Dnevni.ba - PRELOADER

Je li Višković sudjelovao u u prikrivanju masovnih grobnica u Srebrenici?

19 Ruj 2020


Je li Višković sudjelovao u u prikrivanju masovnih grobnica u Srebrenici?

Piše: Dragan Bradvica

Čini se kako će se odnosi između 'političkog Sarajeva i političke Banja Luke' dodatno usložiti nakon što je Memorijalni centar Srebrenica pozvao Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine da pokrene istragu o kaznenoj odgovornosti premijera Republike Srpske Radovana Viškovića.
Naime, oni se pozivaju na navode zaštićenog svjedoka M-16 koji je na Sudu BiH 2017. na suđenju u predmetu 'Josipović i drugi' naveo da mu je 'Radovan Višković nudio novac da premješta masovne grobnice'.

  • U navodima koje prenosi istraživački portal Istraga.ba, a za koje nemamo razloga da ne vjerujemo da su autentični, naznačena je izjava zaštićenog svjedoka M-16 koji izravno povezuje ime 'Radovan Višković' sa lokacijama vezanim za genocid u Srebrenici, ali i za kasnije prikrivanje i premještanje, te aktivno poticanje na sudjelovanje u prikrivanju masovnih grobnica, priopćeno je iz Memorijalnog centra Srebrenica.

Žurna istraga


U petak se ovoj inicijativi pridružio i član Predsjedništva BiH Željko Komšić.

  • Smatram da Tužiteljstvo BiH ima u obavezi temeljito ispitati navode svjedoka, pogotovo zbog toga što su oni izrečeni na Sudu, a ne negdje drugo u formi neke špekulacije. Poštujući presumpciju nevinosti kako nitko nije kriv dok se to i ne dokaže, ipak moram reći da sam kao i većina žitelja zatečen spomenutim svjedočenjem, kazao je Komšić za Fenu.
    Sličnog je razmišljanja i Adil Osmanović, predsjedavajući Kluba zastupnika SDA u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, koji dodaje da je Višković u to vrijeme bio pomoćnik zapovjednika glavnog stožera za promet u policiji RS-a.
  • Zapanjujući navodi svjedoka, inače pripadnika Milićke brigade VRS-a, na najozbiljniji mogući način ukazuju da je premijer entiteta RS tijekom rata sudjelovao u genocidu, te da takva osoba ne može obnašati bilo koju funkciju u državi sve dok pravosuđe ne ispita ove navode, kaže Osmanović.
    Prema njegovim riječima, potpuno je nemoguće normalno raditi na stabilizaciji političkih prilika u BiH, kada iz SNSD-a, isključivo radi sijanja mržnje i podrivanja mira, svakodnevno na dnevni red stavljaju teme poput otvorenog glorificiranja presuđenog ratnog zločinca Momčila Krajišnika, ili imenuju na najviše funkcije ličnosti poput Viškovića za koje dakle postoje dokazi da su sudjelovali u događajima u i oko Srebrenice 1995.
  • Dvadeset i pet godina od Daytona definitivno je vrijeme da se zločinci uklone iz struktura vlasti u RS-u te budu procesuirani, kako bi bio moguć napredak i stabilnost bh. društva, kaže Osmanović.

Ranije odluke


Ramiz Salkić, potpredsjednik entiteta RS, sjeća se da je Višković i ranije bio pod sumnjom, a odlukom visokog predstavnika u BiH Miroslava Lajčaka 2007. bio je u grupi dužnosnika iz RS-a kojima su oduzeti osobni dokumenti.
Oni su se, između ostalog, teretili da predstavljaju potencijalnu opasnost za provođenje Daytonskog sporazuma. Svjedok M-16 prvi put je u Tužilaštvu BiH Viškovića spominjao u svom iskazu upravo 2007. godine.

  • Tada smo bili zastupnici u Narodnoj skupštini RS-a. Njemu su tada oduzeli dokumente jer je valjda bio pratilac Ratka Mladića. Je li ga se u tom trenutku sumnjičilo za ratne zločine ili potpomaganje skrivanja zločina, ne znam, ali znam da su mu bili oduzeti dokumenti kao mjera naređena od visokog predstavnika. Kasnije se ništa nije desilo, vjerojatno su mu nakon određenih procedura vratili dokumente, kaže Salkić u izjavi za Faktor.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

6 h 3 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024