Izravne strane investicije mogle bih iznositi 2 milijarde KM u 2024.

09 Stu 2024


Izravne strane investicije mogle bih iznositi 2 milijarde KM u 2024.
Investicije

Podaci prema kojima su izravne strane investicije u prvih pola godine dosegnule gotovo milijardu maraka unose optimizam. Pored toga, otvaraju mogućnost situaciji da ove godine dosegnemo rekordan iznos koji bi se približio brojci od 2 milijarde maraka.

Ovo ukazuje na stanoviti oporavak ekonomske aktivnosti zemalja u okružju koje su se pokazale kao najveći investitori u zemlju. Iz Centralne banke Bosne i Hercegovine za Večernji list su potvrdili kako su izravne strane investicije za šest mjeseci (siječanj – lipanj) ove godine iznosile 955,9 milijuna KM.

Tko najviše investira?
U pogledu tokova izravnih investicija, u prvih pola godine najviše investicija zabilježeno je iz Hrvatske (183,5 milijuna KM). Slijedi Njemačka s investicijama u iznosu 157,9 milijuna KM. Na trećem mjestu po visini investicija je Slovenije s 145,3 milijuna KM, a četvrta je Austrija s 101,7 milijuna KM.

Analizom ukupnog iznosa izravnih stranih investicija za prvih šest mjeseci ove godine može se pretpostaviti da bi, u slučaju da se sličan iznos i dinamika nastave i u drugom dijelu godine, izravne strane investicije na kraju 2024. mogle premašiti 1,9 milijardi maraka. Ovo je više u odnosu na prošlu godinu, kada su izravne strane investicije iznosile 1,89 milijardi KM.

Drugi zaključak koji se nameće u analizi najvećih država investitora u prvih pola godine otkriva kako su s popisa “nestale” one države iz kojih je u prošloj godini zabilježen najveći iznos stranih ulaganja.

Podsjećamo, najviše je priljeva investicija tijekom 2023. godine zabilježeno iz Rusije 376,3 milijuna KM. Slijedi Srbija s 355,6 milijuna KM, te Nizozemska s 237,7 milijuna KM.

Za pokretanje biznisa 79 dana
Podaci za prvih pola godine otkrivaju nastavak uzlaznog rasta izravnih stranih ulaganja. Da bi se on dodatno pojačao u financijskom smislu, potrebne su brojne reforme unutar BiH. Počevši od pravne sigurnosti, preko poslovne klime i borbe protiv korupcije pa do modernizacije birokracije. Potonje pitanje na prilično ilustrativan način prikazano je u nedavnom izvješću Grupacije Svjetske banke “Business Ready”. Prema ovom izvješću za pokretanje biznisa u prosjeku treba 79 dana, dok je na globalnoj razini taj broj 32 dana.

Birokratske procedure koje narušavaju poslovnu klimu i dalje su ključna zapreka za snažnije investicije BiH. Zapreka su i za općenito podizanje životnog standarda u zemlji. Kada se ovome dodaju i loši pokazatelji u kontekstu oporezivanja i tržišne konkurencije, dolazimo do zaključka kako BiH, unatoč određenim promjenama, i dalje treba korjenite reforme koje će omogućiti brže i učinkovitije pokretanje poslovanja, kao i zaštitu poslovnih subjekata.

Regulatorni okvir mora biti fleksibilniji
Grupacije Svjetske banke “Business Ready” jasno upućuje na to gdje su slabosti BiH kada govorimo o poslovnoj klimi. Uvidom u izvješće vidljivo je kako su rezultati dobiveni na osnovi mjerenja pokazatelja u trima kategorijama. Regulatorni okvir, javne usluge i operativna učinkovitost. Pored toga i deset tema, početak poslovanja, lokacija poslovanja, komunalne usluge, radna snaga, financijske usluge, međunarodna trgovina, oporezivanje, rješavanje sporova, tržišna konkurencija te poslovna nesolventnost. Bosna i Hercegovina ima najviše bodova u oblastima rada, međunarodne trgovine i lokacije poslovanja, navodi se u izvješću Svjetske banke.

Sve navedeno jasno upućuje na zaključak kako BiH mora nastaviti s provedbom reformi koje se odnose na poboljšanje poslovne klime općenito. U tom smislu, digitalizacija se nameće kao jedan od najučinkovitijih procesa koji treba olakšati i ubrzati procedure. Dobar primjer dolazi nam iz Federacije, gdje se priprema operacionalizacija sustava koji će ukinuti potrebu za dolaskom na šaltere i traženjem velikog broja dokumenata.

Riječ je o integriranom online sustavu za registraciju poslovnih subjekata u Federaciji. Naravno, na državnoj razini IDDEEA radi na digitalizaciji koja se odnosi na pristup središnjoj bazi podataka. Na nižim razinama pojedine županije, poput Zapadnohercegovačke, također su krenule u aktivnosti u okviru UNDP-jeva projekta “Digitalna transformacija u javnom sektoru u BiH”.

Izravne strane investicije prema djelatnostima
Kada pak promatramo ukupno stanje s izravnim stranim investicijama, podaci s kraja 2023. godine ukazuju kako je ukupno stanje izravnih stranih investicija u BiH na kraju 2023. godine iznosilo 19,42 milijardi KM. Ovaj iznos ne predstavlja samo rezultat investiranja u prethodnom razdoblju nego kroz zadržanu zaradu i rezultat poslovanja poduzeća u stranom vlasništvu.

Promatramo li stanje izravnih investicija na kraju 2023. godine, najviše se odnose na Hrvatsku 2,80 milijardi KM ili 14,4% od ukupnog stanja investicija. Slijedi Srbija s 2,68 milijardi KM ili 13,8%, te Austrija s 2,67 milijardi KM ili 13,7%. Promatrano po djelatnostima, najviše izravnih stranih investicija je u oblasti financijskih usluga 3,73 milijarde KM. Slijede oblasti telekomunikacija s 2,02 milijarde KM i trgovine na veliko 1,84 milijarde KM, piše financa.

Biznis


U Ćaiću kod Livna otvara se prvi Pčelarski park u BiH: Spoj tradicije, edukacije i api turizma

LIVNO  – U selu Ćaić, smještenom u podnožju planine Dinare, u lipnju će svoja v...

2 h 59 min

Bičakčić: Do kraja godine još najmanje 100 megavata novih solarnih elektrana

MOSTAR - Bosna i Hercegovina ima značajan, ali nedovoljno iskorišten solarni potencijal od...

4 h 23 min

ZLATO

Njemačka zabrinuta za svoje zlato u SAD-u: "Trebamo ga vratiti, vrijedi 113 mlrd. €"

NJEMAČKA razmatra mogućnost povlačenja svojih zlatnih rezervi iz Sjedinjenih Američkih Država zbo...

05 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.