IZVJEŠĆE STATE DEPARTMENTA: Korupcija, cenzura i nasilje nad manjinama na Zapadnom Balkanu
Brojna djela ozbiljne korupcije u vladama, nekažnjivost, ograničenje slobode izražavanja i tiska te slučajevi nasilja nad pripadnicima etničkih manjina i drugih marginaliziranih zajednica (uključujući LGBTQ+ populaciju), nastavljaju ugrožavati demokraciju i poštovanje ljudskih prava u zemljama Zapadnog Balkana, sažetak je posljednjeg izvješća State Departmenta o ljudskim pravima. Izvješća američki State Department objavljuje u posljednjih 46 godina.
Dokument obuhvaća procjenu stanja međunarodno priznatih pojedinačnih, građanskih, političkih i radničkih prava, utvrđenih Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima i drugim međunarodnim sporazumima. Najnovije izvješće sadrži podatke o statusu ljudskih prava širom svijeta tijekom 2021. godine u ukupno 198 zemalja i teritorija.
BiH: Preklapanje odgovornosti i nacionalistička retorika
U dijelu posvećenom našoj zemlji, ukazuje se da je, dok su civilne vlasti zadržale efikasnu kontrolu nad agencijama za provedbu zakona i sigurnosnim agencijama, nedostatak jasne podjele nadležnosti i odgovornosti između 17 agencija za provedbu zakona doveo do povremene zabune i preklapanja odgovornosti.
Ocjena State Departmenta je i da je korupcija i nadalje rasprostranjena u mnogim političkim i ekonomskim institucijama, napose u sektoru zdravstva i obrazovanja, lokalnoj upravi, procesima javnih nabava i zapošljavanja u javnoj upravi.
“Vlada ima mehanizme istražiti i kažnjavati zlouporabe i korupciju, ali je politički pritisak često sprječavao njihovu primjenu. Promatrači su uočili da je policijska nekažnjivost široko rasprostranjena, a mnoga izvješća ukazuju na korupciji u državnim i entitetskim službama sigurnosti“, navodi se i dodaje da je mnoštvo državnih, entitetskih, županijskih i općinskih administracija, od kojih svaka ima ovlasti donositi propise, stvorilo sustav kojem nedostaje transparentnost i koji otvara mogućnosti za korupciju. Struktura vlasti na više razina davala je korumpiranim dužnosnicima široke mogućnosti tražiti 'naknade za usluge', posebno na lokalnoj razini.
Smanjen obim procesuiranja slučajeva korupcije
Pozivajući se na izvješće nevladine organizacije Transparency International, ukazuje se da se broj istraga o korupciji smanjio, osobito u entitetima, u proteklih pet godina, a zabrinjava i to što više od polovine kaznenih prijava za korupciju završi nalogom da se slučajeve ne istražuje. Značajnom količinom medijskog izvještavanja dominirali su nacionalistička retorika i etnička i politička pristranost, često potičući netoleranciju, a ponekad i mržnju, konstatira se u izvješću.
Nadalje se ukazuje i da odsustvo transparentnosti u vlasništvu nad medijima ostaje je problem, dok je nastavljen politički i financijski pritisak na medije. Broj napada na novinare je tijekom 2021. godine porastao. Tako su zabilježeni zastrašivanje, nasilje i prijetnje novinarima a nastavljeni su i zastrašivanje i politički motivirani sudski sporovi protiv novinara zbog njihovog nepovoljnog izvještavanja o državnim čelnicima i vlastima.
“Verbalni napadi na novinare nastavljeni su i tijekom 2021.,, neki od njih i na osnovu spola. Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik više puta je vrijeđao predstavnike medija i analitičare nazivajući ih 'izdajnicima, plaćenicima i neprijateljskim medijima' kada su iznosili činjenice ili mišljenja s kojima on nije suglasan“, stoji u izvješću State Departmenta. Širom zemlje je, kako se dodaje, nastavljeno i uznemiravanje i diskriminacija pripadnika manjina, ali ne tako često kao ranijih godina. Vlasti su često diskriminirale Rome, osobito Romkinje, koje su i dalje bile najugroženije i doživljavale su najveću diskriminaciju od bilo koje grupe u zemlji, stoji u izvješću.