Javna poduzeća u BiH imaju snažnu potporu EU
Europska komisija je 30. lipnja objavila novi financijski paket za podršku financiranju 14 vodećih investicionih projekata u oblasti prometa, energetike, životne sredine, kapitala i potpore privatnom sektoru na zapadnom Balkanu. Među njima su i projekti koji se realiziraju u Bosni i Hercegovini. Paket je vrijedan 2,1 milijardu eura i poslužit će za ubrzanje europske perspektive zapadnog Balkana. Iznos uključuje bespovratna sredstva Europske unije u vrijednosti od 528 milijuna eura iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć, dodatne bilateralne doprinose članica Europske unije i Norveške, pozajmice međunarodnih institucija i doprinose zemalja zapadnog Balkana.
Investicije se realiziraju kroz okvir WBIF, koji predstavlja zajedničku platformu Europske komisije, financijskih organizacija, članica EU i Norveške, a s ciljem unapređenja suradnje u investicijama javnog i privatnog sektora u funkciji društveno-ekonomskog razvoja i doprinosa europskim integracijama. Investicijski okvir je financijsko sredstvo za provođenje ambicioznog ekonomskog i investicijskog plana.
Novac za puteve
Od 528 milijuna eura sredstava koliko je Europska unija dodijelila regiji, za Bosnu i Hercegovinu je namijenjeno 303 milijuna za projekte koji će biti korisni u smislu unapređenja prometa, energije i životne sredine, dok ukupna investicija omogućena grantovima, zajedno s pozajmicama od institucija, iznosi 788 milijuna.
Riječ je, između ostaloga o projektima koji se odnose na Koridor 5c. Poddionica Ozimice – Poprikuše je projekt kojim će se izgraditi 11,9 kilometara autoputa, uključujući pet tunela i devet mostova. Dionica autoputa Mostar Sjever – Mostar Jug je projekt za 14,2 novih kilometara na Koridoru.
- Završetak izgradnje Koridora Vc prioritetni je infrastrukturni projekt za Bosnu i Hercegovinu, pa tako i za Europsku uniju, kao dio plana ekonomskih investicija za zapadni Balkan. JP Autoceste FBiH ima dobru podršku europskih partnera za sve projekte. Imajući u vidu da je Koridor 5c paneuropski transportni koridor, a zahvaljujući činjenici da se izgradnja financira iz kreditnih sredstava međunarodnih financijskih institucija, u prvom redu Europske banke za obnovu i razvoj i Europske investicione banke, JP Autoceste FBiH je u prilici da aplicira za bespovratna sredstva Europske unije. Dosada nam je odobreno 15 aplikacija za bespovratna predpristupna sredstva (Connectivity Agenda) koja se realiziraju putem Investicijskog okvira za Zapadni Balkan. Ukupan iznos dosada odobrenih grant sredstava EU iznosi 443,5 milijuna eura, čemu će biti dodan i iznos sredstava za projekat Mostar sjever – Mostar jug kada stigne službeno obavještenje. Postavili smo rekord za jedno javno poduzeće, a sve zahvaljujući učinkovitim i dobro osmišljenim aplikacijama. Ova bespovratna sredstva uvelike pomažu izgradnji autoceste na Koridoru Vc. Nedavno je Europska komisija objavila novi financijski paket za podršku financiranju novih investicijskih projekata, između ostalog i za izgradnju autoceste. Ovakvi projekti doprinose društveno-ekonomskom razvoju regije, kao i boljem povezivanju s EU, a sve u interesu građana i poslovnih subjekata. Također, od kraja prošle godine nivo financijskog učešća bespovratnih sredstava podignut je sa 20 na 40 posto od ukupne procijenjene vrijednosti, što govori da je JP Autoceste FBiH ozbiljan partner u službi građana i velikog međunarodnog projekta kakav je Koridor Vc, poručili su iz JP Autoceste FBiH.
Pomoć Čapljini
Europska unija izdvojila je novac i za Projekat unapređenja sustava vodosnabdijevanja u Sarajevu. Cilj je smanjenje gubitaka vode zamjenom ili sanacijom zastarjelih cjevovoda, pumpnih stanica i bunara, čime će se omogućiti poboljšanje postojećih i priključivanje oko 4.000 novih priključaka za kućanstva. Projekat za cilj ima poboljšanje ukupne efikasnosti vodosnabdijevanja na širem području Sarajeva.
- Drugim riječima cilj je da se smanje gubici vode, a to je moguće samo zamjenom zastarjelih cijevi, crpnih stanica i bunara. Projekt će značiti i četiri tisuće novih priključaka za kućanstva. Vodosnabdijevanje na području Županije Sarajevo će biti mnogo efikasnije, rekao je glasnogovornik Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini, Ferdinand Koenig.
Bitan je i projekt sanacije Crpne hidroelektrane Čapljina. Ona je neophodna kako bi se povećao udio obnovljivih izvora energije i smanjile emisije ugljika. Osigurat će se proizvodni i crpni potencijal za još 15 godina rada.
- Bez pomoći Europske unije ne bismo mogli sami realizirati značajan projekt za naš grad. Zahvaljujući tomu novcu, uspjet ćemo povećati udio obnovljivih izvora, te smanjiti udio emisije ugljika. Iznimno važan projekt za Čapljinu, te smo prijateljima iz Europske unije neizmjerno zahvalni, kazala je glasnogovornica Gradske uprave Čapljina, Danijela Nogolica.
Bosna i Hercegovina će ostvariti dodatnu korist od četiri vodeća regionalna projekta ukupne vrijednosti 944 milijuna eura, od čega Europska unija osigurava 142 milijuna eura u vidu bespovratnih sredstava. S. Ž.