'Jazavac pred sudom' želi biti srpski Trump

Proces kojeg je Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine pokrenulo protiv Milorada Dodika evidentno će se odvući u nedogled. Sud BiH još uvijek nije donio odluku o potvrđivanju optužnice u predmetu protiv predsjednika RS-a Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog lista Miloša Lukića.
Odugovlačenje procesa
Odvjetnik Goran Bubić, odvjetnik Milorada Dodika, je nedavno izjavio da je Sudu BiH upućen prijedlog za izuzeće sutkinje Jasmine Ćosić Dedović u slučaj da postupa u predmetu protiv Milorada Dodika, ali sud je jučer odbio njegov prijedlog.
-Sutkinja Jasmina Ćosić Dedović svojevremeno je bila kandidat za sutkinju Međunarodnog krivičnog suda u Haagu, a Milorad Dodik, tada u svojstvu člana Presjedništva BiH, protivio se njenom imenovanju na navedenu pravosudnu funkciju u ime BiH, rekao je odvjetnik Bubić.
Dodikov odvjetnik iz tog razloga smatra da sutkinja Dedović, jednako kao i bilo koji drugi kandidat u sličnoj situaciji, ne može imati nepristrasan odnos kao sutkinja ako postupa u predmetu u kojoj je optužena osoba koja se ranije, u legalnoj proceduri izbora, protivilo njenom imenovanju za sutkinju u Međunarodnom kaznenom sudu u Haagu.
Dodik je tada u pismu poručio "da je Dedović uvreda za Srbe i Srpsku i da ne može biti kandidat BiH za sudiju u Hagu".
Međutim, na Općoj sjednici Suda BiH jednoglasno je donesena odluka da se odbije zahtjev Gorana Bubića, odvjetnika predsjednika RS-a Milorada Dodika, za izuzeće sutkinje Jasmine Ćosić
Izmišljanje neprijatelja
Mnogi smatraju da je to baš ono što Dodik želi jer mu je zbog održavanja tenzija u svom biračkom tijelu uoči lokalnih izbora odgovaraju razni sukobi s državom BiH, sa Sarajevom, s međunarodnom zajednicom, a sada i s pravosuđem u kojem će uporno tvrditi da mu se montraju politički sudski procesi u režiji 'mrskog' Sarajeva i zapadnih ambasada.
Dodik računa da će mu to donijeti dodatnu homogenizacija biračkog tijela u RS-u oko njega jer će se sve predstaviti kao napad na Republiku Srpske i pozvati narod na entitet moraju braniti glasajući i braneći njega kao predsjednika.
Zbog toga se očigledno i testirala spremnost prosvjeda podrške Dodiku na skupovima u blizini entitetske linije razgraničenja, a i sama Željka Cvijanović rekla je da je to samo proba za ono što slijedi.
A po svemu sudeći, što bude više sudskog procesa, više će biti i takvih skupova.
Poznavajući dugotrajnost sudskih postupaka u BiH cijeli proces će se odvući sigurno do izbora, a moguće je da traje i godinama, pa se slično dizanje tenzija može očekivati sve češće kako se izbori budu bližili. Naravno, sve će kulminirati nekakvim ogromnim skupom navodne podrške Dodiku pri kraju predizborne kampanje za lokalne izbore, otprilike u ova doba iduće godine.
Mnogi su prigovarali Tužiteljstvu BiH jer ne poduzima ništa u vezi procesuiranja Dodika, ali izgleda da je upravo to ono što on želi. A ne treba zanemariti da on i njegov SNSD bez ikakve dileme imaju utjecaj na pravosuđe ili neke njegove dijelove u BiH, pa je usmjeravanje procesa u vode koje odgovaraju Dodiku itekako olakšano.
Da su procesi koji se vode protiv njega „mlin na Dodikovu vodu“ pokazuje i činjenica da je nedavno sam sebe prijavio Tužiteljstvu BiH pod izgovorom kako to nitko nije uradio iz Sarajeva, pa eto kao mora on.
Podsjetimo, Dodik je krajem lipnja podnio Tužiteljstvu BiH protiv Željke Cvijanović, Radovana Viškovića, Nenada Stevandića i protiv sebe.
- Jer smo podržali donošenje Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u Republici Srpskoj. Prijavu sam podnio i protiv svih narodnih poslanika koji su glasali za usvajanje Zakona, kao i protiv svih potpisnika peticije akademske zajednice kojom su izrazili nezadovoljstvo radom Ustavnog suda BiH", izjavio je Dodik tada.
-Pošto planiramo da donesemo i zakon kojim se odluke Tužiteljstva i Suda BiH neće primjenjivati u Republici Srpskoj, ovom prijavom nećemo biti izuzeti od procesuiranja pred Tužiteljstvom BiH, poručio je Dodik.
