Izaslanstvo Vlade HNŽ-a u radnom posjetu Hutovu blatu
.webp)
Sveobuhvatna analiza trenutačnoga stanja u Parku
Predsjednica Vlade HNŽ Marija Buhač, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede HNŽ-a Mario Jurica i ministar unutarnjih poslova Marijo Marić boravili su u petak u službenomu posjetu Parku prirode Hutovo blato, gdje ih je ugostila ravnateljica Irena Rozić sa suradnicima, a radnomu je sastanku nazočila i gradonačelnica Čapljine Iva Raguž.
Temom sastanka bila je sveobuhvatna analiza trenutačnoga stanja u Parku, predstavljanje izvješća o radu te razmatranje ključnih izazova i razvojnih potencijala. Poseban naglasak stavljen je na očuvanje prirodnih vrijednosti, učinkovito upravljanje zaštićenim područjem i provedbu planova održivoga razvitka, priopćeno je iz Vlade HNŽ-a.
Upoznavši predsjednicu Vlade HNŽ-a i ministre s postojećim stanjem, provedenim aktivnostima i aktualnim projektima, Rozić je naglasila važnost potpore županijskih institucija u ostvarivanju strateških ciljeva Parka.
Posebno je istaknula potrebu jačanja kapaciteta, infrastrukturnih ulaganja i međuresorne suradnje, napose u segmentima zaštite okoliša, turizma i edukacije. Predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač potvrdila je neupitnu opredijeljenost Vlade daljnjem aktivnom podupiranju rada Parka prirode, prepoznajući njegov izniman prirodni, biološki, turistički i svaki drugi značaj.
'Ovo iznimno važno stanište za brojne biljne i životinjske vrste i jedno od najvećih ptičjih zimovališta na europskomu kontinentu uopće naša je bogomdana ljepota koju smo dužni strateški pozicionirati, trajno štititi i njome održivo gospodariti. To se posebno odnosi na razvitak turističkoga aspekta koji iz godine u godinu raste, ali sobom nosi nove izazove. Činjenica da je Hutovo blato prepoznato na najvišoj međunarodnoj razini služi nam na ponos, ali nas i dodatno obvezuje. Upravi Parka čestitam na njihovu zalaganju, a posebno me raduju uspješne prekogranične suradnje sa susjednim državama u kojima je izravno sudjelovala Vlada HNŽ-a, a koje su provedene kroz Park prirode Hutovo blato', kazala je predsjednica Vlade HNŽ-a.
Buhač je također poručila da će Vlada nastaviti pružati institucionalnu potporu, poglavito kroz unaprjeđenje zakonodavnoga okvira s ciljem daljnjega razvitka Hutova i, prije svega, očuvanja njegovih iznimnih prirodnih dobara.
Ravnateljica Parka Irena Rozić ocijenila je kako je službeni posjet izaslanstva Vlade HNŽ-a snažna potvrda važnosti Hutova za cjelokupno podneblje.
'Suočeni smo s izazovima u očuvanju bioraznolikosti i održivom upravljanju, ali vjerujemo kako zajedničkim djelovanjem, po uzoru na europske primjere, Hutovo blato možemo razviti u prostor koji na najbolji mogući način spaja prirodu, znanost, turizam i održivi razvitak', dodala je Rozić.
Iz Vlade su podsjetili kako je još 1998. Međunarodno vijeće za zaštitu ptica uvrstilo Hutovo na popis međunarodno važnih ptičjih staništa, dok je Park 2001. poslije upisan i na popis močvara od međunarodne važnosti po metodologiji Ramsarske konvencije, čime je registriran pri UNESCO-ovu direktoratu u Parizu.