Dnevni.ba - PRELOADER

IZBORI Slijedi drugo poluvrijeme u Mostaru

21 Pro 2020


IZBORI Slijedi drugo poluvrijeme u Mostaru

Nikšić i Kojović ne bi smjeli u Gradskom vijeću podržati niti Kordića niti Guzina!

Mučni “festival demokracije” u gradu na Neretvi, nakon punih 12 godina izbornoga mraka, je konačno iza izbezumljenih ljudi koji su danima sluđivani u predizbornoj kampanji kao da se radi o goloj borbi za život i smrt. 

Udružene sarajevske stranke, ali i njihovi rivali iz HNS-a, su izbor za Gradsko vijeće predstavile kao sudbonosni politički cilj koji će odrediti s jedne strane budućnost Federacije i države, dok oni sa zapadne obale  formiranje vlasti u Mostaru vide kao dan “d” za nacionalnu opstojnost. Čak su se i pojedini vjerski poglavari sjatili da mobiliziraju sve snage za 'konačni obračun'.

Utrka za gradonačelnika

Neretva, naravno, neće presušiti s njima ili bez njih, rezultati su manje-više očekivani, slijedi jednako stresna i neizvjesna sapunica oko izbora gradonačelnika Mostara, ili kako to reče Safet Oručević 'drugo poluvrijeme u kojem probosanske snage trebaju biti pametne i jedinstvene i konačno izabrati  gradonačelnika bošnjačke nacionalnosti'. 

Bosanskohercegovački blok, kojeg je do sada podržavao i Narod i Pravda, ima u nastavku izborne priče nezahvalnu ulogu. Glasovi vijećnika te grupacije bi, po svemu sudeći, mogli presuditi o imenu prvog čovjeka Mostara i njegovoj pripadnosti jednome od dva bloka ili nesretnoj obali. U izbornoj kampanji su Nermin Nikšić i Predrag Kojović rezolutno odbijali i svaku pomisao priklanjanja jednom od suprotstavljenih tabora, pa su s gnušanjem demantirali posijano sjeme sumnje da su sklopili nekakav tajni pakt s probosanskim snagama koje predvodi SDA i Bakir Izetbegović.

Izbori za Gradsko vijeće su “dopuštali” solističku, samostalnu izbornu utrku SDP-a i Naše stranke za svakog birača, međutim izbor gradonačelnika Mostara je posve druga situacija. 

Niti jedna grupacija nema dovoljno ruku da sama izabere upravitelja grada na Neretvi i morat će se u konačnici politički trgovati i popuštati. Nema previše kalkulacija za izbor gradonačelnika Mostara.

Opcije

Opcija je dogovor starih političkih pajdaša HDZ BiH i SDA i tu se Bosanskohercegovački blok ne bi bitno pitao. Druga je opcija da Nikšić i Kojović podrže nekoga s istočne ili pak zapadne  obale. A, to bi bilo gaženje  davno zacementiranog principa da neće koalirati  s nacionalnim strankama, prioritetno ne sa SDA i HDZ BiH.

To su do sada u praksi i demonstrirali i doista bi bilo političko samoubojstvo kada bi u Mostaru okrenuli ploču i podržali neku od nacionalnih opcija. Jedna od varijanti, ipak manje realna i vjerodostojna, je da eventualno probosanske stranke, SDA, DF, SBiH i BPS podrže kandidata Bosanskohercegovačkog bloka, ili da to učini možda Dragan Čović što bi bilo ravno senzaciji. 

I treća je opcija da u Gradskom vijeću ne dođe do kompromisa i da u takvoj pat poziciji Mostar ne dobije dugog ili nikako novog gradonačelnika.

Kako god se priča zavrti Nikšić I Kojović ne bi smjeli pokleknuti i založiti svoj, do sada, čisti obraz u korist neke od opcija za koje tvrde da su opustošile najveći grad u Hercegovini, da su ga interesno i politički podijelile, i dovele u beznađe.

Priklanjanje nekoj od vladajućih opcija bi bilo pljuvanje po ljudskom i političkom identitetu. 

