno i planski dovode u poziciju diskriminirane manjine, ne samo u sredinama iz kojih su protjerani, već i u institucijama na državnoj razini, suprotno Ustavu BiH i važećim zakonima", zaključuje se u analizi.
Nadalje se navodi: "Analizirajući podatke zaključno sa 31. prosinca 2023. godine, može se utvrditi da je u 12 državnih institucija čije je sjedište u entitetu RS ukupno zaposleno 3.017 osoba. Koliki je, zapravo, debalans Bošnjaka govori podatak da je od ukupnog broja zaposlenih samo 1.179 osoba bošnjačke nacionalnosti, odnosno 39,10%. Član 7. Zakona o upravi nalaže: "U organima uprave osigurava se odgovarajuća nacionalna zastupljenost državnih službenika i zaposlenika u skladu s nacionalnom strukturom stanovništva, a prema posljednjem popisu stanovništva u Bosni i Hercegovini". Podsjećamo da je posljednji popis stanovništva u BiH iz 2013. godine - 50,11% Bošnjaka, 30,78% Srba, 15,43% Hrvata i 3,68 Ostalih. Uzimajući u obzir odredbe člana 7. Zakona o upravi, Bošnjaka je manje na 333 pozicije od zakonom utvrđenog broja. Debalans Bošnjaka posebno je prisutan u jednoj od najvažnijih institucija države BiH - Upravi za neizravno oporezivanje BiH, gdje ih nedostaje čak 207".
U analizi Media centra Islamske zajednice BiH zaključuje se kako je Bošnjaka manje na 333 pozicije od zakonom utvrđenog broja te se donosi konačan izračun za entitet Republiku Srpsku: Bošnjaci (1.179) - 39%, Srbi (1.219) - 41%, Hrvati (589) - 19% i Ostali (30) - 1%.
"Ako HDZ ne bude spreman na kompromis, neće dobiti ništa"
Kao što vrlo često visoki i "niži" predstavnici Katoličke crkve u BiH znaju biti "tajnici HDZ-a BiH", kao što se jednom prilikom izrazio i bh novinarski doajen i dopisnik Al Jazeere iz Washingtona Ivica Puljić, tako često i predstavnici Islamske zajednice, kao i SPC-a, znaju biti "tajnici" SDA ili SNSD-a, nastavljajući beskonačno ispreplitanje i uplitanje nerazdvojivog u BiH - naroda, nacije, vjerskog i etničkog.
Međutim, da upravo i predsjednik najjače bošnjačke nacionalne stranke, SDA, Bakir Izetbegović, računa na brojčanu nadmoć Bošnjaka nad ostala dva naroda, dao je pokazati i svojim izjavama od kojih podsjećamo samo na neke. Bez da na bilo koji način aboliramo od značajne odgovornosti za političko stanje u BiH i HDZ.
"Ako HDZ ne bude spreman na kompromis, neće dobiti ništa", kazao je Izetbegović 2021. godine u luksemburškom gradu Wiltzu, imputirajući da upravo on "daje", što je vrlo osjetljiv politički diskurs. Pri tom ne ulazeći u nevjerojatnu političku "solidarnost" ove stranke sa SNSD-om Milorada Dodika. Obostranu.
"Ako Čović nastavi sa prijetnjama, suradnjama s Dodikom, pritiscima, onda će se slučaj Komšić spustiti na druge razine", kazao je svojedobno Izetbegović i za emisiju Pressing N1 BiH.
Međutim, podsjetimo što je predsjednik SDA u siječnju ove godine kazao u intervjuu za portal Klix.ba, kada je jasno poručio, pa i zaprijetio HDZ-u preuzimanjem kontrole u domovima upravo računajući na brojnost Bošnjaka, odnosno, nacionalno preglasavanje.
”…Dovoljno je već bilo provokacija. Bošnjaci su ipak pet puta brojniji. Ne može jedan uvjetovati petoricu. Mi ćemo razbiti te okove i Čović se ne bi trebao tako ponašati... Hrvatska politika koja je na silu pokušala nešto raditi u BiH je užasno koštala Hrvate u ovoj zemlji.. Dakle, problem je u Domu naroda koji maltretira većinu. Mi ipak imamo pravo razmišljati kako doći do ruku u tom organu, a da manjina ne maltretira većinu. To nije protuzakonito. Ali, se nadam da nas HDZ neće tjerati u tom smjeru i da ćemo se dogovoriti s njima, da i oni budu zadovoljni”, poručio je tada Izetbegović.
