Dnevni.ba - PRELOADER

Izbori 2008. u Mostaru: SDA dobio bitku, HDZ rat

01 Ruj 2020


Izbori 2008. u Mostaru: SDA dobio bitku, HDZ rat

Piše: V.S.Herceg

desk@dnevni-list.ba

Dok se zahuktavanje kampanje za izbore u Mostaru 20. prosinca tek očekuje, a Mostarce glasački listići nakon 12 godina od posljednjih izbora, za podsjetiti je i na omjer vijećničkih snaga u Gradskom vijeću Mostara 2008-2012. godine, ali i na neke pojedinosti koje su, možda, zaboravljene, ali vrlo značajne i za buduće koleracije u gradu na Neretvi.

SDA osvojio najviše – čak 12 mandata

Na posljednjim, održanim lokalnim izborima u Mostaru SDA je uvjerljivo zadobila najviše mandata - čak 12 vijećnika od 35 koliko broji gradsko vijeće Mostara. HDZ BiH osvojio je samo 7 vijećničkih mandata, što je zasigurno bio veliki gubitak, a isto toliko mandata (7) osvojila je i Narodna stranka Radom za boljitak (NSRZB) Jerke Ivankovića Lijanovića koje, nakon sudskih procesa protiv njenih osnivača braće Lijanović, sada uopće nema na izborima.

SDP BiH osvojio je 3 vijećnička mandata, isto kao i HDZ 1990, a Stranka za BiH 2, dok je HSP imao jednog vijećnika. Ovi rezultati i danas izgledaju nevjerojatni, no jasno pokazuju razinu stranačkih dogovora prvenstveno između SDA i HDZ-a. No, ovaj omjer vijećnike u ovom obliku nije dočekao i raspuštanje Gradskog vijeća koncem 2012. godine.

Prema statistici Stručne službe GV Mostara - to je tada izgledalo ovako: SDA je u svom okrilju zadržala svih 12 vijećnika, no druge stranke doživjele su značajne turbulencije - odlazak stranačkih u neovisne vijećnike. Tako je HDZ BiH dočekala raspuštanje GV Mostara s 5 vijećnika, NSRZB samo sa 2, HDZ 1990 samo s jednim.

S druge strane samostalnih vijećnika koji su napustili stranke preko kojih su izabrani u GV Mostara, bilo je čak 12, a posebno zanimljivo je bilo pratiti tijek događaja izbora gradonačelnika Mostara.

Naime, novi gradonačelnik Mostara, HDZ-ovac Ljubo Bešlić, izabran je tek nakon 440 dana od izbora, beskonačnih pregovora SDA i HDZ-a, ali i pojedinih vijećnika u GV Mostaru i čak u trećem krugu izbora-glasovanja za gradonačelnika.

Pobjednici i Gubitnici

Podsjetimo, za gradonačelničko mjesto tada su kandidirani Suad Hasandedić (SDA), Ljubo Bešlić (HDZ BiH) i Marko Romić (NSRZB).

Za Suada Hasandedića u prvom krugu glasovanja glasalo je 14 vijećnika, za Bešlića je glasalo njih 12, a Romića 7. Međutim, iz razloga što nijedan kandidat nije zadobio dvije trećina vijećničkih glasova uslijedio je drugi krug u kojem su se našli Bešlić i Hasandedić bez Romića jer je ovaj imao najmanje glasova, i novi pregovori. No, niti drugi krug nije dao pobjednika: Hasandedić je ponovno dobio dva glasa više od Bešlića, 15:13, no to nisu bile dvije trećine glasova te je uslijedio treći krug izbora gdje se, prema Statutu, gradonačelnik bira sa prostom većinom.

Što se dogodilo, tko je "izdao" ili "prodao se", u SDA-u ni do danas nije jasno, no Ljubo Bešlić sa 17 vijećničkih glasova postao je po drugi put gradonačelnik Mostara i na tom mjestu je ostao sljedećih 11 godina, a na poziciji prvog čovjeka Mostara 15 godina. Suad Hasandedić ostao je na 15 glasova, a SDA bez gradonačelnika.

HDZ BiH pokazao se kao vrhunski politički pregovarač i sa samo osvojenih vijećničkih mandata dobio svoga gradonačelnika. No, bilo je pregovora o sporazummu da SDA i HDZ podijele gradonačelnički mandat, dvije godine da prvi čovjek Mostara bude Bešlić, a dvije SDA-ovac Hasandedić, no to je palo u vodu. SDA se morao zadovoljiti sa predsjednikom Gradskog vijeća, a kolika je bila uloga HDZ 1990 pokazalo se imenovanjem tadašnjeg 'Devedesetkinog' vijećnika Danijela Vidovića za zamjenika predsjednika Gradskog vijeća. No, i on je uskoro svojoj stranci rekao 'bye, bye' i prešao u neovisne vijećnike. 

Zbivanja u Mostaru bila su i povod novim napetostima između SDA i HDZ-a, i to prvenstveno u svjetlu sporazuma kojeg su predsjednik HDZ BiH Dragan Čović i tadašnji predsjednik SDA, pokojni Sulejman Tihić potpisali za Mostar, a u kojem su dogovorili i "rotaciju" gradonačelnika.

Što će Mostaru i Mostarcima donijeti novi izbori, koje vijećnike, koje stranke i koje političke 'dealove' nakon prosinca ove godine. S obzirom da se za izbore kandidiralo čak 34 stranke i 8 neovisnih kandidata - zima u Mostaru biti će zasigurno politički vrela.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

9 h 15 min

U novom broju donosimo

Novi broj

19 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

18 Ruj 2024