Jačanje kapaciteta pravosudnih institucija ključno za sprečavanje femicida
„Za sprečavanje femicida neophodno je ojačati kapacitete pravosudnih institucija, efikasno provoditi krivične postupke i sistematski raditi na unapređenju položaja žena u društvu“, rečeno je tokom konferencije „Borba protiv femicida u Bosni i Hercegovini – međunarodni standardi i sudska praksa bh. sudova“ koja je održana danas u Sarajevu.
Konferenciju je organizovao AIRE centar u saradnji sa Vrhovnim sudom Federacije Bosne i Hercegovine, Vrhovnim sud Republike Srpske i Apelacionim sudom Brčko distrikta Bosne i Hercegovine i uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva.
Konferencija je okupila predstavnike sudova i tužilaštava, institucija i nevladinih organizacija iz Bosne i Hercegovine koji su razgovarali o unapređenju rada pravosudnih institucija u procesuiranju i sprečavanju femicida. Učesnicima se obratio Robert Spano, predsjednik Evropskog suda za ljudska prava, koji je govorio o praksi Evropskog suda za ljudska prava u oblasti rodno zasnovanog nasilja.
„Konvencija organima za sprovođenje zakona nameće pozitivne obaveze u vezi sa predmetima rodno zasnovanog nasilja. Oni moraju da usvoje istražne mjere koje su rodno osjetljive i koje u obzir uzimaju strukture moći i obrasce ponašanja u osnovi tog nasilja koji se često ispoljavaju u ovoj oblasti“, rekao je predsjednik Spano.
Na konferenciji je predstavljena Analiza prakse sudova u procesuiranju femicida i pokušaja femicida u Bosni i Hercegovini. Ova analiza je obuhvatila 34 sudska postupka koja su vođena u periodu od početka 2017. do sredine 2021. godine pred sudovima u Bosni i Hercegovini.
Biljana Braithwaite, direktorica Programa za Zapadni Balkan AIRE centra, je naglasila kako je Analiza pokazala da je nasilje muškaraca prema ženama veoma rasprostranjeno te da se ovom pitanju i u Bosni i Hercegovini mora posvetiti posebna pažnja.
"Publikacija je korisna podrška predlogu za inkriminaciju femicida kao posebnog krivičnog dela protiv života i tela, ali i podrška jačanju kapaciteta organa pravosuđa i drugih institucija i stručnjaka koji rade na podizanju svesti o negativnim uticajima rodnih stereotipa, unapređenju kulture rodne ravnopravnosti, kao i sprečavanju svih oblika diskriminacije žena”, dodala je direktorica Braithwaite.
Analizu prakse sudova u procesuiranju femicida i pokušaja femicida u Bosni i Hercegovini je izradio AIRE centar u saradnji sa Vrhovnim sudom Federacije Bosne i Hercegovine, Vrhovnim sud Republike Srpske i Apelacionim sudom Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva.
Matt Field, britanski ambasador u BiH, je rekao da femicid i pokušaj femicida predstavljaju najekstemniji oblik nasilja nad ženama i izrazio je zadovoljstvo što je Ujedinjeno Kraljevstvo imalo priliku podržati istraživanje ovako važne oblasti za bh. društvo.
“Analiza AIRE centra je ukazala na izazove sa kojima se suočava pravosuđe, ali i druge institucije koje imaju zadatak da osiguraju zaštitu žrtava rodno zasnovanog nasilja. Djelotvorni krivični postupci i adekvatne sankcije su ključne za efikasno sprečavanje femicida i pokušaja femicida u bh. društvu. Zbog toga je neophodno jačati kapacitete sudova i tužilaštava te istovremeno raditi i na podizanju svijesti i eliminaciji diskriminacije, rodno zasnovanih predrasuda i stereotipa u cijelom društvu”, naglasio je ambasador Field.
Analiza je pokazala da je za efikasno sprečavanje femicida neophodno unaprijediti položaj žena u svim oblastima društvenog života, sistematski raditi na dekonstrukciji rodnih stereotipa i predrasuda i izmjeni patrijarhalnih rodnih obrazaca, integrisanju rodne perspektive u sve državne politike, te jačati kapacitete institucija krivičnog pravosuđa i provoditi programe obuke profesionalaca u socijalnim, zdravstvenim i obrazovnim ustanovama.