Nevjerojatne su neke od Izetbegovićevih izjava. U kolovozu 2022. godine na jednoj od tribina SDA, on je beskompromisno prisvojio zajedničku povijest bh naroda: "Mi smo imali problema sa jednopartijskim režimom i njega je vrijeme odnijelo. Vidjelo se da to nije rješenje. Imali smo pravo biti protiv režima, ali nikada nismo bili protiv Jugoslavije i partizanskog pokreta. Rahmetli Alija je bio pripadnik partizanskog pokreta. Mi smo muslimani, Bošnjaci, Bosanci, Europljani, i ništa ne isključuje jedno drugo. Zato s ponosom možemo reći da je kralj Tvrtko naš, da je naša i kraljica Katarina, da smo pod Tvrtkovim ljiljanima obnavljali neovisnost 1992. godine. Bobovac je naše mjesto. Naše je i osmansko i austrougarsko naslijeđe u BiH”, kazao je Izetbegović, naglasivši da se ničega od navedenog ne treba odricati, te da Bošnjaci u sebi sadrže slojevit identitet.
"Sebe ni na koji način ne trebamo reducirati. Mi smo i muslimani, i Bošnjaci, i Bosanci, i Europljani. Naši su bosanski kraljevi, to je naša kost. Naši su preci koji leže pod stećcima, naše su džamije, crkve i sinagoge, naši su i Titovi partizani i Alijini zlatni ljiljani”, poručio je Izetbegović.
Kao i, između ostaloga, u ulizujućem intervjuu za arapski televiziju AlArabiya u rujnu prošle godine kako je "BiH najzapadniji dio islama” te da je stranku "koja je dominantno pobijedila naslijedio od svog oca"
Potom je govorio kako je “učenje bosanske crkve navodno bilo slično Islamu, te da se "zbog toga Islam jako širio u BiH dolaskom Turaka”, ali i kako je "islam na ovim prostorima postojao i prije dolaska Turaka", a pozvao je i islamske zemlje “da pomognu BiH i nadjačaju utjecaj Zapada”.
“Visoki predstavnik tu nije sam. On ima PIC i to su zapadne zemlje, SAD, Njemačka, Francuska, EU i predstavnici OIC-a, koje predstavlja Turska. OIC je bio protiv ovoga što se radi. Na prvo mjestu je SAD koji želi stabilizirati odnose na Balkanu tako što će ići u korist jakih na štetu manjih naroda. Prije svega ustupke Srbiji da bi je odvukli od Rusije i Putina”, istaknuo je Izetbegović, naglasivši kako "na Balkanu živi 2 milijuna Bošnjaka muslimana i još dva puta toliko Albanaca muslimana".
Brojčana nadmoć
"Jašta nego ćemo se prebrojavati", kazao je svojedobno Reisul-ulema Islamske zajednice (IZ) u BiH Husein-ef. Kavazović, otvoreno dajući podršku predsjedniku SDA Bakiru Izetbegoviću tijekom predizborne kampanje i kritika koje su pljuštale nakon što to izjavio čelnik ove najjače nacionalne stranke kod bh Bošnjaka, aludirajući na "prebrojavanje Bošnjaka" u slučaju “najgoreg scenarija”, a nakon čega su uslijedile kritike iz međunarodne zajednice u BiH. Međutim, pitanje namjera koje se sve manje skrivaju i sve su glasnije - ostaje otvoreno, kao i budućnost BiH.
U BiH skoro da i ne postoji konstitutivni narod i predstavnici Ostalih koji nisu diskriminirani po nekom osnovu. Međutim, kada u zemlji vrlo kompliciranog uređenja, koja nikako da zacijeli rane od proteklog međunacionalnog rata, na tu istu zemlju polažete pravo zbog brojčane nadmoći pa tako i uvjetovanja, određivanja i "dobre volje" i "davanja" pozicija malobrojnijem ukoliko se taj isti malobrojni ponaša u skladu s vašim očekivanjima - nikako ne vodi dobroj budućnosti.
To isto vrijedi i za bilo koju lokalnu sredinu, županiju ili općine gdje je jedan konstitutivan narod brojčano nadmoćniji od drugoga te tako podložan minoriziranju.