Izetbegović tone sve dublje: Za reviziju presude protiv Srbije za genocid nije bilo potrebno jednoglasno Predsjedništvo
Bakir Izetbegović duguje građanima brojne odgovore. Propast revizije presude protiv Srbije za genocid u BiH iz 2017. godine, ponovo je postala goruća tema u javnosti, nakon što je bivša istražiteljica Haškog tribunala Nevenka Tromp otkrila uznemirujuće detalje vezano za Izetbegovićevu sramnu ulogu u propasti revizije, piše sarajevski Avaz.
Vrlo brzo nakon toga krenula je hajka. Naime, iz SDA-ovih propagandnih glasila i botovske armade počele su se ispaljivati raznorazne optužbe na račun Nevenke Tromp.
Ipak, čak i kad gospođu Tromp ostavimo po strani, ostaje činjenica da je revizija propala, a da se Bakir Izetbegović pravdao kako su ga savjetnici pogrešno savjetovali oko revizije i mandata Sakiba Softića, insistirajući na tome da je za podnošenje zahtjeva za reviziju presude bila potrebna jednoglasna odluka Predsjedništva, u kojem su tada pored Izetbegovića sjedili Mladen Ivanić i Dragan Čović, navodi Avaz.
Podsjetimo, podnošenje zahtjeva za reviziju prethodio je veliki skup u sarajevskoj Vijećnici na kojem je Izetbegoviću tražio podršku ključnih bošnjačkih činilaca za ovaj proces. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, međutim, kasnije je javno otkrio kako mu je Izetbegović u Beograd poslao emisare da ga obavijesti da se oko cijelog procesa ne uzbuđuje jer "od revizije neće biti ništa".
Stvari su po Izetbegovića, čini se, iz dana u dan sve gore.
"Avaz" je u posjedu dokumenta Međunarodnog suda pravde, u kojem se jasno opisuje na koji način se podnose aplikacije ovom sudu. U tački 2. se kaže: - Orginalni zahtjev potpisuje ili zastupnik stranke koja ga podnosi, ili diplomatski predstavnik te stranke u zemlji u kojoj je sjedište Suda, ili neka druga propisno ovlaštena osoba. Ako zahtjev ima potpis nekog drugog, a ne takvog diplomatskog predstavnika, potpis mora biti ovjeren od strane potonjeg ili nadležnog tijela ministarstva vanjskih poslova podnositelja zahtjeva - navodi se.
Dakle, suprotno od demagogije Bakira Izetbegovića, ili legitimni agent BiH ili diplomatski predstavnik u Hagu, imao je ovlasti podnijeti zahtjev za reviziju. Stoga, Izetbegović će javnosti morati odgovoriti na pitanje zašto je propustio to da učini, objavio je Avaz.