Ustvrdio je da "mržnja i histerija iz Federacije BiH koja je usmjerena protiv Republike Srpske postaje nepodnošljiva".
Upravo su 'iskazi mržnje i histerije iz Federacije' potrebni Dodiku kako bi se stalnim svađanjima i prepirkama, dizanjem tenzija održavao visoko u radiklanom biračkom tijelu RS-a koje je, očigledno, dovoljno da bi se održavao u ulozi lidera Srba u BiH.
Tužiteljstvo BiH nije podiglo optužnicu na osnovu prijave Milorada Dodika već zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice.
Za to kazneno djelo, ukoliko bude proglašen krivim, prijeti mu kazna u rasponu od šest mjeseci do pet godina zatvora, ali je veliko pitanje kada će i hoće li uopće doći do suđenja za takvo nešto. Međutim, kvalifikacija djela je idealna da Dodik i dalje diže tenzije u sukobu s bilo kim.
Otežavajuća okolnost mu je što otkad je u koaliciji sa strankama Trojke s te strane nema nekih velikih prepirki s Dodikom, barem javnih. Očigledno je ta strategija Trojke prisilila Dodika da mora pronaći neke druge neprijatelje s kojima će se javno sukobljavati pa je to ponekad Denis Bećirović, ponekad Tužiteljstvo, ponekad sud, ponekad visoki predstavnik, a sve češće zapadne ambasade za koje tvrdi da mu montiraju procese.
Dodik želi „biti“ Trump
Na taj način oponaša poteze bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa koji optužnice protiv sebe i javni prostor koji mu te optužnice omogućuju koristi za masovno dizanje popularnosti u biračkom tijelu.
Čini se da je Trumpu popularnost veća što je više optužnica, pa je vrlo izgledna nova republikanska kandidatura za američkog predsjednika sa vrlo velikim izgledima da u konačnici ponovo zasjedne u Bijelu kuću. Upravo na takav efekat računa i Dodik jer je svjestan da brzog rješavanja sudskih procesa u BiH nema. U svemu tome na ruku mu idu i potezi međunarodne zajednice s čim se slaže i zastupnik SDS-a u državnom parlamentu Mladen Bosić.
- Evidentno je da Schmidt nema snagu i on je vruć krompir prebacio pravosuđu. Dodik je uspio delegitimirati Schmidta. Ako je donio zakon da će biti krivično proganjani oni koji ne provode njegov nametnuti zakon, a sam nema snage i nije sankcionitao te koji ne poštuju njegov nametnuti zakon – jasno je da se sakrio iza pravosuđa, a pravosuđe nije doraslo da se nosi sa tim problemom, izjavio je Bosić i poručio da ova situacija “ide na ruku Dodiku” i da će, što duže trajao proces protiv njega, biti sve napetije u Bosni i Hercegovini.
Jazavac pred sudom
A Dodik koristi svaku priliku da skupi poene, pa je tako nedavno na Kočićevim danima sam slikovito opisao što mu je cilj.
– Čitav ovaj kraj već decenijama dolazi da obilježi Kočićevo ime, koje je bilo veliko. Narodni tribun, koji se borio za slobodu svog naroda, a nije razmišljao o svom statusu. Bio je i narodni poslanik i čovjek koji je obilježio epohu srpskog naroda za slobodu tada pod vlašću Austrugarske monarhije, naglasio je Dodik.
Dodik je naglasio da čitati danas Kočića što je govorio o onom vremenu, imamo identičnu situaciju i danas.
– U ovom vremenu imamo stranog namjenika koji je Nijemac, pokušava da kao u Kočićevo vrijeme nameće svoju volju na štetu Srba, da nam oduzme imovinu i njihovu slobodu. Zato je važno da čitamo i danas Kočićeva djela i da se okupljamo oko njegove ostavštine. Drago mi je da vidim naše ljude ne samo iz Krajine, već iz Srbije, i svih ostalih regija, poručio je Dodik.
Potpuno je jasno da Dodik aludira na Kočićevo remek djelo koje se zove „Jazavac pred sudom“, a napisano je 1903. godine . U toj satiri seljak David Štrbac pred austrougarskim sudom apsurdno tuži jazavca jer mu je pojeo kukuruz. Pa bi valjda u Dodikovoj analogiji on bio jadni jazavac koji ni za šta nije kriv već je samo jeo da preživi, tužitelj bi bio neki seljak iz Sarajeva, dok bi “nepravedni“ konačni sudija bio Christian Schmidt kao oličenje nekog navodnog „vjekovnog germanskog neprijateljstva“ prema svemu što je srpsko.
D. G.