Jedan od najvećih mjesečevih meteorita izloženu Beču
Mjesečev meteorit nazvan "Galb Inal" najnoviji je dodatak zbirke meteorita Prirodnjačkog muzeja (Naturhistorisches Museum - NHM) u Beču i sa težinom od gotovo dva kilograma i veličinom od 13 x 10,5 x 9,5 centimetara spada u najveće mjesečevo kamenje na svijetu koje je izloženo za javnost.
Izloženi meteorit pao je na Zemlju 2011. godine, a pronašli su ga nomadi u Mauritaniji. On predstavlja polovinu duplo većeg meteorita koji je prilikom udara drugog meteorita pukao na dva dijela. Drugi dio je isječen na komade koji se uglavnom nalaze u privatnim zbirkama, a jedan manji dio korišten je i u naučne svrhe.
Naučnici s bečkog Prirodoslovnog muzeja su nakon provedenih istraživanja u saradnji sa kolegama iz Bratislave objavili rad koji sadrži saznanja o navedenome meteoritu. Procjenjuje se da je prilikom ulaska u Zemljinu atmosferu bio težak između sedam i 23 kilograma, no da je pri letu kroz atmosferu izgubio dio svoje mase. Prilikom udara ona se smanjila na oko četiri kilograma.
Prvi mjesečev meteorit pronađen je 1982. godine i upoređen je sa mjesečevim uzorcima koje su donijeli američki astronauti, članovi Apolo misija. U zbirci Prirodnjačkog muzeja nalazi se 11 različitih mjesečevih meteorita, a poznato je oko 400 takvih meteorita širom svijeta.
"Njihovo proučavanje nam pomaže da razumijemo ne samo Mjesec, već i Zemlju“, izjavio je dr Ludovic Ferrière, kustos u Prirodnjačkom muzeju zadužen za zbirku meteorita.