Uz to šefovi SDP-a i Naše stranke ne bi smjeli biti naivni i dopustiti da ih premazane nacionalne stranke SDA i HDZ BiH uvuku u pogibeljnu zamku, jer   iskustva govore da se Čović i Izetbegović na koncu uvijek tajno nešto dogovaraju i u zadnji čas nešto smuljaju.

Svi mostarski dogovori HDZ-a i SDA

Podsjećamo, prvi se izbori po novom Statutu održavaju 2004. godine. Na njima pobjeđuje SDA, ali dogovorom između Sulejmana Tihića i Bariše Čolaka, SDA daje HDZ-u poziciju gradonačelnika i tada prvi mandat započinje sadašnji gradonačelnik Ljubo Bešlić.

Tadašnji izbori će ostati upamćeni i po tome da je protiv svog imenovanja glasao Suad Hasandedić, formalni kandidat SDA za gradonačelnika. Nakon izbora, SDA i HDZ postižu vjerojatno jedini dogovor kojeg su se čvrsto držali – da potpuno ignoriraju Ashdownov Statut. Mostar je nastavio da funkcionira kao dva grada u jednom. Niti jedno gradsko poduzeće niti ustanova nije se istinski ujedinilo.

Izbori 2008. godine će ostati upamćeni po novom porazu HDZ-a koji se tada mogao nazvati debaklom, kao i po fantastičnom rezultatu Narodne stranke “Radom za boljitak”. Stranka, koju su vodila braća Lijanović, najviše može zahvaliti “fantastičnoj izbornoj kampanji” koja je podrazumijevala ista obećanja kao i glasačima u Cazinu.

Samo, za razliku od Cazina, u Mostaru nije bilo protesta birača zbog neispunjenih obećanja. Analitičari su bili iznenađeni da HDZ nije reagirao na kampanju koju je Lijanović vodio baš u dijelovima grada gdje su većinski njihovi glasači. Ubrzo će se saznati i zašto. Na prvoj sjednici Gradskog vijeća 90 posto zastupnika, izabranih s liste Narodne stranke “Radom za boljitak”, prelazi u HDZ. Pa ipak, HDZ ponovno nema većinu za izbor gradonačelnika, ali ima SDA, što je važnije od broja mandata. Zahvaljujući glasu SDA vijećnika (još nije utvrđenog kojeg, iz SDA tvrde da je to bio njihov nosilac liste, advokat Faruk Ćupina, koji to negira), Ljubo Bešlić dobiva svoj drugi mandat koji će trajati 12 godina.

Velika je odgovornost na lokalnim čelnicima Bosanskohercegovačkog bloka, Lani Prlić, Aneru Žuljeviću, Irmi Baraliji i ostalim Mostarcima  zvan nacionalnih torova.  Ako sada pokleknu to će ostaviti nesagledive reperkusije i dignitet na sljedećim parlamentarnim izborima na kojima imaju velike i neskrivene  ambicije.  

Posljednji paradoks vezan za Mostar jest u tome što bi o idućem gradonačelniku mogli presuditi i predstavnici najmalobrojnijeg naroda – Srbi.

Iako, prema popisu, tvore manje od 4 posto stanovništva, dobili su čak četiri osigurana mjesta u Gradskom vijeću, i mogli bi postati jezičac na vagi.

-Ako HDZ ili SDA ne osiguraju većinu, golemu važnost dobivaju srpski vijećnici. Srpska lista je pod utjecajem Čovićeva saveznika Dodika, i oni će podržati HDZ-ova gradonačelnika. U suprotnom, glasaju li mostarski Srbi za SDP i Našu stranku, slijedi politička blokada. Jer onda nitko neće imati većinu, a ove dvije stranke sigurno neće podržati gradonačelnika iz redova HDZ-a ili SDA. To su dva scenarija raspleta, zaključit će prije nekoliko dana dr. Slavo Kukić.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

16 Sij 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

15 Sij 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

13 Sij 2025